Саба?ты? ма?саты: 1. ?о?амда?ы тума –туысты? ат?аратын орнымен , оларды? адам ?міріндегі ма?ызын т?сіндіру.Тума –туыс атауларымен таныстыру.
2.А?айын-туыс?а деген мейірімділіктерін арттыра отырып , оларды сыйлау?а,??рметтеуге ,?лкенге ізет,кішіге к?мек к?рсете білуге т?рбиелеу. ?з ойларын еркін жеткізе білуге баулу.
3 Тума-туыс атауларымен таныстыра отырып, о?ушыларды? с?здік ?орын байыту.Адамдар арасында?а байланысты т?сіндіре отырып,оларды? д?ниетанымын арттыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ту?ан - туыс?андар »
Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы
Үстірт орат мектебі
Жалыханова Айша Айұзаққызы
Дүниетану. 4-сынып
Сабақтың тақырыбы: Туған-туысқандар.
Сабақтың мақсаты: 1. Қоғамдағы тума –туыстың атқаратын орнымен , олардың адам өміріндегі маңызын түсіндіру.Тума –туыс атауларымен таныстыру.
2.Ағайын-туысқа деген мейірімділіктерін арттыра отырып , оларды сыйлауға,құрметтеуге ,үлкенге ізет,кішіге көмек көрсете білуге тәрбиелеу. Өз ойларын еркін жеткізе білуге баулу.
3 Тума-туыс атауларымен таныстыра отырып, оқушылардың сөздік қорын байыту.Адамдар арасындаға байланысты түсіндіре отырып,олардың дүниетанымын арттыру.
Сабақтың түрі : Конференция сабақ.
Сабақтың пән аралық байланысы: ана тілі,орыс тілі,математика.
Сабақтың әдісі: сұрақ жауап,жарыс сөз.
Сабақтың көрнекілігі: бейне таспа,тірек сызбалар,мақал-мәтелдер,киіз үйдің макеті,слайдтар.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі.
1. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2. Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. 1-топ « Жібектің ауылы»
2-топ «Төлегеннің ауылы»
3-топ «Нағашымның ауылы»
3 Әр топ өз топ басшысын сайлап алады.
4. Топтар бір-біріне деген жылы лебіздерін мақал-мәтелдерді пайдалана отырып жеткізеді.
II Үй жұмысын тексеру.
1 Үй жұмысының тапсырмаларын топтардан бөліп сұрау:
А)Мәтінді мазмұндау.
Ә)Жазған шығармаларын оқыту.
Б)Талдау жасауға арналған сұрақтарға жауап беру.
2.Үй жұмысын венн диограммасы арқылы бекіту.
көмекшілер асыраушылары
ата-ана
ІІІ-Жаңа сабақ.
1.Ой шақыру. Ауыл бейнесін көрсету арқылы туыстық атауларды сұрау
ата
аға ? нағашы
жезде
2.Сабақтың мақсатын анықтау, түсіндіру.
Не білемін?
Не білгім келеді?
Үйренгенім
Кестені толтыру арқылы әр оқушының сабақтағы мақсатын анықтауға болады.
3.Кітаппен жұмыс.
А)Мәтіннің бірінші бөлімін мұғалім оқып береді.
Ә)Оқушылар мәтінді іштей жалғастырып оқиды.
1-топ «Қайын жұрты» бөлімін оқып,сұрақтарға жауап жазады.
2-топ «Өз жұрты»бөлімін оқып ,сұрақтарына жауап жазады.
3-топ «Нағашы жұрты»бөлімін оқып ,сұрақтарға жауап жазады.
4.Түсіндіру жұмысы.
Сызба бойынша оқушылар түсініктерін жеткізуге тырысады.
Қосымша деректермен мұғалімнің толықтырулары жүргізіледі.Осы тұста қазіргі өмірде кездесетін туысқандар арасындағы қарым-қатынастардағы ырымдар мен тыйымдар айтылып өтіледі. («Жеті атаға дейін қыз алыспайды», «Әке тұрып бала сөйлегеннен без», «Абысын тату болса, ас көп» т.б)