Ма?саты:о?ушылар?а таби?ат туралы т?сінік берумен ?атар ту?ан елді? таби?атына деген с?йіспеншілікке, ?айырымдылы??а баулып,оны? ?семдігін тере? сезінуге,?сімдіктер мен жануарлар д?ниесіне ?ам?ор болу?а т?рбиелеу болды.
Просмотр содержимого документа
«Турниязова Айман Ижановна »
«Боранқұл орта мектебі» мемлекеттік мекемесі
Табиғат – тіршілік бесігі
Тәрбие сағаты
Өткізген Бастауыш сынып мұғалімі А.Тұрниязова
Тақырыбы: Табиғат – тіршілік бесігі.
Мақсаты:оқушыларға табиғат туралы түсінік берумен қатар туған елдің табиғатына деген сүйіспеншілікке, қайырымдылыққа баулып,оның әсемдігін терең сезінуге,өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне қамқор болуға тәрбиелеу болды.
Көрнекілігі:суреттер,буклеттер.Таным түрінде өткен сабақта сұрақ-жауап әдісі қолданылады.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Жер-Ана,Көк тәңірі кейпіндегі бір ұл,бір қыз кіреді.
Жер-Ана: Мен Жер-Анамын,адамзат,жануар,өсімдік әлемінің анасымен.Ұлым мен қызым,ұрпағым,үш байдығыңды сақта.Еліңді, жеріңді тіліңді құрметте.Жер-ата-бабаңнан қалған қасиетті қоныс.Топырағын былғама,суын улама.
Көк тәңірі: Мен Көк тәңірімін.Аспаннан жарық,жылу нұр беріп,жаңбыр жаудырамын.Көктемде күнді күркіретіп алғашқы жаңбырды жаудыртқанда: «көктен жаудыр,жерден өндір», «дерт пен аурудан аман сақта»,-деп, ата-бабаң маған сыйынған.
Ән ырғағымен 1ұл,1қыз бала шығады.
-Уланса ауа,
-Уланамыз бәріміз.
-Уланса су,
-Улатын тағы біз.
-Уланса жер,
-Уланады өсімдік,
-Уланады оны жеген малымыз.
-Уланса мал,
-У тарайды бізге де,
-Уланбаудың біл жолы бар білгенге.
-Улау деген басталады былғаудан.
Бірге: Улы затпен күреспейміз неге біз?
Музыка ойналады.Гүлжазира Қазақстан.
Шырша киіміндегі қыз кіреді.
2-оқушы: Орманды анасындай аңдар сүйіп,
Қойнында мекендеген марал,киік.
Тамаша табиғаты,сән байлығы,
Тұр екен көкірегінде қалай сыйып.
Шырша:Жасыл желек жамылған,
Менде сұлу шыршамын.
Жапырағым жап-жасыл,
Өсе берем сан ғасыр.
Жезтырнақ:Жоқ,жоқ.
Жақсылыққа көнбеймін.
Мен тұрғанда адамға
Жақсылық жоқ ғаламда,
Ең әуелі шыршаның,
Бәрін жауып құртамын.
Балтасын сермеп шыршаны шаппақ болып ұмтылады.Шырша сескеніп шегінеді.
Шырша: Кім бар маған көмектесер
Асырды жау айласын.
Құтқарыңдар жауымнан.
Қайдасыңдар қайдасың?
Жезтырнақ қорқып кейін шегінеді.
3-оқушы: Тарт қоынды шаршадан,
Жас бұтақты қимақ болған.
Жауыз сен ғой зымиян,
Жамандық неге ойладың?
Жезтырнақ:Кешіріңдер достарым,
Табиғатты қорғайын.
Сендерді мен қолдпаймын.
4-оқушы:Болмасын кектесу
Береке кетпесін.
Жамандық пиғылдар,
Оянып кетпесін.
5-оқушы:Қандай жақсы достасқан,
Құшақтасып қос-қостан.
Қане құшақ ашайық.
Достық тойын жасайық.
-Шыршалардың қай жерде өсетінін білесіңдер ме?
-Иә білеміз,тауда,орманда.
-Орман дегенді қалай түсінесіңдер?
Орман – көп ағаштары,құстары,аңдары бар ғажайып жасыл алқап.Ол жерде гүлдер,саңырауқұлақтарн,бүлдіргендер өсіп,құстар сайрайды.
-Қандай орманның түрлерін білесіңдер?
-Қайыңды орман, шыршалы,қарағайлы,еменді,аралас орман болады.
Ағаштар жөнінде әңгімелеу.
Ән: «Балғындар маршы».
Көрініс: Аңшы мен бала.
Аңшы: Құс аулауға шығамысың?
Бала:Шығамын.
Аңшы Атқаныңды жығамысың?
Бала:Жығамын.
Аңшы:Мә,мылтығым,атамысың?
Бала:Атамын.
Аңшы:Сен атып қайт,мен демалайын. (Бала кетеді).
Аңшы:Құсың қайда қарағым-ау.
Бала:Атпадым.
Аңшы:Таппадың ба?Тоғайдан құс.
Бала:Таппадым
Аңшы:Көп едіғой көлде құс.
Бала:Көп екен.
Аңшы:Иә,неге атпадың?
Бала:Түк дәлелім жоқ екен.
Аңшы:Атуға қимадың ба?
Бала:Қимадым.
Туған жердің
Құстарын да сыйладым.
Орманға бара жатқандар,
Аңшылық дәмін татқандар.
Өтінем түгел бәріңнен,
Ешқашан құсты атпаңдар.
Құстар туралы әңгімелеу.Табиғаттың бір үзігі – өсімдіктердең де адам үшін атқарар шаруасы көп екен.Олар адамға дәрі-дәрмек,ем болып,өмірлерін қауіп-қатерден қорғауға өз үлестерін қосатынын білдік.Өсімдіктер біздің денсаулығымыздың қорғаушысы бола алады.Сондықтан өсімдіктерді аялай
білейік, балалар.Енді қанатты достарымызға сөз берейік.Олардың адам үшін қандай пайдасы бар екенін білсек.