kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Та?ырыбы: «Т?йме – шаша?» жасау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: 1Білімділік О?ушылар?а т?йме-шаша? туралы т?сінік 
 беру, оны? жасалу жолы мен ?олданатын
орны жайлы а?парат беру. Жіпті орау,?ию
ар?ылы т?йме-шаша? жасауды ?йрету. 

                                   2.Дамытушылы?: Ой-?рісін,шы?армашылы? ?абілетін,сауса? ептілігін дамыту. 
                                 3.Т?рбиелік: Ж?мыс орнын таза ?стау?а баулу,??ыптылы??а, ептілікке,е?бекс?йгіштікке, баста?ан ісін ая?ына дейін жеткізуге т?рбиелеу
Саба?ты? т?рі : Аралас саба?
?діс-т?сілдері: С?ра?-жауап, т?сіндіру, к?рсету, ой ?оз?ау, сараманды? ж?мыс

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Та?ырыбы: «Т?йме – шаша?» жасау »

Тақырыбы: «Түйме – шашақ» жасау 

Сабақтың мақсаты: 1Білімділік Оқушыларға түйме-шашақ туралы түсінік 
беру, оның жасалу жолы мен қолданатын
орны жайлы ақпарат беру. Жіпті орау,қию
арқылы түйме-шашақ жасауды үйрету. 

2.Дамытушылық: Ой-өрісін,шығармашылық қабілетін,саусақ ептілігін дамыту. 
3.Тәрбиелік: Жұмыс орнын таза ұстауға баулу,ұқыптылыққа, ептілікке,еңбексүйгіштікке, бастаған ісін аяғына дейін жеткізуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі : Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, ой қозғау, сарамандық жұмыс
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, бейнелеу, математика
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, жіптен жасалған түйме-шашақтың дайын үлгісі,тұс киіз,балалар киімі,ребус
Қажетті құралдар: тоқыма жібі, қайшы, қатты картон қағаз, қарындаш
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру 
ә) Сәлемдесу
Жарқырап күн де ашылды,
Күн нұры түгел шашылды,
Қайырлы күн; қонақтар,
Біз әдепті баламыз,
Қайырлы күн;ұстазым, 

Б)Өткенді қайталау

Мата туралы не білесіңдер?.

Маталар бір-бірінен түсі ,өрнегі , қалыңдығы және төзімділі жағынан өзгешеледі. Маталар бір түсті , түрлі түсті ,тықыр және түкт,і тығыз және босаң болады.

Маталар табиғи және жасанды синтетикалық талшықтар жазалады.

Жіп-қолөнерге қолайлы материал. Одан киім, кілем, немесе гобелен секілді бұйымдар тоқуға немесе тігуге болады.

Мақта-жылуды сүйетін өсімдік. Сондықтан ол Оңтүстік Қазақстан обылысының алқаптарында өседі . Мақта пісіп жетілген кезде қауашағы ашылып, үлпілдек ақ мата көрінеді .
1) Мақта қай облыста өндіріледі?
2) Жіптің қандай түрлерін білесіңдер?
3) Жіпті неден иіреді?
4) Иіру машиналарында қызмет ететін адамды қалай атайды?
- Түйме-шашақ Түймешашақты бұрын ата-бабаларымыз киіз үй жабдығына пайдаланған. Көшіп қонуға ыңғайлы киіз үйдің жасау – жабдықтары негізінен мал жүнінен, терісінен, сүйегінен жасалған. Қазақтың киіз үйі мынадай киізден жасалған жабдықтардан : киіз үйді жерден бастап, уықтарға дейін жабатын туырлықтан , уықтан шаңыраққа дейін жабатын үзіктен, шаңырақты жабатын түндіктен тұрады. Туырлықтың ішкі жоғарғы басы, туырлық басқұрдың төмен түсіп тұратын өрнекті шашақты жолақтары- шашақ бау киіз үй ішін әрлендіріп, безендіре түседі. 
- Ал қазір түйме-шашақты қандай мақсатта пайдаланамыз?
- Балалар, түймешашақ дегеніміз не?
Кіріспе

- Түйме-шашақты киімге, киім ысырмасына, тоқыма, қалпақ , сәбилердің киімдерін әсемдеу үшін пайдаланамыз.
- Енді балалар біз жіптен түйме-шашақты жасауға кірісейік.
Топқа бөлу
І топ - балалар киімін түйме-шашақпен әсемдеу.
ІІ топ- киіз үй жасауы, түс киізді түйме-шашақпен безендіру
Жұмысқа кіріспес бұрын қайшымен жұмыс істеу қауіпсіздік ережесін еске түсірейік : 
1) Қағазды қиған кезде қайшымен емес қағаз парағын жылжыт.сол қолыңның саусақтарына абай бол.
2) Қайшының ұшын жоғары қаратып ұстама.
3) Қайшыны біреуге берерде жабық күйінде бер.
4) Қайшының сол жағын оны беретін адамға қаратып ұста.
5) Жұмыс біткен соң қайшыны арнаулы қорапшаға салып қой.
Сарамандық жұмыс
Түймешашақтың жасалу жолын түсіндіру, көрсету.
Оқушылардың өз бетінше жұмысы.
Мұғалімнің балаларды қадағалауы.
Сергіту сәті
Мен неге өйттім?
Кім айтар себебін?
Шаршадым: -Уһ! дедім
Ренжідім :-Туһ! дедім
Қорықтым :-Ой! дедім
Өкіндім:-Ах! дедім
Шарасыз:-Ех! дедім
Таңырқап:-О! дедім
Кейідім:-И! дедім
Біліп ап:-Е! Дедім

Жұмбақтар шешу

1)Қимылдаса қос шебер,

Қыруар-қыруар іс өнер.


2)Жалғыз көзді жалаңаш,

Киінуді қаламас.


3)Екі пышақ бірлесіп,

Кесіп пішіп береді,

Екеуі бірге жүрмесе,

Жоқ қой бізге керегі

Мақал-мәтелді әрі қарай жалғастыр.

1) Еңбек етсең ерінбей

…………………………

2)Еңбек түбі-..................

3)Ісіңе сенбе,...................

4)Еңбектің наны тәтті,......................

Жасаған жұмыстарын тақтадағы кілемшеге ілу, өздеріне бағалату.
Сабақты қорытындылау
Елбасы жолдауынан үзінді.
Бекіту сұрақтары: 
Не жасап үйрендік?
Қай жерде қиыншылықтар кездесті?
Түйме-шашақ не үшін керек?
Бағалау
Үйге тапсырма: Інің мен сіңлі-қарындасыңның заттарын түйме-шашақпен әшекейле!




  • 0






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Та?ырыбы: «Т?йме – шаша?» жасау

Автор: Турсунова Асем Кайырбековна

Дата: 16.02.2015

Номер свидетельства: 174259


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства