Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «?аратор?ай» »
Сабақтың тақырыбы: «Қараторғай»
Сабақтың мақсаты: Балаларды қос қанатты достарымызға қамқор болуды үгіттеу,оларды адам баласына тигізетін пайдасы туралы түсініктерін кеңейту. Құстарға деген сезімдерінің,ыстық ықыластарының одан әрі күшейе түсуіне көмектесу. Отанымызды сүюге,елжандылыққа,жауапкершілікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер,нақыл сөздер,сөзжұмбақ
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,баяндау,түсіндіру
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
-амандасу
-түгендеу
-балалардың зейінін сабаққа аудару
II Үйге берілген тапсырманы тексеру
«Шыбық» мәтінін сұрау (3-4 оқушыдан сұрау)
Үй тапсырмасын қорытындылау
Сансызбай Сарғасқаев кім? Оның қандай кітаптары бар?
Бақыт Темірге қандай ұсыныс жасады?
Оның бұл ұсынысына келісе қоймағанына Темірдің қандай сөзінен байқауға болады?
Бақыттың табандылығы,еңбекқор екендігі оның қай әрекетінен байқалады?
Темірдің көңілін неге өкініш кернеді?
-Келің,енді оқушылар «Құрастыру» ойынын ойнайық. Бұл тапсырманы орындағанда және осы парақтарды дұрыс қарастырғанда, біз парақша артындағы суретті және ол ненің суреті екенін табамыз.
III Жаңа сабақ:
-Өте жақсы балалар! Қане, енді балалар,барлығымыз тақтаға назар аударайық.Ненің суретін көріп тұрмыз?
Олай болса,оқушылар бүгінгі біздің өтетін жаңа тақырыбымыз Жүсіпбек Аймауытовтың «Қараторғай» мәтіні.Мәтінді бастамас бұрын құстар жайлы айта кетейік. Ия, балалар,қазір көктем мезгілінің екінші онкүндігі басталды.Күн жылынды,ағаштар бүршік жарып,гүлдеді.Көктемде құстар қайтып оралады.Құстардың бізге қандай пайдасы бар,неге біз оларды «кішкентай көмекшілеріміз» деп атаймыз? Олар егіншілікті змянды жәндіктерден қорғайды. Балалар,кім қандай құстың атын біледі екен қазір байқаймыз.
Сонымен бүгінгі тақырыбымыз «Қараторғай». Барлығымыз мұқият тыңдаймыз.
IV Мәтінмен жұмыс
«Қараторғай» мәтінін мәнерлеп оқып беремін, мазмұнын түсіндіремін. Оқушылар мәтінді тізбектеп оқиды. Мәтінді оқып болған соң,пысықтауға сұрақтар қойылады.
Балалар кімнің қасына келді?
Қамбар ата не жасады?
Балалардың сұрағына Қамбар ата не деп жауап берді?
«Қонағым қол басындай,мінезі қорғасындай» дегенді сен қалай түсінесің?
V Сергіту сәті
VI Дәптермен жұмыс
-Қане,балалар,ендеше барлығымыз дәптерімізді ашып,күннің жадын жазайық. Жаңа мәтіндегі Қамбар атаның қараторғайга қатысты айтқан сөздерін дәптерімізге жазайық.
VII Сабақты қорытындылау
-Оқушылар,барлығымыз бүгінгі сабақты түсіндік пе? Олай болса,келің барлығымыз бірігіп сөзжұмбақ шешейік.
1.Ұшып келіп даланаы,үйге ұя салады. (қарлығаш)
2.Тау басында ұшып жүретін құс. (ұлар)
3.Сауысқаннан сақ құс. (сақ)
4. Орман емешісі. (тоқылдақ)
5.Ең әдемі,кмелі құс. (аққу)
6. Ж.Аймауытовтың шығармасы (қараторғай)
VIII Оқушыларды бағалау
-Өте жақсы балалар! Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалаймын.