Аптасына 3 сағат, оқу жылында- 102 сағат.
Оқулық авторлары : Қосымова Г., Дәулетбекова Ж. Атамұра 2010 жыл.
Сабақтың тақырыбы | 1 .Оқып үйренудің негізгі мақсаттары | 2.Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер | 4.Оқып үйренудің нәтижесі | 5.Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау | 6. Негізгі дерек көздер |
1.Қ.Жұмаділов «Қозыкүрең» | СТО қабілеттерін дамыту. Өз бетімен жұмыс жасау барысында қабілетті оқушыны таңдау. Ой түйіндеуіне орай көшбасшылықты анықтау. | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (диалог). ЖЕСО,ОүБ, АКТ,СТО (Венн диаграммасы) | Өз бетімен жұмыс істеуге, топпен , жұппен жұмыс істеуі қалыптаса бастайды. Постерді қолдана отырып сөйлеу мәдениетін дамытады. | Формативті бағалау Кері байланыс. | 1.Әдебиет,5 сынып Ә.Дайыр, Қ.Айтқалиев, Ш.Беркімбаева, Г.Құрманбай 2. МАН |
2.Әңгіменің тақырыбы, идеясы | Шығарманың мазмұнын меңгерту, негізгі идеясын ұғындыру. Өзгенің еңбегін бағалауға, топтық, жұптық еңбекке тәрбиелеу. | 1.СТО үйрету 2.Топтық жұмыс 3.Талантты және дарынды балаларды оқыту. 4. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (диалог). ЖЕСО,ОүБ, СТО | Топпен жұмыс жасауға төселеді. Берілген тапсырмаларды орындай алады. СТО қабілетін дамытады. Бағалаудың мәнін түсінеді. | Формативті бағалау Кері байланыс | 1.Әдебиет: 2. МАН 3.“Қазақ тілі мен әдебиет”журналы |
3.Кейіпкерлер- ге мінездеме | Логикалық ой-өрісін дамыту.Сұрақ түрлерін қолдана отырып,өз ойларын еркін жеткізе алу дағдысын дамыту. | 1. Оқытудағы жаңа әдіс тәсілдер (диалог) 2.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. 3.Талантты және дарынды балаларды оқыту 4. СТО 5.Оқытудағы басқару және көшбасшылық. | Теориялық білімін өмірмен байланыстыра алады. Дербес,топтық, жұптық жұмыс жасауда өзіндік реттелуі үрдісі байқалады. Сыни тұрғыдан ойлай алу дағдысы дамиды. | 2-жұлдыз,1-тілек бағалау. Формативті бағалау | 1.Әдебиет: 2. МАН 3.“Қазақ тілі мен әдебиет”журналы |
4.Қорытынды сабақ | 1.Оқушылардың алған білімдерін қорыту, жинақтау. | 1. Оқытудағы жаңа әдіс тәсілдер (диалог) 2. ОүБ 3.Талантты және дарынды балаларды оқыту 4.СТО | Алған білімдерін іс жүзінде пайдалана алады. Сұрақтарды дұрыс және жүйелі түрде қоя білуді және жауап бергенде қойылған сұрақтарды талдай отырып дәлдеп жауап беруді, өз пікірлерін айтуды үйренеді. | Формативті бағалау Рефлексия | 1.Әдебиет,5 сынып 2. МАН 3.“Қазақ тілі мен әдебиет”журналы |
Мақсаты | Тапсырмалар жүйесі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ұйымдастыру түрі | Нәтижесі | Бағалау |
Білім Жұрнақ туралы білімін еске түсіру, жұрнақ арқылы жасалған жаңа сөздерді білу | -Асау, жарық, қал деген сөздерден лексикалық жолмен жаңа сөз жаса. Түбір деген не?Қосымша деген не? Жалғау деген не? Жұрнақ деген не? | -Топқа бөледі, өткенді еске түсіреді: қосымша деген не, жалғау, жұрнақ деген не деген сұрақтар қояды | Өткенді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді | -Топтық жұмыс -Диалогтік жұмыс | Қызығушылығын оятады, Ойлау белсенділігін артады | Формативтік бағалау болады. |
Түсіну Қандай жұрнақтар арқылы жаңа сөздер жасауға болады | -Сез, біл, жан деген түбірлерден жұрнақ арқылы сөз жаса үш топ үш сөзге сөз жасайды. | Әбір топқа жасаған сөздеін оқытады, бақылау жасайды түсіндіреді. | Ізденеді, түсінеді, тапсырмаларды орындайды, түсіндіреді Жұрнақ арқылы жасалған сөзді табады | Топ мүшелерінің диалогі, әңгімесі | Танымдық белсенділігі дамиды | Формативтік бағалау болады. |
Пайдалану Жұрнақ туралы түсініктерін пайдалана отырып оқулықтан жаттығулар орындайды | 1-топ. 363- жаттығу, 2-топ. 364- жаттығу 3- топ. 365 — жаттығу | Қадағалайды ынтымақтастырады Жаттығудан жұрнақ арқылы жасалған сөздерді таптыру | -Жұрнақ арқылы жасалған сөздерді тауып жазады, талдайды | Кітаптағы жаттығулармен топ мүшелерінің бірлескен жұмысы | Жұрнақ арқылы сөз жасай біледі | Формативтік бағалау болады. |
Талдау Жұрнақ арқылы жасалған сөздерге талдау жасату | Сөздерді сөз құрамына талда. 1-топ. Қыстауға, 2-топ. Саудагер, 3-топ Шегендеу | Дұрыс талдауға бағыттайды | Сөздерді сөз құрамына қарай талдайды. | Топтық жұмыс оқушылар орындарында ақылдасады. Соңында бір оқушы тақтаға орындайды | Сөз құрамына талдау жасап, жұрнақты ажырата алады | Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды, Формативтік бағалау болады. |
Жинақтау Күрделі тапсырмалар беру, оқушыларды ойландыру | Жаңа сөздер қандай жолмен жасалады? Лексикалық және жұрнақ жолымен жасалу айырмашылығы? | Түзейді, қорытындылайды | Лексикалық, Жұрнақ арқылы, Бірігу арқылы, Қосарлану арқылы, Тіркесу арқылы | Топтық жұмыс Сыни ойлау | Ойын дәлелдеуге дағдыланады | Топтар өздерін бағалайды Бір-бірін бағалайды. |
Бағалау Жаңа сөзді жұрнақ арқылы жасай аламыз | Біз сабақта не білдік? Нені түсінбей қалдық? Кері байланыс парағын толтырады. | Бағалайды | Өзін-өзі бағалайды, пікірін жазады. | Бірлескен бағалау | Өзін-өзі және бір-бірін бағалап үйренеді | Мұғалім қорытынды баға жасайды. |
Мақсаты | Тапсырмалар жүйесі | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ұйымдастыру түрі | Күтілетін нәтиже | Бағалау |
Білу Отырар қаласы туралы тарихи білімін еске түсіреді. | Мұхтар Шаханов туралы, Отырар туралы не білесіңдер? | Топқа бөледі Сұрақ қояды, Сабақтың мақсаты түсіндіріледі | Еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді | Топпен жұмыс | Ойланады. Тарихи деректерді естеріне түсіндіреді. | Формативтік бағалау болады. |
Түсіну Отырар туралы өлеңді бөліп –бөліп оқыту, -оқыған бөлімдерін түсі | Өлеңді оқушылар іштен оқиды. -Шумақпен дауыстап оқиды | -Түсініп оқуға көмектеседі, Жаңа сөздерді түсіндіреді, жаздырады | -Өлеңді іштерінен оқиды. -бөліп-бөліп оқиды | Топпен жұмыс Ынтымақтастық | Мәтінмен жұмыс жасайды, тілдері дамиды | Формативтік бағалау болады. |
Пайдалану Оқыған бөлімдерінің мазмұнын түсінеді. | -Сұрақтар бойынша екі топ жеке- жеке жауап береді. | Қадағалайды, ынтымақтастырады, | Мазмұндайды | Топпен жұмыс Көшбасшылық | Тақырып бойынша дұрыс сөйлеуге үйренеді, Тіл байлығы дамиды | Мұғалімнің ынталандыру бағасы формативтік бағалау болады. |
Талдау Мәтіннің негізгі ойына оқушылар назарын аудару, Қадырхан мен сатқын бейнесінен ой түйдіру | 1-топ. Шыңғыс Қайырханға қандай баға берді? 2-топ. Шыңғыс Қарашоқыға қандай баға берді? | Дұрыс талдауға бағыттайды | Сипаттайды, салыстырады, жұмыс жасайды | Топпен жұмыс, | Портрет жазады | Топтық бағалау, Формативтік бағалау болады. |
Жинақтау Шыңғысхан, Қадырхан, бейнелеріне талдау жасау | 1-топ.Шыңғысқа мінездеме жазады. 2-топ Қайырханға мінездеме жазады. | Шыңғыстың және Қайырханның бейнелерін жан- жақты жинақтайды. | Пікірлеседі ақын бізге қандай ой айтқысы келді? Сұрағына жауап іздейді | Топпен жұмыс Көшбасшылық | Отан сүйгіштік, патриоттық сезімдер қалыптасады | Топтың өзіндік қорытынды бағасы |
Бағалау Қадырханды өнеге тұту өлеңнен алған әсері туралы айттыру | Рөлдік ойындар: Шыңғыс-Шағатай, Шыңғыс-Қайырхан, Шыңғыс- Қарашоқы | Бағалайды, қорытынды жасайды | Оқушылар өз пікірін айтады, талқылайды | Әңгімелесу пікір білдіреді | Оқушылар бір-бірін бағалап үйренеді, өзін басқамен салыстырып, өзін-өзі бағалайды | Жалпы қорытынды кері байланыс парағына сабақ туралы түсінген, түсінбегенін жазады. |
Мақсаты | Тапсырмалар жүйесі | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушылар іс – әрекеті | Ұйымдастыру түрі | Нәтиже | Бағалау |
Білу Екі түбірден біріккен сөздерді ажыратады. | 1. Сөзжасам деген не? 2. Лексикалық жолмен жасалған жаңа сөз 3.Жұрнақ арқылы жасалған жаңа сөз. | Оқушыларды жетелейді, бақылайды. | Оқушылар еске түсіреді, жауап береді | Топтық бірлескен жұмыс | Сұрақтарға жауап іздейді. Өткендерін еске түсіреді. | Формативтік бағалау болады. |
Түсіну Екі түбірден біріккен сөздерді айтта біледі, түсінеді | 1-топ. Ақтөбе, аққұтан, 2-топ. Өнеркәсіп, Сырдария, 3-топ. Балтабек, тасбақа. Сөздер неше түбірден, қалай жасалған? | Бірігу жолымен жасалған сөздер туралы ережелерді өздеріне шығартуға жетелейді. | Жеке- жеке түбірлерге ажыратады, мағыналарын айтады. Қалай жасағанын айтады. | Топтық бірлескен жұмыс | Танымдық қабілеті дамиды. | Формативтік бағалау болады. |
Пайдалану Екі түбірден біріккен сөзді айтады, жаңа сөздер құрастырады | Оқулықпен жұмыс. 1-топ. 374- жаттығу 2-топ. 375- жаттығу 3-топ. 376- жаттығу | Қадағалайлайды, бірлесіп жұмыс жасауына ықпал жасайды. | Бір-біріне көмектеседі. Оқулықиен жұмыс жасайды. | Топтық бірлескен жұмыс | Біріккен сөздерді таба біледі. Басқа сөздерден ажырата біледі. | Формативтік бағалау болады. |
Талдау Жеке тапсырмалармен сөз құрастырады, талдау жасайды | Топтар жаттығудың ішінен 5 сөзге жасалу жолы туралы талдау жасайды. | Топ мүшелері сөздерге талдау жасайды. | Сөздердің жасалу жолына талдау жасайды. Ережелерді еске түсіреді. | Топтық бірлескен жұмыс | Бірікен сөздердің қандай түбірден жасалғанын талдайды. | Формативтік бағалау болады. |
Жинақтау Екі немесе одан көп түбірдің бірігуінен жаңа мағыналы сөз жасалатындығын біледі. | «Жұлдызды сәт» ойыны бойынша өз білімдерін бағалайды. | Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларға мысалдар жазады. | Өздері сұрақтарды таңдайды. Жауап береді | Топтық бірлескен жұмыс | Жаңа сөз жасаудың басқа түрлерімен салыстырады, ажартады, талдайды. | Формативтік бағалау болады. |
Бағалау Біріккен сөз туралы ұғымды тиянақтайды. | «Көк тудың желбірегені» әнін тыңдаттым. Сол бойынша шағын шығарма жазады. Ішінде біріккен сөзі болу керек. | Бақылайды. Оқушыларды жетелейді. | Шағын шығарма жазады. Біріккен сөздерін тауып айтады. | Топтық бірлескен жұмыс | Біріккен сөз туралы білімін қалыптастырады. | Бүгін мен не білдім, не түсіндім? Кері байланыс парағын толтырады. Оқушылар жұмысы бағаланады. |
Мақсаты | Тапсырмалар жүйесі | Мұғалімнің іс-әрекетті | Оқушылар іс- әрекеті | Қолданылатын модульдер | Нәтижеге бағыттау | Кері байланыс |
Білу Сөздердің түрлері, сөз таптары, зат есім оның түрлері туралы ұғымдарды еске түсіреді. | 1-топ: Сөздің қандай түрлерін білесіңдер? 2-топ: Сөз таптары деген не? Неше сөз табы бар? 3-топ: Зат есім деген не? Зат есімнің қандай түрлерін білесіңдер? | Оқушыларды жетелейді, бақылайды. | Оқушылар еске түсіреді, жауап береді | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ. | Сұрақтарға жауап іздейді. Өткендерін еске түсіреді. | Формативтік бағалау болады. |
Түсіну Негізгі түбір, туынды түбір немесе туынды сөз, күрделі сөз туралы ұғымдарды еске түсіреді | Туынды зат есімдердің жұрнақ арқылы жасалатынын түсінеді. | Негізгі зат есім, туынды зат есім, күрделі зат есім туралы ұғымдарды оқушылардың өздеріне шығартуға жетелейді. | Жеке- жеке түбірлерге ажыратады, мағыналарын айтады. Қалай жасағанын айтады. | Сын тұрғысынан ойлау, Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, | Танымдық қабілеті дамиды. | Формативтік бағалау болады. |
Қолдану Негізгі, туынды, күрделі зат есімдерді біледі | Күй-ші, ел-дік, жақсы-лық, жылдам-дық, біл-ім, мақтан-ыш, өнеркәсіп, Көкшетау, азық-түлік, ауыл- аймақ, Арал теңізі, қант қызылшасы зат есімдердің қалай жасалғанын айтады. | Қадағалайлайды, бірлесіп жұмыс жасауына ықпал жасайды. | Бір-біріне көмектеседі. Топпен және жеке жұмыс жасайды. | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Негізгі және туынды зат есімді таба біледі. Басқа сөздерден ажырата біледі. | Формативтік бағалау болады. |
Талдау Жеке тапсырмалармен оқушылар жұмыс жасайды | 3 оқушы тақтаға берілген тапсырма бойынша талдау жасайды | Топ мүшелері сөздерге талдау жасайды. | Сөздердің жасалу жолына талдау жасайды. Ережелерді еске түсіреді. | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Туынды зат есімнің қалай жасалғанын талдайды. | Формативтік бағалау болады. |
Жинақтау Туынды және күрделі зат есім туралы білімдерін бекітеді. | «Жұлдызды сәт» ойыны бойынша өз білімдерін, жинақтайды, бағалайды. | Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларға мысалдар жазады. | Өздері сұрақтарды таңдайды. Жауап береді | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Жаңа сөз жасаудың басқа түрлерімен салыстырады, ажартады, талдайды. | Формативтік бағалау болады. |
Бағалау Жаңа сабақта алған білімдерін тиянақтайды | «Атамекен» әнін тыңдатамын. Оқушылар туынды және күрделі зат есімдер қатыстырып шағын шығарма жазады. | Бақылайды. Оқушыларды жетелейді. | Шағын шығарма жазады. Туынды және күрделі зат есімді тауып айтады. | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Туынды зат есім туралы білімін қалыптастырады. | Бүгін мен не білдім, не түсіндім? Кері байланыс парағын толтырады. Оқушылар жұмысы бағаланады. |
