Қысқа мерзімді жоспар |
Пәні: | Әдебиеттік оқу 3-сынып |
Сабақтың тақырыбы | Ұшқан ұя. Б.Момышұлы /4-сабақ/, ІІІ тоқсан |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға дағдыландыру, пікірлерін қолдау ниетін байқату, тақырыпты өмірмен байланыстыруға жағдай туғызу. |
Күтілетін нәтижелер | |
Сабақ түрі | Аралас сабақ, топпен жұмыс. |
Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер | Түсіндіру, сұрақ- жауап, диалогтік оқыту, сыни ойлау стратегиялары, жеке, жұптық, топтық жұмыс, АКТ, Джексо, «Қарлы кесек» , РАФТ |
Керекті жабдықтар | Б.А. Тұрғынбаева, З.Муфтибекова «Алматыкітап» оқулығы 2013ж қарындаш, сызғыш, түрлі-түсті бояулар,суреттер. |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе | 1.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуалды жақсарту мақсатында тренинг өткізу: Амандасу. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз, Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен біз -Жарайсыздар отыра қойыңыздар! -Олай болса әдебиеттік оқу сабағын бастайық. -Әдеттегідей топтық жұмыстар болады, сондықтанда топ ережесін еске түсірейік! -Көшбасшыларымызды анықтап алайық! Үй тапсырмасын тексеру «Джексо» әдісі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. Үй тапсырмасын бекіту «Қарлы кесек» әдісі арқылы сұралады | Жұмыс істеуге дайындалады, топ ішінде өзара ынтымақтастық қарым-қатынас орнығады. |
Тұсаукесер | 2.Диалогтік әдіс арқылы тексеру: Портретті жандандыру -Бұл кім? - Бауыржан Момышұлы туралы не білесіңдер? - Жазушының қандай шығармалары бар? Жеті атасын білмеген – жетесіз. | Қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Негізгі бөлім | -Сабағымызды бастамас бұрын «Табыс критерийлерін» шығарып алайық. -Бүгінгі сабақта не білеміз? -Дұрыс-ақ, жаңа тақырыпты түсінеміз -Тағы? -Топтық жұмыс жасаймыз. Табыс критерий: Мәтін мазмұнын айта алады Топтық жұмыс жасайды Өз ойларын жеткізеді Ұшқан ұя - Мәтін не туралы? - Жазушы ойын пайдаланып, нақыл сөзді құрастыр: Ел тану деген -...... - Сызбаны толтыр. Жеті ата ----------------------------- Сенің жеті атаң Ата Әке Бала Немере Шөбере Шөпшек Немене Сергіту сәті. Қазақтай қайсар елім бар Кең байтақ мынау даламда. Қарттарым - асыл қазынам Өсиет айтқан ғаламға. Оқулықпен жұмыс Іштей, дауыстап, тізбектей. «Ең бастысы» ойыны Дәптермен жұмыс. Сөздік жұмысы. Ата тегіміз - Баппен - Араз - 1. Әңгіменің тақырыбы не? 2. Оқиға қайда өрбиді? 3. Мәтіннен табиғат құбылысын суреттеуді тауып оқыңдар. «Еркін жауап» кезеңі. Кестені толтыр. Жазушының пікірі Әкем маған ата тегіміздің аты - жөнін үйретуші еді. Ал келген қонақ ең алдымен атымды сұрайтын. Содан соң менің жеті ата жөніндегі білімімді тексеретін. Менің пікірім ----------------------------
Тұжырым кестесі. Р/с Кейіпкерлер ---------------- Іс - әрекеті ----------- Адамгершілік қасиеті 1. Әкесі 2. Қонақтар 3. Бала Бауыржан | Оқулықпен жұмыстанады Бөлім бойынша әңгімелейді Топпен талдау |
Қорытынды | «Тест - интервью» Р/с Сұрақтар ------------------------------------ Оқушы жауабы 1 Ақсақалдар деген кім? ------------------------------- Қариялар, аталар. 2 Қымыз қай малдан алынады? ----------------------------- Жылқы малынан 3 Сәлемдесудің тағы қандай түрін білесіңдер? ----------------- Амансыз ба? Мал - жан аман ба? 4 Әдепті бала -(қандай бала?) ------------------------------- Арлы бала 5 «Қызарақтап» деген сөздің мағынасын аш. ------------ Ұялу 6 «Баппен» деген сөзді қалай түсінесің? --------- Асықпай | Сұрақтарға жауап береді |
Үйге тапсырма | Мәтінді мазмұндау. «Біздің үйдің салт - дәстүрлері» тақырыбында шағын мәтін жазу. Ескіше жыл аттарын жазып, жаттау. | Күнделіктеріне жазып алады |
Рефлексия | Блоб ағашы | |