Саба?ты? та?ырыбы : 1000 к?лемінде ауызша есептеу т?сілдері
Саба?ты? ма?саты: о?ушылар?а разрядты? ?осу мен азайтуды ме?герту
Білімділігі: О?ушыларды? 1000 к?леміндегі ауызша есептер шы?ару іскерліктерін ?алыптастыру, ауызша есептеу т?сілдерін ??ындыру
Дамытушылы?: О?ушыларды? логикалы? ойлауын, есте са?тау ?абілетін ,зейінін дамыту
Т?рбиелік: О?ушыларды ?йымшылды??а, ??ыптылы??а, а?ыл - ой белсенділігін арттыру?а т?рбиелеу
Саба?ты? типі : Жа?а ??ымды ме?герту
О?ыту ?дісі: т?сіндіру, с?ра?-жауап, талдау
Просмотр содержимого документа
«1000 к?лемінде ауызша есептеу т?сілдері »
Ақтөбе облысы
Шалқар қаласы
Ә. Жангелдин атындағы орта мектеп
бастауыш сынып мұғалімі
Асылова Майра Алманқызы
Сабақтың тақырыбы : 1000 көлемінде ауызша есептеу тәсілдері
Сабақтың мақсаты: оқушыларға разрядтық қосу мен азайтуды меңгерту
Білімділігі: Оқушылардың 1000 көлеміндегі ауызша есептер шығару іскерліктерін қалыптастыру, ауызша есептеу тәсілдерін ұғындыру
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлауын, есте сақтау қабілетін ,зейінін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, ақыл - ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу
Сабақтың типі : Жаңа ұғымды меңгерту
Оқыту әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау
Сабақтың барысы: І. Алғашқы ұйымдастыру
Психологиялық даярлық
Күлімдеп күн бүгін
Қарады маған да,
Күлімдеп күн бүгін
Қарады саған да,
Бүгінгі жарқырап тұрған күн
Көңілденіп қарап тұр. – Барлығыңызға сәттілік тілеймін!
Математика керек әр күнге,
Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз
Миымызға тоқимыз -дегендей математика пәнін жетік меңгеріп, математикадан алған білімімізді ортаға салайық. Ол үшін бірнеше кезеңнен өтеміз.
І кезең «Білу»
Үй тапсырмасын тексеру. Масса бірліктерін еске түсіру. г, кг, ц, т
Биыл нешінші жыл? 2014жыл , жылқы
Қандай жаңалықтар болып жатыр? Қысқы олимпиада, елбасының жолдауы т,б
2014 қандай сандардан құрылған ? 2,0,1,4
Неше таңбалы сан –төрт таңбалы
Ең кіші төрт таңбалы сан -1000
Ең кіші үш таңбалы сан -100
Кез келген үш таңбалы сан ойлап, разрядтық қосылғашқа жіктеу.
463 - 4жүзд, 6 онд, 3 бірл - 400+60+3
Үш таңбалы санды үш таңбалы санға қалай қосуға болады. Ендеше тақтаға назар аударайық. 636+121=\600+100\+\30+20\+6+1\=700+50+7=757
Бірліктерге бірліктерді ,ондықтарға ондықтарды, жүздіктерге жүздіктерді қосамыз.
757-121=\700-100\ +\50-20\ + \7-1\= 600+30+6=636
Бірліктерден бірліктерді ,ондықтардан ондықтарды, жүздіктерден жүздіктерді азайтамыз.
ІІ кезең «Түсіну»
№ 3тапсырманы түсіндіру
70+80=7 онд,+8 онд=15 онд=150
140-50=14 онд- 5 онд= 9 онд= 90
Математикалық диктант
Әр нұсқаға бөліп беру
\120+50\+100 -270
306+\120-60\ -366
\980-500\-300 – 180
500+ \120-80\ -540
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрамыз, Мойнымызды бұрамыз. Қолымызды көтеріп, Саусақты ашып - жұмамыз, Содан соң төмен түсіріп, Алақанды соғамыз. Иықты артқа ысырып, Басты төмен саламыз. Жаттығу жасап осылай, Үлкен боп ертең шығамыз
ІІІ кезең «Қолдану»
№ 5 тапсырма
Машина -250
Қуыршақ -25
Барлығы -?
Ш: 250+25 -275\ о\
Ж: 275 ойыншық
І Y кезең «Жинақтау »
Бинго «Математика»ойыны
Екі сегіз он алты және сегіз және алты. Тағы да бір алты. Барлығы қанша? 47
528 санын разрядтық қосылғышқа жікте. 500+20+8
2,4, 1 сандарын пайдаланып, үш таңбалы сан құра. 241,214,412,421,142,124,
602-6 ж0о2б
201+356- 557
Масса бірліктерін ата. Г,кг, ц, т,
19 бас
213
250 дәптер
2 Бала,1 бала, әке, бала, бал
Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге: № 148 бет