3.?,к дыбыстарынан кейін дауысты дыбыс тіркелсе, оларды? орнына ?,г жазылады, т.с.с.
«Білгім келеді» б?ліміні жаз?ан с?ра?тарына саба? барысында жатты?уларды орындау кезінде жауап іздейді. Кейбір с?ра?тар?а жауап беруге м??алім к?мектеседі. «Не ?йрендім?» б?ліміне саба?ты ?орытындылау кезінде толтырады. О?ан о?ушылар б?рын?ы біліміне ?андай білім ?ос?анын жазады.
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілінен "?,? ?ріптерін ?айталау" та?ырыбыны? саба? жоспары»
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:оқушыларды сөз құрамында келетін қ,ғ, мен к, г дыбыстарын бір бірінен ажыратуға, сауатты жазуға дағдыландыру; оларға к,г дбыстары жіңішке буында, қ,ғ дыбыстары жуан буында жазылатынын түсіндіру; сөз соңындағы қ,к дыбыстарының қай жағдайда ғ,г-ге айналатынын еске түсіру.
Сабақтың әдістері: топтық жұмыс, «Білемін. Білгім келеді. Не үйрендім?» стратегиясы.
Сабақтың барысы:
Қызығушылығын ояту
Топтарға мынадай тапсырмалар беріледі:
Қатаң, ұяң дауыссыз дыбыстарды топтап жаз және жұбы жоқ қатаң дауыссыз дыбыстарды анықта (п-б. ф-в.к-г.қ-ғ т.б. Жұбы жоқ дауыссыз дыбыстар: ц,ч,щ).
Алдымен әр топтағы оқушылар өз бетінше орындайды, содан кейін жалпы талқылап,бірін бірі толықтырып, әр топтан бір оқушы сөйлейді.
Мағынаны тану кезеңі
Мынадай кесте ілінеді:
Қ, ғ дыбыстары бар сөздер
К, г дыбыстары бар сөздер
Қараңғы жарық
Қолғап алғыс
Қарақат ағын
Ғалым ақша
Орақ-орағы
Қалақ-қалағы
Күрек үлгі
Кедергі шекер
Көгер егін
Өлке егер
Шелек-шелегі
Тілек-тілегі
Кестенің әр бөліміндегі сөздерді алдымен әр оқушы жеке оқып салыстырып, сосын қ,ғ,к,г дыбыстарының ерекшеліктеріне, яғни қ,ғ дыбыстарының жуан буындарда болатынына және қ,к дыбыстарының к,г дыбыстарына өзгеретініне жалпы сыныптың назарын аудару керек.
Төмендегі берілген кестенің «Білемін» деген бөліміне осы дыбыстар туралы өздерінің білетіндерін толықтырады.
Содан кейін әр бала топта өз білімін ортаға салады.
Білемін
Білгім келеді?
Не үйрендім?
1.Қ, к-қатаң, ғ,г-ұяң дауыссыз дыбыстар.
2.Қ,ғ дыбыстары жуан буында, к,г дыбыстары жіңішке буында жазылады.
3.Қ,к дыбыстарынан кейін дауысты дыбыс тіркелсе, олардың орнына ғ,г жазылады, т.с.с.
«Білгім келеді» бөліміні жазған сұрақтарына сабақ барысында жаттығуларды орындау кезінде жауап іздейді. Кейбір сұрақтарға жауап беруге мұғалім көмектеседі. «Не үйрендім?» бөліміне сабақты қорытындылау кезінде толтырады. Оған оқушылар бұрынғы біліміне қандай білім қосқанын жазады.
Ой толғаныс
Бұл кезеңде оқушылардың қ,ғ,к,г дыбыстарына қатысты білім, біліктері жинақталып, қорытындыланады. Кестенің «Не үйрендім?» деген бөлімі толтырылады