kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Біз -жас жаяу жүргіншілерміз!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жолда абай болу керек. Жаяу жүргіншілер жолымен жүру керек.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Біз -жас жаяу жүргіншілерміз!»




Сабақтың тақырыбы: "Біз - жас жаяу жүргіншілерміз"

Мақсаты: . жол қозғалысы ережелерін қайталау, бұрын алған білімдерін тәжірибеде қолдануға үйрету.



Тапсырмалар:

1. Бірінші сынып оқушыларының жол-көлік жағдайларын шешуге дайындық деңгейін анықтау.

2. Балалардың ойлау, зейін және сөйлеу процестерін белсендіру; тапқырлық пен тапқырлыққа тәрбиелеу.

3. Балаларды көшеде тәртіпті және ілтипатты, ұқыпты және ұқыпты болу қажеттілігіне тәрбиелеу.

 Жабдық:жол белгілері,өз белгісін жасау үшін бос парақтар.

Сабақтың барысы:

Мұғалім: Жұмбақтарды шешейік:

Үш түрлі-түсті шеңбер

Бірінен соң бірі жыпылықтайды.

Жанады, жыпылықтайды –

Адамдарға көмектесуде.

(бағдаршам)

 

Бұл жылқы сұлы жемейді,

Аяқтың орнына — екі доңғалақ.

Атқа отырыңыз және оған жарысыңыз,

Тек рульді басқарған дұрыс.

(велосипед)

 

Мен жылдың кез келген уақытында

Және кез келген қолайсыз ауа райында

Кез келген сағатта өте жылдам

Мен сені жер астына апарамын.

(метро)

 

Таңғажайып вагон!

Өзіңіз бағалаңыз:

Рельстер ауада, ал ол

Оларды қолдарымен ұстайды.

(троллейбус)

 

Ұшпайды, бірақ ызылдайды,

Қоңыз көшеде жүгіріп келе жатыр.

Және қоңыздың көзіне күйіп кетеді,

Екі жарқыраған шам.

(көлік)

Мұғалім: Жарайсыңдар балалар. Жұмбақтар не туралы болды?



Балалар: Көлік және бағдаршам туралы.



Мұғалім: Дұрыс, балалар. Жолда бағдаршам жол қозғалысы ережелерін сақтауға көмектеседі, ал жолдарда біздің қауіпсіз қозғалысымызға тағы не көмектеседі?



Балалар: Жол белгілері.



Мұғалім: Жол белгілері - жаяу жүргіншілер мен жүргізушілердің ең жақсы достары. Олар жолда не істеуге болатынын және не істеуге болмайтынын айтады.

Жігіттердің жолында – жол,

Көлік жылдам, көп жүреді.

Жақын жерде бағдаршам жоқ,

Жол белгісі кеңес береді.

Ендеше, шығайық,

Белгілерді тез жинаңыз!

Әрбір бала бөліктерге бөлінген жол белгісін алады. Балалар өз белгілерін жинай бастайды. Барлық белгілер жиналған кезде балалар өздерінің белгілерін атайды және олардың не үшін арналғанын түсіндіреді.



Мұғалім: Ал біз жалғастырамыз. Ал енді жол қозғалысы ережелерін қаншалықты жақсы білетініңізді анықтайтын кез келді. Балалар, шеңбер бойымен тұрыңдар. Мен допты лақтырып, сұрақ қоямын, ал сіз сұраққа жауап беріп, допты қайтарасыз.

1. Тротуармен кім жүреді? (жаяу жүргінші)

2. Адамдар көлікті қайда күтеді? (аялдамада)

3. "Жүргізуші" деген кім? (Көлік құралын басқаратын адам.)

4. Жолдағы жаяу жүргіншілер өткелі қалай белгіленеді? (Арнайы белгілермен – "зебра".)

5. Екі жолдың қиылысы қалай аталады? (қиылыс)

6. Неліктен жақын маңдағы көліктердің алдына кенеттен келуге болмайды? (Себебі көліктер бірден тоқтай алмайды.)

7. Көлік бағдаршамы мен жаяу жүргіншінің айырмашылығы неде? (Бағдаршамның үш сигналы бар – қызыл, сары, жасыл, ал жаяу жүргіншінің екі сигналы – қызыл және жасыл.)

8. Автобустан бірінші болып кім түсуі керек – ересек пе, әлде сен бе? (Кез келген көліктен ересек адам әрқашан бірінші, содан кейін бала шығады.)

9. Автобусты алдынан немесе артынан қалай дұрыс айналып өту керек? (Ол кеткенше күтуіміз керек.)

10. Балалар жолдың жанында ойнай алады ма?



Ойын "Бұл менмін, бұл менмін, бәрі менің достарым!"



Мұғалім: мен сұрақтарды оқимын, егер сіз мәлімдемемен келіссеңіз, "Бұл менмін, бұл менмін, бәрі менің достарым!" деген сөйлемді бірге айтыңыз, келіспесеңіз, үндемеңіз. Ал енді мен сені тексеремін:

Араларыңызда жаяу жүргінші тұрған жерде ғана кімдер алға шығады?

Кім күн сайын мектепке көңілді көлікпен барады?

Кім әрқашан аузын кең ашып алға шығады?

Көліктерді кім өткізеді, Жол қозғалысы ережелері бәрін сақтайды?

Бағдаршамға қарамай кім жүреді?

Тар трамвайда үлкендерге әрқашан кім жол береді?

Жолды тек өткел бар жерде ғана кім кесіп өтеді?

Үйдің алдындағы жолда көңілді допты кім тебеді?

Троллейбуста аздап желдету үшін,

Терезеден басын да, денесін де шығарған кім?

Қызыл шамның қозғалыс болмайтынын кім біледі?

Бағдаршамды көрмей тұрып, кім тез алға жүгіреді?

Жасыл шамның нені білдіретінін кім біледі – жол ашық па?

Жолдың жанында кім допты қуана қуады?

Жол полициясына кім көмектеседі, тәртіпті қадағалайды?



Мұғалім: Жарайсыңдар, балалар, ойынды жеңе білдіңдер. Балалар, жаяу жүргіншілердің көшеден өту кезінде көмекшілері бар. Оларды атаңыз.



Балалар: бағдаршам және жол қозғалысын реттеуші.



Мұғалім: Енді мен сізге жол қозғалысы белгісін жасауды ұсынамын.



Әр балаға бос парақ беріледі,онда бала өз бетінше өз белгісін жасайды.

Белгіні жасаудың ықтимал жағдайлары:

1. Бала допты қуып, жүріс бөлігіне жүгіріп шығады.

2. Бала жолдың арғы бетіндегі достарының назарын аударғандықтан, жолдан дұрыс емес жерде өтіп бара жатыр.

3. Көліктің артқы орындығындағы қыздар қауіпсіздік белдігін тақпай саяхаттайды. Сонымен қатар, олар жүргізушіге кедергі келтіреді.

4. Көлік әлі тұраққа қойылмаған және тоқтаған жоқ, ал бала қазірдің өзінде жолға шығуға асығуда.

5. Бала жаяу жүргіншілер өткелінен өтіп бара жатыр, бірақ жақын маңдағы көліктердің алдынан өтіп бара жатыр.

6. Қыз бала автобусты алдынан айналып өтіп, жолды кесіп өтеді.

7. Балалар бұталардың кесірінен жүріс бөлігіне жүгіріп шығады.

8. Бала мен қыз жол бойында конькимен сырғанайды.

9. Бала велосипедпен жерден өтуді жүзеге асырады.

10. Қыз тротуармен көлік шығып бара жатқан арканың жанынан өтіп бара жатыр. Жүргізуші қызды көрмейді және жас жаяу жүргіншіні қағып кетуі мүмкін.



Мұғалім: Балалар, сендер қандай кереметсіңдер! Сіздер жол қозғалысы ережелерін жақсы білесіздер. Өзіңізге де, жақындарыңызға да қиындық туғызбау үшін жолда өте сақ болуға тырысыңыз. Балалар жұмыстарының көрмесі.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Біз -жас жаяу жүргіншілерміз!

Автор: Сатаева Бағдат Алексеевна

Дата: 07.10.2025

Номер свидетельства: 675139


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства