Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тірі табиғат: Өсімдіктер Мектеп: «Октябрь мектеп – балабақша кешені» КММ Күні: Сынып: 1 Мұғалімнің аты-жөні: Жунусова Шынар Токтасыновна Пән: Жаратылыстану Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||
Сабақтың тақырыбы: | Өсімдіктер – тірі ағзалар | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: | 1.2.1.1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың өмірлік формаларын анықтау, қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасау. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: | |
Табиғаттағы жанды, жансыз заттарды атайды. | ||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||
Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерекшеліктерін табады. | ||
Кейбір оқушылар: | ||
Зерттеу жұмысы барысында бақылау, сараптау, қорытындылау дағдыларын ажыратады. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Тілдік мақсаттар | Жанды табиғат, жансыз табиғат, өсімдік, нысан | |
Құндылықтарға баулу | Бөлме өсімдіктеріне күтім жасау | |
Пәнаралық байланыс | Математика, көркем еңбек | |
АКТ қолдану дағдылары | видеожазба | |
Бастапқы білім | Өсімдіктердің тірі ағза екендігі жайлы, сондай – ақ оларды қалай күту және өсіру бойынша бастапқы білімдері бар. | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы. | Психологиялық ахуал Сыныпта жан – жағымызға қараймыз да, заттарды атаймыз.
«Жанды табиғат», «Жансыз табиғат» деп екі топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. (Ұ) – Өсімдіктерді неліктен тірі ағза деп айтамыз? Оқушылардың жауаптары тыңдалады. (Қ) Оқушылардың жауаптарын «Бес бармақ» әдісі арқылы бағалау. - Тірі ағзалар жансыз заттардан бірнеше белгілерімен ерекшеленеді. Олар өсуге, қоректенуге, көбеюге, қозғалуға қабілетті. Өсімдіктерде тірі ағзаларға қатысты барлық қасиеттер бар.Бірақ жануарлар тәрізді олар бір орыннан екінші орынға өздігінен қозғала алмайды. Жансыз денелер жанды ағзалардың тіршілік ету ортасын жасайды. | Жануарлар суреті бар қима қағаздар,АКТ. |
Сабақтың ортасы. | Тапсырма №1 (Т) Оқулықтағы суреттерге қарап жанды, жансыз табиғатты айтады. Неге? Сұрағына жауап береді. Дәптердегі суреттерге мұқият қарап, І – топ жанды ағзаларды бояйды, ІІ – топ жансыз заттардың астын сызады. Қалыптастырушы бағалау: Топтар бір – бірлерінің жұмыстарын тексеріп, «Смайлик» әдісімен бағалайды. Дескриптор:
Тапсырма №2 Кім жылдам? Топтарға әртүрлі заттардың, өсімдіктердің, жануарлардың суреттері беріледі. Бір топ жансыз заттарды, екінші топ жанды заттардың суреттерін бөліп, тақтада «Жанды», «Жансыз» деп жазылған кестеге орналастырады. Дәлелдейді. Қалыптастырушы бағалау: мұғалім топтардың жұмысына баға бередңі. Дескриптор: 1.Жанды, жансыз заттарды табады. 2.Кестеге орналастырады, өз таңдауын дәлелдейді. Сергіту сәті: «Гүлдер әні» Тапсырма №3 Назар аудар суретке! Суреттен не көргенін түсіндіріп береді. Тас пен өсімдікті салыстырады. Нені байқадың? Өсімдіктердің тірі ағза екенін қалай білуге болады? Көктейді өседі солады Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісімен бағалау Дескриптор: өсімдіктің тірі ағза екендігінің 3 белгісін көрсетеді. Жас зерттеуші Айналаңа мұқият қарап, үш жанды, үш жансыз затты тап. Өз таңдауыңды дәлелде. Қалыптастырушы бағалау: Дұрыс жауап берген оқушыларды «От шашу» әдісі арқылы бағалау. | Жануарлардың суреті АКТ,суреттер
|
Сабақтың соңы. 3 минут. | Деңгейлік тапсырма Алдын ала дайындалған екі өсімдік. Оның бірі үнемі суарылған, екіншісі суарылмаған. Екі өсімдікті салыстырады. Неге? сұрағына жауап береді. Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісі Дескриптор: салыстыру арқылы не байқағанын айтады. Дәлелде! Сыныптағы бөлме өсімдігінің жанды ағза екендігін. Рефлексия | |
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
-Өз ұғымдарын жетілдіру үшін бағдарлама мазмұнын игереді. -Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы ойларын қорытындылайды. -Өз жауаптарын дереккөздермен байланыстырады. | Зерттеу барысында сергіту сәті кезінде қауіпсіздіктің сақталуы күтіледі. | |
Сабақ бойынша рефлексия. Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсат тары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақыт ты тиімді пайдалан дыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | ||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |