Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігі
Төлеби ауданы
Б.Түлкиев атындағы жалпы орта мектебі
Ашық сабақ
Орындаған: Құлдаулетова Ү
Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар
Мақсаты: Оқушыларға мәтіннің мазмұнын игеру, оқушылардың сөздік қоры мен тіл байлықтарын дамыту. Өздігінен жұмыс істеу білігін қалыптастыру. Оқушының логикалық ойлау қабілетін арттыру. Тұрар бейнесі арқылы ұқыптылыққа, адамгершілікке, инабаттылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілік: Математикалық жұмбақтар, тест сұрақтары, үлестірмелі сұрақтар, Венн диаграммасы.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Психологиялық даярлық.
Сынып оқушыларын түгендеу.
Қонақтармен сәлемдесу.
Үлкенге де сіз, кішіге де сіз,
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпен біз.
- Балалар бүгін біздің сабақтағы міндетіміз:
- Мақсатымыз білім алу,
- Міндетіміз еңбектену,
- Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу.
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Қыс мезгілі
Төбедегі шарды жарып, оқушылардың үстіне қар жауады.
Қонақтардан ұт болмасын, сыныпты мына қарлардан тазалап жіберейік. Осы қардың астындағы сұрақтарға жауап берейік.
Мінекей балалар сынып бөлмесін тазалап біттік. Енді біз үйге берілген тапсырманы орындайық.
Біржан сал өлеңін кім жазған?
Сәкен Сейфуллинге ссипаттама бер?
Сәкен Қарағанды облысында туған. Көрнекті ақын. Көкшетау поэмасын жазған.Біржан өлеңін бірнеше оқушыға оқыту.
Жақсы балалар, үй тапсырмасын да орындадық.
Сергіту сәті:
Енді балалар мен сендерге мына парақтарды таратып берейін. Бұл математикалық жұмбақ. Барлығымыз дұрыс шешуге тырысайық.
Бала Тұрар
Л-10+5=
Р-30-10=
А-6+6=
Т-100-50=
Б-20-10=
Ұ-7+7=
10
12
15
12
Б
А
Л
А
50
14
20
12
20
Т
Ұ
Р
А
Р
ШЕРХАН МҰРТАЗА
Р-50+50= М-5-5=
Ш-70-30= А-17-7=
Н-80-30= Е-30+30=
Т-20-5= Ұ-100-20=
Х-12+8= З-40+30=
40
60
100
20
10
50
Ш
Е
Р
Х
А
Н
0
80
100
25
10
70
10
М
9
Р
Т
А
З
А
Міне балалар математикалық жұмбақ шешу арқылы біз сабақтың тақырыбын және ааторын таптық.
Балалар бүгін өтетін тақырыбымыз: «Бала Тұрар» Бұны жазған атамыз – Шерхан Мұртаза. Шерхан Мұртаза 1912 жылы туылған, яғни 80 жастан да асты.
Оның көптеген шығармалары бар. Көлемді шығармаларымен біз жоғары сыныптарда танысамыз.
Мұғалімнің түсіндіруі.
Сергіту сәті: нашар оқитын оқушылармен жұмыс. Бірнеше сөйлемді оқыту.
Оқулықпен жұмыс. Тақырыпты бірнеше оқушыға оқыту.
Тақта алдындағы балаларға қатысты ойынды сызбаға сүйеніп, жинақтап айт.
Кестені толтыру.
Тұрар
Атамырза
1. Киімі
2. Түр-сипаты
3. Күлкі шақырған не нәрсе?
4. Аа әрпін жазуы
5. Мұғалімнің бағасы
Сабақты Венн диаграммасы арқылы бекіту
Тұрар Атамырза
Үйге тапсырма: Бала Тұрар. Сұрақтарға жауап беруге дайындалу.
Оқушыларды мадақтау.
Пікір
Құлдаулетова Урила Б.Түлкиев атындағы жалпы орта мектебінде бастауыш сынып мұғалімі болып еңбек етеді. Мұғалім оқушылардың сойлеу мәнерін, сөйлеу дағдыларын, сөздік қорларын кеңейту мақсатында түрлі ойын элементтерін тиімді қолдана білді. «Бала Тұрар» тақырыбында өткен сабағын жас мамандарға үлгі ретінде ұсынып отырмыз.