Та?ырыбы:Жеміс ж?не к?к?ніс шаруашылы?ы
Ма?саты: Елімізді? ауыл шаруашылы?ы туралы ??ымдарын ?алыптастыру.
Міндеттері: М?дени ?сімдіктерді? алуан т?рлілігі туралы ??ымдарын ?алыптастыру; адам ?міріндегі ?сімдіктерді? ма?ызын т?сіндіру;?сімдіктерді
топтауды ?йрету; адам е?бегін ?адірлеуге баулу.
К?рнекілігі:кестелер.
Саба?ты? барысы
I ?йымдастыру б?лімі.
Психологиялы? дайынды?.
Г?л ?сірсе? терлеп
М?ны? аты - е?бек
Кесте тіксе? зерлеп
М?ны? аты- е?бек
Саба?ы?ды ж?ндеп
?зірлесе? е?бек
?иынды?ты? б?рі
Е?бек ?ана же?бек.
Просмотр содержимого документа
«Жеміс ж?не к?к?ніс шаруашылы?ы»
Тақырыбы:Жеміс және көкөніс шаруашылығы
Мақсаты: Еліміздің ауыл шаруашылығы туралы ұғымдарын қалыптастыру.
Міндеттері: Мәдени өсімдіктердің алуан түрлілігі туралы ұғымдарын қалыптастыру; адам өміріндегі өсімдіктердің маңызын түсіндіру;өсімдіктерді
топтауды үйрету; адам еңбегін қадірлеуге баулу.
Көрнекілігі:кестелер.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық.
Гүл өсірсең терлеп
Мұның аты - еңбек
Кесте тіксең зерлеп
Мұның аты- еңбек
Сабағыңды жөндеп
Әзірлесең еңбек
Қиындықтың бәрі
Еңбек қана жеңбек.
ΙΙ Үй тапсырмасын тексеру.
Егін шаруашылығы туралы әңгіме жүргізу.
Дәптермен жұмыс.
Қазақстан жерінде өсетін дәнді дақылдар мен жемістердің аттарын жазу.
Бидай, қара бидай, алма, алмұрт,...
-Бидайдан не алынады?
Мақтадан не алынады.
Мақта → талшық → жіп → киім
1.Қ.Әжікеевтің «Көйлекті маған кім берді?» әңгімесі еске түсіріледі.
2.Сұрақтарға жауап беру.
3.Көйлекті неге мақташылар берді немесе көйлек мақта алқабынан келді дейді?
4.Мол өнім жинап алу үшін не істеу керек?
5.Егістікке зиян келтірушілерді атап шық.
Егістік зиянкестерімен қандай жұмыстар жүргізіледі ?
Мағынаны тану.
Кестеге Қазақстанның ауыл шаруашылық салаларын жазып толтырады.
Егіншілік Бақ шаруашылығы Көкөніс шаруашылығы
Бидай қараөрік, алма, шие , үрмебұршақ, бұршақ,
Қара бидай таңқурай, ірі бұршақ, картоп,
Тары жүгері, шалқан , пияз ,
Күнбағыс сарымсақ, қарбыз , алмұрт қауын.
мақта
Оқулықпен жұмыс.
Оқушылар мәтінді үш қатарға бөлініп оқиды.
1-қатар жеміс-жидектер туралы бөлімді оқиды.
2-қатар дәнді дақылдар туралы оқиды.
3- қатар көкөністер туралы жазылғанды оқиды.
Білімді бекіту.
Бақ өсімдіктерін шаруашылық қалай аталды?
Көкөністер өсіретін шаруашылық қалай аталды ?
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.