kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Т?рлаусыз м?шелер

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. С?йлем  ішінен т?рлаусыз  м?шелерді таба отырып  т?сіндіру, тапсырмаларды  ?з беттерінше, топта  орындауларына ы?пал ету.

2. О?ушыларды? шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту. С?здік ?орларын молайту, байланыстыра с?йлеу да?дыларын  жетілдіру.

3. О?ушыларды мейірімділікке, адамгершілікке  т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Т?рлаусыз м?шелер»

Пәні

Қазақ тілі

Пән мұғалімі


Сабақ


Мерзімі


Сабақтың тақырыбы

Тұрлаусыз мүшелер

Сілтеме

Жоспар, оқулық

Сабақтың мақсаты

1. Сөйлем ішінен тұрлаусыз мүшелерді таба отырып түсіндіру, тапсырмаларды өз беттерінше, топта орындауларына ықпал ету.

2. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сөздік қорларын молайту, байланыстыра сөйлеу дағдыларын жетілдіру.

3. Оқушыларды мейірімділікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

1. Сөйлем ішінен тұрлаусыз мүшелерді табады, айырмашылығын түсінеді.

2. Сөздерге сұрақ қоюға үйренеді.

3. Сөйлем құрастыруға машықтанады.

4. Есте сақтау, ойлау қабілеттері дамиды.

Көрнекіліктер

Дидактикалық материалдар, сызба, кестелер.

Сындарлы оқытудың модульдерін ықпалдастыру

СТО, өз бетінше жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс.



Сабақ кезеңдері

Сындарлы оқытудың әдіс-тәсілдерін ықпалдастыру

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

Күтілетін нәтиже

Қызығушы-

лықты ояту

10 мин









Миға шабуыл



«Қай топ шапшаң» ойыны

1.Психологиялық дайындық

2. Топқа бөлу

3. Өткенді пысықтау.

Оқушыларға өткен тақырыптар бойынша бірнеше сұрақтар беріледі.

4. Әр топқа сөйлемдер беріледі.


Қуанышқа бөленген әр күніміз,

Бақыттымыз балалар

барлығымыз.

Біз-Отанның балдырған ұл-қызымыз,

Әдептілік батылдық ұранымыз.

Оқушылар 5 топқа бөлінеді.

Оқушылар сөйлемнің бастауыш пен баяндауышын табады.

1. оқушылар назарын сабаққа аударады.

2.Оқушылар

Екі бағандағы сөйлемдерді салыстыра отырып, тұрлаусыз мүшелерді ажыратады.




Мақсат қою

2мин






Ассоциация

құру

5. Оқулықтағы сөйлемдерді салыстыра оқып шығады.

-Бағанның сол жағындағы сөйлемдер-тұрлаулы мүшелер. Бағанның оң жағындағы тұрлаусыз мүшелері бар сөйлемдер.

Оқушылар сөйлемдерді салыстыра оқып шығып, қандай айырмашылық байқағанын айтады.


Тұрлаусыз мүшелер


Өздігінен сөйлем жасай алмайды.

Тек сөйлем жасауға көмектеседі.

Оқушылар өз ойын жинақтап айтуға дағдылана-

ды.



Мағынаны тану

25 мин


Топпен жұмыс


«Жылдам ойла» ойыны




Өз бетінше жұмыс




Ойын:

«Түсін мені»








Тақтамен жұмыс





Сергіту сәті


Шығармашы-

лық жұмыс


Слайд







Топтық жұмыс




Оқулықпен жұмыс

66-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жаздыру.




67-жаттығу.

Көру диктанты




Оқушыларға үлестірме парақшалар таратылады. Олар іштей оқып, қимылмен көрсетеді.



69-жаттығу.

Сөйлемдер құрастыру


Би: Қара жорға


Сөзжұмбақ шешу

1.Үңгірді жайлаған, сүйексіз, тиексіз. (Тіл)

2. Адамның сәні,

Онсыз жоқ мәні

(киім)

3. Үсті толы ине, бірақта іс тігіп, қадамайды түйме.

(түйме)

4. Адамдардың киімін, ұстап тұрады иығым.

(ілгіш)

5. Іртік-іртік сүттен, қайнатып кептірген. Тәтті дәмі бар. Кім бар оны жеп көрген.

70-жаттығу.

Мәтінді оқы.


Оқушылар қарамен жазылған сөздерге сұрақтар қойдыру. Бұл сөздердің бастауышқа не баяндауышқа қатыстылығын анықтайды.




Оқушылар жаңылтпашты жатқа жазады. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын – екі, тұрлаусыз мүшелердің астын ирек сызықпен сыздыру.


Мен жазу жаздым. Мен домбыра тарттым. Мен әнге биледім. Мен су әкелдім. Мен ән айттым.


Оқушылар ішінен тұрлаусыз мүшелерді табады.

Жазу, домбыра, әнге, су, ән


Оқушылар тақтаға (гүл, көбелек) зат атаулары бірде бастауыш, бірде тұрлаусыз мүше болатындай етіп, сөйлем құрастыру.


Оқушылар билеп, сергіп алады.




і




і



і



і

і



і


і


і



і





Тіл

Киім

Түйме

Ілгіш

Іртік


Оқушылар алғашқы үш сөйлемді көшіріп жазады. Сөйлемдерден тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді тауып, тиісті інге кіргізеді.


Сөйлем ішіндегі тұрлаусыз мүшелерді табуды үйренеді.


Оқушылар сөздерді тиісті сызықпен сызуға дағдылана-

ды.



Өз бетінше жұмыс жасауға үйренеді.




Оқушылар жүйелі сөйлем құрастыру-

ды үйренеді.





Оқушылар зат атаулары-

ның бірде бастауыш, бірде тұрлаусыз мүше болып келетінін меңгереді

Оқушылар сөзжұмбақ-

ты шешіп үйренеді.



Оқушылар сөйлем мүшелерін бір-бірінен ажыратуды біледі.

Ой толғаныс

8мин

Семантика-

лық карта


Кері байланыс


Баалау

Семантикалық карта оқушыларға таратылып беріледі.

Сабақ туралы оқушы пікірін анықтау

«Бес саусақ»

Үйге тапсырма

71-жаттығу

Кесте толтырады


Оқушылар өз ойларын стикерге жазып «Пікір ағашына» іледі.


Өз-өздеріне баға қояды.

Оқушылар күнделіктеріне жазады

Оқушылар семантика-

лық картаның толтырыл-

уын меңгереді.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Т?рлаусыз м?шелер

Автор: Аккинжаева Жадыра Мухтаровна

Дата: 10.02.2016

Номер свидетельства: 291124


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства