Сабақтың тақырыбы:
«Наурыз көже» Н.Қазыбаев
Сабақтың мақсаты:
Наурыз көже туралы мәлімет алып, мәтіннің мазмұнын түйіндеу.
Міндеттер
1.Наурыз көже туралы мәлімет бере отырып, мәтіннің негізгі идеясын түсіну
2.Өзінің іскерлігінің нәтижесінде мәтінің мағынасын ажыратып талдайды.
3.Өмірлік тәжірбиеде «наурыз көженің»қажеттілігін, пайдаланады .
Жамбыл облысы Т.Рысқұлов ауданы
Алғабас орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі:Махамбеткулова Жанна Болатовна
Күтілетін нәтиже:
«Наурыз көженің»не екенін біледі.Өз бетінше әңгіме құрастыру дағдысы қалыптасады.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Психологиялық дайындық
(4 минут)
Психалогиялық жаттығу.
Білу
Оқушының іс-әрекеті
«Гүлдер»арқылы топқа бөлу
Үйге қандай тапсырма берілді?
Нақты мәліметті еске түсіру.
Күтілетін нәтиже
Түсіну
1-топ.Көктем туралы мақал айтады
Білімді игеру,мақсатын талдау.
«ЖИГСО» тәсілі бойынша мәтінді таратып, талдау
Сабаққа кірісер алдында ынтымақтастық
(5 минут)
Оқушылар орнынын тұрады
Топ басшысын сайлау.
-Қ.Жұмаділовтың «Ұзынсары»әңгімесі.
Н.Қазыбаевтың «Наурыз көже» туралы білімге қол жеткізеді.
Тақырып бойынша өз ойларын топта бірлесіп пікірлеседі «Наурыз көже» сөзін томтастыру
Қолдану
-Әр топ өз ойын айтып шығады.
1-топ.Наурыз көже не үшін беріледі
Талдау
Ой қозғау
2-топ.Жаңылтпаш айтады.
Үш топқа бағалау парағын беремін.
бірлік атмосфераға қол жеткізу
1-топ Наурыз көже не үшін берілетіні туралы айтып береді
Оқу-құралдарын алып, орындарынан тұрады.
видеодан көргендерін топ-топ болып талдайды , бір-біріне айтады негізгі ойды анықтау. Кубизм стратегиясы
3-топ.Ұзынсары туралы түсінік айтады.
(10 минут)
Жинақтау
( 10 минут)
Түсінікті кеңейту (10 минут)
Әр топ ойын бір-біріне ашық айтып, талдайды.
2-топ Наурыз көжеге құрамы туралы айтылады
Әр топ өз бетінше іздене, жұмыс жасау
2-топ Наурыз көжеге не қосылады
Көктем туралы ойларын сипаттап береді
Үш топқа бөлінеді.
Қорыту
Топтарға тапсырма беру: «Наурыз көже» сөзін
Бағалау
Интертерактивті тақтадан бейне ролик Нұрқасым Қазыбековтің «Наурыз көже»
Әр топ өз ойларын постерге түсіріп қорғайды.Салыстырады. Салыстыру, сипаттау жұмысын жасайды
Тақырып туралы идея алмасады
3-топ Наурыз көже қалай дайындалады
-Өздерінін ойын айтады.
«Наурыз көже»сөзін топтастырады
-Әр топтан топ басшы сайланады.
3-топ Наурыз көженің дайындалу жолын айтады .
бес жолды өлең
(3минут)
Жазушы туралы түсінік беру
Мәтіннен түйген ойларын айтқызу
Мәтінді талдайды, тіл байлығы
(3 минут)
-Әр топ өз дерінің таңдағаны туралы не білетіндігін айтады.
2Бес жолды өлең оқытып, тақырыпты қорытындылайды.
-неден жасалатынын айтып береді
1.өзара бағалау
кеңейеді
Сыни ойланады. Ойын әсерлерле-рін жеткізді.Өз бетінше жұмыс істейді.
Әр кім өз ойларын ортаға салады
2.Кері байланыс парағы
Өзіндік ой қорытады.
Сабағымда 7 модульді қалай қамтыдым?
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Формативті,жиынтық,өзара, өзін өзі, критерий арқылы бағалау
Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету
Жұптық және топтық,өзін өзі реттеуді үйретуім,диалогтік оқытуды жүзеге асырдым
«Қолдану, талдау»дә
режесіндегі сұрақтар қойдым
Оқыту мен оқуда ақпараттық – коммуникациялықтехнологияларды пайдалану
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
Интербелсенді тақта, пайдаландым.
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқушының жас ерекшелігін, мүмкіндігін ескеріп отырдым.
Бағыт-бағдар бердім, нұсқау көрсеттім
Жұбына, тобына көмектесу.
“Кластер”тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұрау
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
“ Гүлдер” арқылы топтастыру
«Топтастыру»
«Кубизм»
«Кубизм»
«Бес жолды өлең»
Бағалау
Мақсатқа жету жолдары
Қиындықтар
Жеткен жетістік
Ынтымақтасып жұмыс жасайды.
Әртүрлі ойлар мен пікірлерді қабылдайды.
Жаңа сабақты жоспарлауда, дәстүрлі сабақтан жаңа әдіс-тәсілге көшу.
Топпен жұмыс істеу арқылы оқушының қызығушылығы артты.
Оқушылардың
Уақыт үнемдеп,
өз ойларын
жинақтап нақты ойды айту.Өз ойын қысқаша жазуға үйрету.
еркін жеткізе
алмауы