Мен А?к?л жалпы орта мектебіні? бастауыш сынып м??алімімін. Е?бек ?тілім 12 жыл. ?з маманды?ымды ?атты жа?сы к?ремін. ?азіргі та?да заман талабына сай жан-жа?ты, ізденімпаз, талапты, білімді ?стаздар ?атарында к?рінуге ж?мыстанудамын. О?ушыларыма білім н?рімен сусындатып ?ана ?оймай, саналы т?рбие беріп келемін. ?зімні? к?кейкесті м?селеме орай ш?кірттерімді де сол ба?ытта шы?армашылы?пен ж?мыстандырып отырамын.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Оқушының ой-өрісін, дүниетанымын кеңейте отырып, шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету. Өз ойларын еркін айтуға мүмкіндік жасап, мәдениетті түрде жеткізе білу мүмкіндіктерін дамыту.
Оқушыларды М.Мақатаев өмірбаянымен, шығармашылығымен таныстыру. Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуға, оны талдай білуге дағдыландыру.Өлеңнің мазмұнын ашып, негізгі ойды анықтай білу қабілеттерін қалыптастыру.
Ой қозғау, қызығушылықты ояту,автортану, 5 жол өлең, автор орындығы, түсіндіру, сұрақ-жауап,талдау
Жаңа білім беру
Жекелей, жұппен, топпен
Танымдық
Әдіс-тәсілдер:
Сабақты ұйымдастыру түрі:
Сабақтың түрі:
Сабақтың типі:
Сабақтың жүру барысы:
І. Ұйымдастыру:
Психологиялық дайындық.
Отан-жерім, Отан-суым,
Отан-қуат, нәр береді.
Отан-ұран, Отан-туым,
Отан мәңгі гүлденеді
Мақсаты: Отанға деген сүйіспеншіліктерін ояту, жаңа сабақпен ойларын сабақтастыру.
«Туған өлкем-тұғырым»
Бүгінгі сабақта да осы тарау бойынша сүйікті ақын жазушыларымыздың шығармаларымен танысуды жалғастырамыз. Сабаққа әзірлігіміз қалай? Оқу-құралдарың түгел болса, сабағымызды әдеттегідей үй тапсырмасын тексеруден бастайық.
ІІ. Шолу
Үй тапсырмасын тексеру
Үйге берілген тапсырма: Қ.Аманжолов «Туған жер»
(Мәнерлеп оқу)
А) «Қызықты жетілік» ойыны: (сұрақтар мен тапсырмалар)
1.Өлең авторы туралы не білесің?
2.Ақынның көңіл күйі,туған жерге деген ризашылық сезімі қалай көрсетілген?
3.Өлеңнің соңғы жолдарынан автордың қандайой-пікірін аңғаруға болады?
4.Ақынға тағы қандай ой қосар едің?
5. «Жаза алмас ем топырағыңды тебіренбей,
Ақын болмай, тасың болсам мен егер.» Осы жолды қара сөзбен жеткіз.
6. Біздің туған өлкеміз, туған жеріміз қалай аталады?
7.Еліміздің негізгі нышан – белгілері туралы не білесің?
Ә) Мәнерлеп оқу (3 оқушы)
Б) Сабақты бекітіп, келесі жаңа сабақпен байланыстыру
ІІІ Қызығушылықты ояту
«Сөз ойла, ой тудыр»
О-
Т-
А-
Н-
Мақсаты: «Отан» сөзінің әр дыбысының өзі құдіретті, мағыналы екеніне көз жеткізіп, жаңа сабаққа көшу.
IV. Жаңа сабақ Автортану
Мұқағали (Мұхаметқали) Мақатаев
(1931-1976)
Поэзияның хантәңірі, қазақтың ғажайып, сыршыл, гуманист ақыны
Алматы облысы Райымбек ауданы Қарасаз ауылында 1931 жылы
9-ақпанда дүниеге келген. Міне балалар ақиық ақын Мұқағали атамыздың туғанына биыл 82 жыл. Сондықтан бүгінгі сабағымызды ақын Мұқағалиға арнамақпыз.
Балалар ақынның өлеңдерін оқыған сайын ақиқат бейнелі рух, сезім мен сананың бірлігі, достыққа, туған жерге , ата-анаға, аруға, бауырға деген сүйіспеншілік махаббат сезімдері көңілге ұялайды. Сондықтан ақынның өлеңдерін топтастыра келе, топтарыңнын атын І топ: «Туған жер» ІІ топ: «Достық» ІІІ топ: «Махаббат» деп атадым.
Бүгін М.Мақатаевтың «Сүйемін, өскен Отаным» атты өлеңімен танысамыз.
V. Оқулықпен жұмыс
А)Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқиды
Ә) Оқушылар дауыстап, тізбектеп, түсіне отырып оқиды
Б) Өлең мазмұны сұрақ-жауап арқылы сұралады
VI. Ұжымдасып кәне біз,
Кел, талдайық бәріміз. (Өлеңді талдау)
І топ ІІ топ
«Екі жақты күнделік» Мұқағали бәйтерегі
Маңыздысы
Түсініктеме
Өлеңнің қатты әсер еткен тұстарын жаз
Сол жерге өз пікіріңді жаз
(ақын Отанын қалай сүйеді?)