Мақсаты | Тапсырмалар жүйесі | Мұғалімнің іс-әрекетті | Оқушылар іс- әрекеті | Қолданылатын модульдер | Нәтижеге бағыттау | Кері байланыс |
Білу Одағай туралы ұғымдарды еске түсіреді. | Сөйлем құрап жаз. 1-топ: моһ-моһ, көс-көс 2-топ:әттең, берекелді, 3-топ: тәйт, жә | Оқушыларды жетелейді, бақылайды. | Оқушылар еске түсіреді, жауап береді | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ. | Сұрақтарға жауап іздейді. Өткендерін еске түсіреді. | Топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
Түсіну Одағай сөздердің қуану, ренжу, өкіну, жекіру, малдарды, жан-жануарларды шақыру үшін қолданылатынын түсінеді. | 1-топ: Қуану, шаттану кезінде қолданылатын сөздер табу. 2-топ: ренжу, өкіну, жекіру кезінде қолданылатын сөздерді табу 3-топ: Малдарды, жан-жануарларды шақыру кезінде қолданылатын сөздер табу | Одағайдың түрлері туралы ұғымдарды оқушылардың өздеріне шығартуға жетелейді. | Жеке- жеке түбірлерге ажыратады, мағыналарын айтады. Қалай жасағанын айтады. | Сын тұрғысынан ойлау, Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, | Танымдық қабілеті дамиды. | Топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
Қолдану Одағайдың көңіл-күй, жекір, шақыру түрлерін ажырата біледі | 316-жаттығу бойынша топтар сөйлем-сөйлеммен одағайдың мағыналық түрлеріне талдау жасайды | Қадағалайлайды, бірлесіп жұмыс жасауына ықпал жасайды. | Бір-біріне көмектеседі. Топпен және жеке жұмыс жасайды. | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Негізгі және туынды зат есімді таба біледі. Басқа сөздерден ажырата біледі. | Топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
Талдау Жеке тапсырмалармен оқушылар жұмыс жасайды | Берілген сызба бойынша сөйлем құрау, одағайлардың тыныс белгілері туралы ереже шығару | Топ мүшелері берілген сызбаға сөйлемдер құрастыру. | Сызбалар бойынша сөйлем құрастыырады, ереже құрастырады. | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Одағайдың қалай жасалғанын талдайды. | Топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
Жинақтау Туынды және күрделі зат есім туралы білімдерін бекітеді. | «Жұлдызды сәт» ойыны бойынша өз білімдерін, жинақтайды, бағалайды. | Әр топ өздері таңдаған сұрақтарға жауап беріп, ұпалар жинайды. | Өздері сұрақтарды таңдайды. Жауап береді | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Одағайды жасаудың басқа түрлерімен салыстырады, ажартады, талдайды. | Топ басшысы бағалау парағын толтырады.Бағалау |
Бағалау Жаңа сабақта алған білімдерін тиянақтайды | Сөз таптарын пайдаланып, ертегі жазу. | Бақылайды. Оқушыларды жетелейді. | Шағын шығарма /ертегі/ жазады. Одағайларды тауып айтады. | Диалогтік оқыту, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану, ОүБ, көшбасшылық | Одағай туралы білімін қалыптастырады. | Бүгін мен қай сатыдамын? Кері байланыс парағын толтырады. Оқушылар жұмысы бағаланады. |