kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Табиғат құбылыстары. Жіктеу есімдіктерінің септелуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

4.4.2.4 жіктеу есімдіктерін септей алу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Табиғат құбылыстары. Жіктеу есімдіктерінің септелуі»

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

94 Жіктеу есімдіктерінің септелуі. 47-52 жаттығу.

60-62 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

4.4.2.4 жіктеу есімдіктерін септей алу.

Сабақтың мақсаты

мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды

жіктеу есімдіктерін септей алады





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

5мин













Өткен білімді еске түсіру



5мин










Жаңа білім

25мин



2мин









Бекіту


3мин




Кері байланыс

5мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді қайталау

Сабаққа кіріспе

«Миға шабуыл» әдісі

Жіктеу есімдіктерін атаңдар.

-Жіктеу есімдіктеріне қандай сұрақ қойылады?

-Жіктеу есімдіктері қандай сөз табының орнына жұмсалады?

-Септіктерді атаңдар.

-Әр септікке мысалдар келтіріңдер


Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

Жаңа сабақ.ФС-тапсырма.ҰЖ

«Ашық микрофон» әдісі.

47-жаттығу.Мәтінді оқыңдар.

Мәтіннің тақырыбы мен мазмұны сәйкес келе ме? Дәлелдеңдер.

-Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар. Табиғатты қорғау

Мәтіннен жіктеу есімдіктерін тап.( ол,мен)

-Қарамен жазылған есімдіктерді салыстырыңдар.

Оларға сұрақ қойып, қай септікте тұрғаныны айтыңдар.

Менің-ілік с. Мен- атау с. Маған-барыс с.

48-жаттығу.Есімдіктердің септелуін оқып, өзгешелігін анықтаңдар.




ЕБҚ қолдау көрсетіледі,оқиды,жазады


Сергіту сәті


«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

49-жаттығу.Көп нүктенің орнына жіктеу есімдігін тиісті септік жалғауына қойып, сөйлемдерді көшіріп жазыңдар.

Жіктеу есімдіктерінің астын сыз..Оларға сұрақ қой,қай септік екенін айт

Ж: Ол-кім? атау септік

Оның-кімнің? ілік септік,

Оны-кімді? табыс септік,

Мен-кім? атау септік.

50-жаттығу.Жіктеу есімдіктерін сұрақтардың ыңғайына қара өзгертіп жазыңдар. Неліктен өзгерткендеріңді дәлелдеңдер.

Онымен кездесу, онда тағылады, маған ұнайды, сенің киімің, мені таппады, одан көлемдірек, оған бармақшы.

51-жаттығу.Есімдіктерді қатыстырып сөйлемдер құрап жазыңдар.

Бізжайлауға бардық. Сенің барғаныңда тіпті тамаша болар еді.

-Оған баруға менде мүмкіндік болмады.

ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі, өз пікірін айтады


Үй тапсырмасы. 52-жатты ғу

1. ағаштың бұтақтарын сындырма;

2. гүлдерді жұлма.

3.қоқыс тастама

4.құс ұясын бұзба

5.суды ластама



Кері байланыс


Сәлемдеседі

Сабаққа дайындық жасайды










Үй тапсырмасын айтады


Ұжымдық жұмыс жасайды


Оқиды

Жазады







Тапсырманы орындайды


Өзіндік жұмыс жасайды


Жаттығу жасайды








Тапсырманы дәптергет орындайды


Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!



ҚБ-10б



Дескриптор:

Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнын салыстырады-1б

Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1б

Мәтіннен жіктеу есімдіктерін табады-1б

Есімдіктерді салыстырады, сұрақ қойып, қай септікте тұрғанын анықтайды-2б

Есімдіктердің септелуін оқып, өзгешелігін анықтайды-1б




Дескриптор


Жіктеу есімдігін тиісті септік жалғауына қойып, сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады-1б

Жіктеу есімдіктерінің астын сызады,оларға сұрақ қойып,қай септік екенін айтады-1б

Жіктеу есімдіктерін сұрақтардың ыңғайына қара өзгертіп жазады-1б

Есімдіктерді қатыстырып сөйлемдер құрап жазады-1б



ҚБ-10б







Кері байланыс




смайликтер















Сұрақтар











Оқулық




Дәптер




Оқулық











Кері байланыс

парақшалары







































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

95 Жіктеу есімдіктерінің септелуі. 53-58 жаттығу.