тасын
жапырағын Сүйемін
ІІІ топ
«Сезін, зертте, салыстыр»
Ортақ қасиеттерін
Сендердің өз Отандарың деген сезімдерің
Ақынның өз
Отанына деген
сезімі
VI. Сергіту сәті
М.Мақатаевтың сөзіне жазылған «Саржайлау» әнін орындайды
VII. Поэзия-жүрек тілі
Әр топқа топ аттарына сай Мұқағалидің өлеңдері беріледі. Өлеңді мәнерлеп оқиды, мазмұны не туралы айтылған? Шағын ой толғау жасайды
І топ «Мен таулықпын» ІІ топ «Фаризаға» ІІІ топ «Анашым»
Мақсаты: Оқулықтан тыс шығармалармен жұмыс жасауға баулу
VIII. «Кім зерек?» ойыны
Суретті мақал-мәтелдермен жұмыс жасаймыз
Мақсаты: Шапшаңдыққа баулу, сөздік қорларын дамыту, Отанға деген құрмет.
IХ. Шығармашылық тапсырма
Отан, туған жерге деген шынайы сезімдеріңді шығармашылықпен ұштастырып, шабаттарыңды шыңдаңдар.
Себебі мынада балалар:
І топ «Бес жол өлең» ІІ топ «Дәйексөз арнау» ІІІ топ «Шағын ғана эссе» жазу.
Тапсырмалары дайын болғаннан кейін шығармаларын «Автор орындығына» отырып оқиды. Балалар қосымша сұрақтар қояды, автор жауап беруге тырысады.
Мақсаты: Өзін ортада еркін ұстап, тосыннан қойылған сұрақтарға жауап беруге төселеді. Сонымен қатар бүгінгі Отан туралы жинаған қорларын пайдалана алады.
Х. Ой толғаныс
Сабақты қорыту, ой түйіндеу
Бүгінгі сабақ ұнадыма?
Кім туралы болды?
М.Мақатаевтың өмірі туралы не айтар едің?
Еңбек жолы, шығармашылықтары туралы ше?
Өлеңнен қандай әсер алдың?
Отанға деген сезімің сәлде болса күшейе түсті ме?
Кітапханамен тығыз байланыс жасауға уәде бере аласыңдар ма?
Сұрақтарға жауап алумен қатар мына кестені де толтырады
Тақырыбы
Автор
Шығарманың түрі
Негізгі ой
Қорытынды
Х. Бағалау
Оқушыларды бағалауда оның сабақтағы белсенділігі, топпен, жұппен жұмыс жасаған кездегі қабілеті, шығармашылыққа икемділігі, сұраққа жауап беруі, шапшаңдығы,зеректігі ескеріле отырып бағаланады.
Сонымен қатар балалар сабақтан қандай әсер алдыңдар соны стикерге жазып өздеріңнің көңіл күйлеріңе жақын смайликке апарып жапсырыңдар!
ХІ. Үйге тапсырма:
Өлеңді жаттау
М.Мақатаев туралы реферат жазу
№ 2-қосымша
Мұғалімнің аты-жөні
Нажимова Гулфариза
Ақкөл орта мектебі
3-апта
2-күн
1-сабақ
Ана тілі
Сабақ атауы
«Түйе»
Сілтеме
Ана тілі 2 сынып Алматы Атамұра 2009ж “Атамұра”
Қарабатай Б.Т, Рахметова С.Р. П.Қ.Жаманқұлов
Слайдтар Сабақ жоспары
Жалпы мақсаты
Қазақ халқының ұлттық кәсібінің бірі төрт түлік малдың ішіндегі түйенің ерекшелігіне тоқталу. Оның еті де, сүті де адамға шипалы екенін түсіндіру. Оқушылардың мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту. Түйенің пайдасы туралы білімдерін толықтыру, тіл байлығын, ой өрісін, іскерлік дағдыларын, шығармашылық қабілеттерін дамытуү
Күтілетін нәтиже
1 . Сабаққа деген қызығушылығын ояту
2.Өлеңді дұрыс түсініп оқуға үйрету
3.Жүйелі сөйлеуге дағдыландыру
Негізгі идеялар
Шұбаттың адам өміріндегі маңыздылығы
Түйе мен адам өміріндегі байланысты айту
Пәнге деген қызығушылығын ояту
Тапсырмалар
Сабақ бойынша мұғалім жазбалары
Уақыты
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
2мин
Психологиялық дайындық
Білер қазақ баласы
Сәлем сөздің анасы
Алдымыздан кезіккен
Көп ұстазды көреміз
Бәрінен де ізетпен
Біздер сәлем береміз
4мин
Үй тапсырмасын тексеру
Өлеңді жатқа айтты және ізденушілікке берілген сұраққа жауап береді
2мин
Топтастыру
Сиыр туралы топтастырып айтады
2мин
Сөзжұмбақ
С
Ү
Т
М
Ү
Й
І
З
Қ
А
Й
М
А
Қ
З
Е
Ң
Г
І
Б
А
Б
А
2мин
Ой ашар
Түйе туралы не білетіндерін ортаға салып айтады
6мин
Түсінік беру
Түйе туралы толық түсінік берілді
2мин
Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқиды
3мин
Ой қозғау
1.Түйенің төлі қалай аталады? Сүті ше?
2.Түйенің жүрісі туралы не деуге болады?
3.Шудасы туралы ше?
4.Түйе қандай шөпті жақсы көреді?
Сұрақтар қою арқылы өлеңді талдайды
3мин
Сергіту сәті
5мин
Ой толғау
Эссе жазу
І топ «менің ботам», ІІ топ «Түйенің пайдасы»
5мин
Шығармашылық тапсырма
І топ «Түйенің сүтінен жасалатын тағамдарды», ІІ топ «жүнінен жасалатын бұйымдарды» топтастырып постер жасайды
3мин
Семантикалық карта
Атауы
Пайдасы
Зияны
Жасына қарай атауы
Толтырады
6мин
«Бәйге»
Төрт түлікке байланысиы сұрақтарға жауап беру арқылы ұяшықтар ашылады