Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ. Тақырыбы:Н.Носов "Жан біткен қалпақ"»
№ 173 Ә.Молдағұлова атындағы орта мектеп
Кіріктірілген
ашық сабақ
Тақырыбы:
Н.Носов
"Жан біткен қалпақ"
Бастауыш сынып мұғалімі:
Кулимгалиева Айгүл
Сабақтың тақырыбы:
"Жан біткен қалпақ" Н.Носов
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушылардың оқу оқу техникасын жетілдіре отырып, кейіпкерлерді, болған оқиғаны сипаттай отырып сөздік қорларының молаюына жол салу. Мәтіндегі негізгі оқиғаны ойды анықтауға мүмеіндік туғызу
2. Көркем сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс пайдалану арқылы әдеби көркем тілде сөйлеу мәнерлерін дамыту.
3. Өмір қызықтарын, әр күннің сыйы, әр күнді көңілді өткізуге, жанжағындағы туған-туысқандарына жанашырлықпен қарау керектігін түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: автор портреті, кітаптары, қалпақ түрлерінің суреттері , "Сиқырлы қалпақ" мультфильмінен үзінді .
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын қорытындылау.
І. Қызығушылықты ояту.
Николай Николаевич Носов родился 23 ноября 1908 года в Киеве . Детство его прошло в поселке Ирпень, недалеко от Киева, где мальчик и начал учиться в гимназии.
Николай был вторым сыном в семье. Кроме него, в семье был старший брат Павел, и младшие брат и сестра, Мать Николая была домохозяйкой, а отец – эстрадным артистом. Маленький Николай любил бывать на выступлениях отца, смотреть концерты и спектакли. Родители даже думали, что мальчик тоже хочет стать актером. В школьные годы он хотел стать музыкантом .
Носов с детства увлекался музыкой, театром, шахматами, фотографией, электротехникой и даже радиолюбительством.
В 1932 году он оканчив институт, и до 1951 года работал постановщиком и режиссером мультипликационных, научных и учебных фильмов.
Носов занимается режиссурой учебных фильмов для Красной Армии, за эту деятельность награжден в 1943 году орденом Красной Звезды. С 1938 года начинает писать детские рассказы, но профессиональным литератором становится только после Великой Отечественной войны.
Как говорил сам Носов, в литературу он пришёл случайно: родился сын, и нужно было рассказывать ему всё новые и новые сказки, забавные рассказы для него и его приятелей-дошкольников.
Николай Носов начал публиковать свои рассказы в 1938: «Затейники», «Живая шляпа», «Огурцы», «Чудесные брюки», «Мишкина каша», «Огородники», «Фантазёры» и др.,
Мультфильмді көру.
- Қалай ойлаысың, фильмдегі оқиғадағы басты кінәлі не болып тұр? Себебі неде екен?
- Қалпақтың адам өміріне тигізер пайдасы қандай?
- "Дөңгелек үстел" стратегиясы бойынша талқыға салу.
ІІ. Мағынаны тану.
Мәтіннің тақырыбынан бастап, "Болжау" стратегиясы арқылы оқып шығу.
Мәтінді алдын ала үш бөлікке бөліп алу.
Бөліктер бойынша берілген тәртіп бойынша жұмыс жасау.
Сөздік жұмысын оқушылардың көмегімен өткізу.
Мәтіндегі басты кейіпкерлерді атап, "Кубизм" арқылы топтарға бөліп сипаттауды ұсыну. Әр кейіпкерді белгілі бір мультфильмдегі кейіпкерге баламалау. ( Мысалы, кейіпкердің қандай әрекеті сен үшін қызық болды, ол неге ұқсап тұрғанын көз бағытта алдыңа елестет ).
Мәтінді әр түрлі бағытта сахналап көрсету:
- Топтардың сахналық көріністерін салыстырып көру, мәтіннің мазмұны өзгерді ме? Қандай өзгешелік болды?
- Сенің өз басыңда осыған ұқсас оқиға болды ма?
Сергіту сәті ретінде кейіпкерлердің әрекетін сахналап, жеке-жеке көрсету.
ІІІ. Ойтолғау.
"Әнгіме картасын " толтыру
Картаны толтыру. Енді басты кейіпкерлерді жанына тіркеп қою.
Әр топ өз кейіпкеріне "бес жолды өлең" құрастыруларын ұсыну.
Балаларға қандай ақыл айтар едіңдер?
Сабақты қорытындылау.
Қандай мақал-мәтел сай келеді деп ойлайсың?
Үй тапсырмасы. Мәтінді оқып шығып, мазмұндауға дайындалу. Мәтіннің желісі бойынша суретін салу.