62-63 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

4.4.2.4 жіктеу есімдіктерін септей алу.

Сабақтың мақсаты

мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды

жіктеу есімдіктерін септей алады





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

5мин













Өткен білімді еске түсіру



5мин










Жаңа білім

25мин



2мин









Бекіту


3мин




Кері байланыс

5мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді қайталау

Сабаққа кіріспе

«Серпілген сауалдар» әдісі

-Есімдік туралы не білесіңдер?

-Есімдіктерді атаңдар.

-Есімдіктер қай сөз табымен байланысады?

-Жіктеу есімдіктерін атаңдар.

-Жіктеу есімдіктеріне қандай сұрақ қойылады?

-Жіктеу есімдіктері қандай сөз табының орнына жұмсалады?

-Сен есімдігін септеңдер.

-Ол есімдігі табыс септігінде қалай болады?

-Барыс септігінде жіктеу есімдіктері қалай өзгереді?

-Тағы қай септіктерде жіктеу есімдіктері өзгереді?


Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

Жаңа сабақ.ФС-тапсырма.ҰЖ

«Ашық микрофон» әдісі.

53-жаттығу.Оқыңдар.Зат есім мен есімдіктің септелуін салыстырыңдар. Қандай өзгешеліктер бар?

Өзгешелігі: Әр септіктің сұрағының өзгеруіне орай, жалғаулары да өзгеріп отырады.


54-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті есімдікті қойып, мәтінді көшіріп жазыңдар.

Олар, оның, мен.

Неліктен сол есімдіктерді қойғандарыңды дәлелдеңдер.

Дәлелдеме: өйткені олар зат есімнің орнына қолданылады.


55-жаттығу.Кестені толтырыңдар.

Кестедегі сөз таптарын салыстырыңдар. Олардың ұқсастық пен өзгешеліктері неде?

Зат есім

Сын есім

Сан есім

Есімдік

Мысық

дәптер

Сары

жасыл

Бір

бес

Мен

бірнеше


ЕБҚ қолдау көрсетіледі,оқиды,жазады


Сергіту сәті


«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

56-жаттығу.Тірек сөздерді пайдаланып, тоқылдақтың атынан монолог құрап жазыңдар.

Мен тоқылдақпын. Биыл орманда қоңыздар екі есе қаптап кетті. Сондықтан жұмысты көп істеп жүрмін.

57-жаттығу.Жұмбақты оқып, шешуін табыңдар.

Бар ма жоқ па, оны анық білмейсің,

Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.

(ауа)

Есімдіктерді табыңдар. (оны, ол)

Жіктеу есімдігінің орнына қай сөзді қойып айтуға болады.?ауа

ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі, өз пікірін айтады


Үй тапсырмасы. 58-жаттығу

Қыстағы суық-жаздағы ыстық.

Көктемгі әрекет-күзгі берекет.

Жаздың бір күні-қыстың мың күні

Жаз найзағайлы болса,қыс жайлы болады.

Сәуір болмай, тәуір болмас.

Наурыздан соң қыс болмас.


Кері байланыс


Сәлемдеседі

Сабаққа дайындық жасайды










Үй тапсырмасын айтады


Ұжымдық жұмыс жасайды


Оқиды

Жазады







Тапсырманы орындайды


Өзіндік жұмыс жасайды


Жаттығу жасайды








Тапсырманы дәптергет орындайды


Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!



ҚБ-10б



Дескриптор:

Зат есім мен есімдіктің септелуін салыстырады-1б

Өзгешелігін айтады-1б

Көп нүктенің орнына тиісті есімдікті қойып, мәтінді көшіріп жазады-1б

Неліктен сол есімдіктерді қойғанын дәлелдейді-1б

Кестені толтырады,сөз таптарын өзара салыстырады-1б








Дескриптор


Тірек сөздерді пайдаланып, тоқылдақтың атынан монолог жазады-2б







Жұмбақты оқып, шешуін табады-1б.


