Бекітілді:................................. Директордың ОІЖ орынбасары Жұбанова .А.П. |
Сынып | 1 «А» сынып Шойбекова Ж.И. |
Мерзімі | 23.02.2015 жыл |
Тақырыбы | Тасымал. Біздің ту Т. Молдағалиев. |
Мақсаты | Тасымал туралы білім беру.Өлең мазмұнын түсіндіру, идеясын ашуға мүмкіндік беру. Отан туралы түсініктерін талдап, дамыту. Өз бетімен жұмыстар арқылы шығармашылық денгейін дамыту. Адам бойындағы потриоттық құнды қасиеттерге тәрбиелеу, үлгі ету. |
Күтілетін нәтиже | - топта жұмыс жасау, ортақ пікірге келу, сабақтан қорытынды шығару |
Қажетті құралдар | Ана тілі 1- сынып ЭО,слайд « Менің Отаным» СТО ү модулі, постер, смайликтер, |
Сабақ кезеңдері | Мүғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыты | Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі | Психологиялық дайындық -Қазір кімнің көңіл – күйі өте тамаша, қол көтерсін! -Кімнің досы осы сыныпта отыр, қолын шапалақтасын! -Кім өз – өзіне сенімді, қол көтерсін! -Бүгін біздер сабақта не істейтінімізді білетін бала, қол көтерсін! -Қазір не істейтінімізді білмейтін бала, қол көтерсін! Топқа бөлі Оқушыларға пазлдар таратылады. Сол бойынша топқа болінеді. Топтың алтын ережесін шығару | Психологиялық икем. Шаттық шеңберін құру (Сынып атмосферасын қалыптастыру) 1.Топқа бөлу. а) Пазлдарды таңдау арқылы топқа бөліну және топ ережесін қабылдау. . | 2 мин | |
Білу Өткен тақырыпты «жалпылау» тапсырмасымен мазмұндау және қайталау. | Үй тапсырмасын сұрау. Миға шабуыл. 75- жаттығу. Сөздерді оқып у әрпінен бастаталған буынды атаңдар? Әр топтан быр оқушы айтады. Са-уысқын, да-уыс, жа-уап, та-уық, ба-уыр. Сөз бөлігін у әрпінен бастап тасымалдау. Қазақстан картасы мәнерлеп оқу. - Өз рефлекцияңызды айтыңыз? - Картадан өлеңде оқыған, жер аттарын көрсете аласыз ба? - Көрсеткен жерлерден қандай өнімдер өндірілетінін айтыңыз? - Өзіңнің облысың туралы әңгімеле. | Сұрақтарға жауап береді. Пікірлеседі, топ атынан баяндамашы қорғайды. эссе | 8 мин | Әр сұраққа 1 балл ретінде смайлик беріледі. |
Түсіну Жаңа біліммен таныстыру және талқылау. | Кестеден тасымалды түсіндірем.Мысалдар келтірем. 1)бір буынды сөздер:от,сүт, қант 2) бір дыбысты буыны бар екі буынды сөздер: о-рақ, ө-зен, а-ю, ұ-я, қи-я. 76- жаттығу .1.Рөлге бөліп оқытам. Көшіріп жазып, тасымалданбайтын сөздерді табады. 2.Бір буынды сөздердің астын – бір рет, бір дыбысты буыны бар екі буынды сөздердің астын екі рет сызады.3.Сөздер қалай тасымалданады? Бір буынды сөздердің тасымалданбау себебін түсіндіреді. | Әр топ мысалдар келтіреді. Слайд көреді Оқиды ,жазады. | 2 мин 2 мин 8 мин | Критерийлер арқылы бағалау |
Қолдану Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. | Флипчартқа ойларын түсіру.Әр топ ой бөлісе отырып дайындалады. «Менің Отаным» постер қорғау 77- жаттығу. Тасымалдауға болмайтын екі буынды сөздерді буынға бөліп оқиды.( ауызша) | Топ атынан бір –екі баяндамашы шығады. Постер қорғайды Оқушылар сөздерді оқиды. | 6 мин | |
Талдау ҚР. Туы туралы мағлұмат беру. Шешім шығару,өлеңдегі сөздерді салыстырыу | «Біздің ту» өлеңінің авторы Т. Молдағалиев туралы айтып өтем.Өлеңді мәнерлеп және түсініп оқу. Тудың авторымен таныстарам. 12- қазан 1938 жылы туған. Тараз қаласында. 1- тамыз 2014 жылы 75 жасында Алматы қаласында қайтыс болған.Туда бейнелген белгілерге түсінік берем. Тудың авторы Шәкен Оңдасынұлы Ниязбеков ( суретін көрсетем). Ту неліктен көк түсті ? Бүкіл дүниеге көк жүзі, аспан әлемі ортақ.Жер шары ұлттарға, мемлекеттерге бөлінгенімен, жоғарыдан айқара ашылған аспан ешқашан бөлінбеген, бөлінбейді де.Ал күнге келер болсақ, ол да баршаға ортақ.Сондықтан да Күннің туда орын алуы лайық. Қазақ халқы сонау ерте заманнан бері қыранды киелі, қасиетті құс деп есептеген.Тудан қыранның орын алуы егемендік алған Қазақстан елі қыран сияқты биікте болсын, ғұмыры ұзақ болсын деген ойдан туған.Тудан қазақтың ою- өрнегін байқаймыз. М ұның өзі тудың ерекшелігін – қазақ елінің танымын, қасиетін көрсетеді. Егер де туға тұтас назар зер салсақ, автордың оны жасағанда үлкен мазмұнды ойластырғаны байқалады. Ол: Көк жүзінде әлемге нұрын шашқан Күн сәулесі, астында қияға қанат қаққан Қыран – тыныштықтың, берекелі өмірдің белгісі, ал ою- өрнек тудың қай елдікі екенін аңғартады. | Оқушылар топтаманы пайдаланып өз ойларын айтады. Ашық сұрақтарға жауап береді ( СТОү) | 5 мин | |
Жинақтау Өлеңнен алған білімдерін жүйелеу және жинақтау | Топпен жұмыс * Топтарға өлеңді мәнерлеп оқытам * Пікір бөлісу * Флипчартқа ойларын түсіру Менің тобымның жалауы» әр топқа өз ойларын пайдаланып, тақырыпқа сәйкес жалау жасауға тапсырма беріледі. | Флипчартқа ойларын түсіру.Берілген материалдарды орналастырады. Постерді қорғайды | 6 мин | Бармақ арқылы бағалау Смайликтер арқылы топтар бірін- бірі бағалау |
Бағалау Үйге тапсырма | Бағалау. 90-бет өлеңді мәнерлеп оқу.77-жаттығу .Әр жолдан үш сөзге сөйлем құрап жазу. | Бағалайды, талқылайды. Өз пікірін айтады. | 2 мин | Жиынтық бағалау |
Бағалау Дүниетанымын кеңейту. Ынталандыру, Болжау мен сұрыптау. | Рефлексия Стикерлерге бес жолды өлең құрастыру. | Стикерлерге өлеңдерін жазады, әр топтан бір немесе екі оқушы оқиды. | 3 мин | |