Есімдіктерді табады-1б

Жіктеу есімдігінің орнына қай сөзді қойып айтуға болатынын айтады-1б


ҚБ-10б







Кері байланыс




смайликтер















Сұрақтар











Оқулық




Дәптер




Оқулық











Кері байланыс

парақшалары















































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

96 Етістік 59-64жаттығу.

64-66 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып,

ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақтың мақсаты

белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып,

ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

5мин













Өткен білімді еске түсіру



5мин










Жаңа білім

25мин



2мин









Бекіту


3мин




Кері байланыс

5мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді қайталау

Сабаққа кіріспе

«Миға шабуыл» әдісі

Жіктеу есімдіктерін атаңдар.

-Жіктеу есімдіктеріне қандай сұрақ қойылады?

-Жіктеу есімдіктері қандай сөз табының орнына жұмсалады?

-Септіктерді атаңдар.

-Әр септікке мысалдар келтіріңдер


Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

Жаңа сабақ.ФС-тапсырма.ҰЖ

«Ашық микрофон» әдісі.

59-жаттығу.Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстырыңдар.

Мәтіннің қай бөлігі ғылыми-танымдық, қай бөлігі көркем мәтін?

Ж: алғашқы бөлігі -ғылыми-танымдық, екінші бөлігі- көркем мәтін.

60-жаттығу. Ребусты шешіңдер. Шешуіндегі сөз туралы не білетіндеріңді айтыңдар.

Ж:Етістік.




ЕБҚ қолдау көрсетіледі,оқиды,жазады


Сергіту сәті


«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

61-жаттығу. Жұмбақты оқып, жатқа жазыңдар.

Етістіктердің астын сызып, дара немесе күрделі екенін айтыңдар.

Ж: киеді-дара етістік, ұшып кетеді-күрделі етістік.

63-жаттығу.Тыйым сөздерді оқып жатқа жазыңдар.

Етістіктерді тауып, олардың қалай аталатынын еске түсіріңдер.

Ж: болымсыз етістіктер.


64-жаттығу.Сызбаға қарап етістік туралы білетіндеріңді жинақтаңдар..

ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі, өз пікірін айтады


Үй тапсырмасы. 62-жатты ғу

Туынды етістіктер: жырла,ақылдас,биле,тұзда,ұсақта, ойла.

Жыр-з.е ла-жұрнақ

Ақыл-з.е. дас-жұрнақ

Би-з.е. ле- жұрнақ

Тұз-з.е. да-жұрнақ

Ұсақ- сын.е. та-жұрнақ

Ой-з.е. ла-жұрнақ

Отанды жырла өлгенше. Анаңмен ақылдас. Ұлттық биді биле. Тамақты тұзда. Ақшаңды ұсақта. Болашағыңды ойла.




Кері байланыс


Сәлемдеседі

Сабаққа дайындық жасайды










Үй тапсырмасын айтады


Ұжымдық жұмыс жасайды


Оқиды

Жазады







Тапсырманы орындайды


Өзіндік жұмыс жасайды


Жаттығу жасайды








Тапсырманы дәптергет орындайды


Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!



ҚБ-10б



Дескриптор:

Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстырады-1б

Мәтіннің қай бөлігі ғылыми-танымдық, қай бөлігі көркем мәтін ененін анықтайды-1б

Ребусты шешеді, шешуіндегі сөз туралы білетінін айтады -1б







Дескриптор



Жұмбақты оқып, жатқа жазады-2б

Етістіктердің астын сызып, дара немесе күрделі екенін анықтайды-1б

Тыйым сөздерді оқып жатқа жазады-1б

Етістіктерді тауып, олардың болымсыз етістік екенін анықтайды-1б


Сызба бойынша етістік туралы білетіндерін айтады-2б


ҚБ-10б







Кері байланыс




смайликтер















Сұрақтар











Оқулық




Дәптер




Оқулық











Кері байланыс

парақшалары



























































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

97 Етістіктің жіктелуі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау.

Сабақтың мақсаты

мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды





Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

5мин













Өткен білімді еске түсіру



5мин










Жаңа білім

25мин



2мин









Бекіту


3мин




Кері байланыс

5мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді қайталау

Сабаққа кіріспе

«Миға шабуыл» әдісі

Етістіктің түрлерін атаңдар.

-Етістіктерге қандай сұрақ қойылады?

-Етістіктің түрлеріне мысалдар келтіріңдер.


Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

Жаңа сабақ.ФС-тапсырма.ҰЖ

«Ашық микрофон» әдісі.


65-жаттығу.Өлеңді көшіріп жазыңдар.

Етістіктердің астын сызыңдар. Олардың қай жақта айтылғанын анықтаңдар.

Оқимын,жетемін-1ж

Сағынып кетемін-1ж

Анықтамамен жұмыс.

66-жаттығу.Етістіктерді тиісті орнына қойып айтыңдар.

Мен санадым, көрдім, жазамын, бармын, апарамын-1ж

Сен салыстырасың, көшіресің-2ж

Ол ереді, сызады, оқиды-3ж

Бұлар жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдеңдер.



ЕБҚ қолдау көрсетіледі,оқиды,жазады


Сергіту сәті


«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

68-жаттығу.

Мәтінді оқыңдар.

Қапан неліктен ұялды?

Мәтін неліктен «Қайыңның көз жасы» аталған?

Мәтіндегі негізгі ойды анықтаңдар.

табиғатты қорғау

Мәтіннен етістіктерді тауып, жағын анықтаңдар.

Байқады-3ж,келді-3ж,сындырған-3ж,тілейді-3ж,ұялды-3ж,тұрып қалды-3ж,қайталай берді-3ж,жылап тұр-3ж,айтыңызшы-2ж,сындырмаймын-1ж

69-жаттығу.Кестеде берілген ақпаратты пайдаланып, мәтін құрап жазыңдар.

Қайың - ақ түсті қабығымен ерекшеленетін ағаш. Ол 100-150 жыл жасайды. Қайыңның 140 түрі бар. Ең көп тараған түрі-кәдімгі қайың немесе ақ қайың. Қайыңның гүлдері сырға тәріздес. Оның шырынын дәрі –дәрмек ретінде пайдаланады.

70-жаттығу.

Қараторғай -16,1/3 бөлігі,

Қаздар-?. 1/4 бөлігі,

Үйректер-?, 1/6 бөлігі,

Тырналар-?, 1/8 бөлігі,

Қарлығаштар-?, қалғаны.

Ш: 16*3=48 –жалпы құс саны

48:4*1=12-қаздар

48:6*1=8-үйректер

48:8*1=6-тырналар

48-16-12-8-6= 6 - қарлығаштар.

ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі, өз пікірін айтады


Үй тапсырмасы. 67-жатты ғу


Кері байланыс


Сәлемдеседі

Сабаққа дайындық жасайды










Үй тапсырмасын айтады


Ұжымдық жұмыс жасайды


Оқиды

Жазады







Тапсырманы орындайды


Өзіндік жұмыс жасайды


Жаттығу жасайды








Тапсырманы дәптергет орындайды


Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!



ҚБ-10б



Дескриптор:

Өлеңді қатесіз көшіріп жазады-1б

Етістіктердің астын сызады, жағын анықтайды-1ба

Етістіктерді тиісті орнына қойып айтады-1б

Жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдейді-1б






Дескриптор


Мәтінді оқып, Қапанның ұялу себебін анықтайды-1б

Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1б.

Мәтіннен етістіктерді тауып, жағын анықтайды-1б

Кестеде берілген ақпаратты пайдаланып, мәтін құрап жазады-2б.



Құстардың санын анықтайды-1б


ҚБ-10б







Кері байланыс




смайликтер















Сұрақтар











Оқулық




Дәптер




Оқулық











Кері байланыс

парақшалары




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Табиғат құбылыстары. Жіктеу есімдіктерінің септелуі

Автор: Джакупбекова Салтанат Қуанышқызы

Дата: 13.03.2025

Номер свидетельства: 666498


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства