Просмотр содержимого документа
«Kasrlar haqida ma'lumot»
O’zbekiston Respublikasi xalq ta’limi vazirligi
Namangan viloyati Uchqo’rg’on tumani xalq ta'limi
bo’limiga qarashli
21-sonli maktabi
Boshlang’ich sinf o’qituvchisi
Qayumova Nargizaning
4- sinf matematika darslari uchun
“ Kasrlar” mavzusida
Uchqo’rg’on tumani
Ushbu dars ishlanma boshlang’ich sinflarda matematika darslari uchun tayyorlangan bo’lib, yangi pedagogik texnologiya asosida dars o’tishga yo’naltirilgan .
Tuzuvchi: 21-sonli maktabning boshlang’ich sinf
o’qituvchisi Nargiza Qayumova
Taqrizchi: Tuman XTB mutaxassisi
________________________________
Maktab boshlang’ich sinflar uslubiy
birlashmasi raisi _________________________
Uchqo’rg’on tuman 21- sonli maktab boshlang’ich sinflar uslubiy birlashmasining 20__ yil "___"______ kuni bo’lib o’tgan yig’ilishining ________sonli qarori bilan tasdiqlandi.
Darsning texnologik xaritasi
Dars bosqichlari
Bajariladigan
Ish mazmuni
metod
vaqt
O’tgan mavzuni
so’rash
A)Uy vazifalarini nazorat qilish
B)Mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish.
Musobaqa
5 daqiqa
Yangi mavzu bayoni
A)Darslik bilan ishlash
B)Video lavha namoyishi
D)Dam olish daqiqasi
Savol-javob
Tushuntirish
Guruhlarda ishlash
25 daqiqa
Mustahkamlash
A) Mustaqil ish
B)Zanjir ta’limiy o’yin.
Musobaqa
5 daqiqa
5 daqiqa
O’quvchilarni baholash
Rag’bat kartochkalari orqali baholash
Tushuntirish
Savol -javob
2 daqiqa
Uyga vazifa berish
629-630-misol,masala
Tushuntirish
1daqiqa
Mavzu:Kasrlar.
624-628-misol,masalalar
Darsning maqsadi:
a)ta’limiy maqsad:o’quvchilarga kasr haqida tushuncha berish.TK1:fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish; FK: kasrlarni so’zlar,kasrlar yokimodellar yordamida tasvirlay olish ; amallarni bajara olish;
b) tarbiyaviy maqsad:o’quvchilarda kitobga bo’lgan mehrini uyg’otish; TK4; atrofdagilar bilan o’zaro muloqot chog’ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash;
d)rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchlarning mustaqil fikirlashini, misol va masalalarni yechish malakalarini rivojlantirish. FK2: o’rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o’quv vaziyatlarda qo’llay olish.
Darsning borishi:
Tashkiliy qisim: a)Salomlashish:
O’qituvchi:
Salom sizga bog’mning g’unchalari,
Salom sizga kuyimning bulbulchalari.
Salom sizga muallimning sof o’zbek tilidan,
Salom sizga ustozingiz yonib turgan dilidan.
Ikki qo’lim ko’ksimda aylayin ta’zim.
Qabul aylang bolajonlar ,,Assalomu alaykum”.
O’quvchilar:
Ko’zimizning nurisiz,
Qalbimizni qo’risiz,
Muallimjon sizga aylab shirin kalom,
Deymiz sizga ,,Vaalaykum assalom”
b) Davomatni aniqlash:
O’qtuvchi: Bugun kim navbatchi ?
O’quvchi: Sinfda men navbatchi,
Ustozimga yordamchi.
Pok tutaman xonani,
Hamda yozuv taxtani.
Ustozimiz shod bo’ling,
Bugun hamma shu yerda.
Darsingizni miriqib,
Eshitish umidida.
Navbatchi darsga qatnashayotgan o’quvchilar haqida axborot beradi.
O’qituvchi: Hisobni o’rgatadi,
To’g’ri yo’l ko’rsatadi.
Qani toping bolalar,
Bu fanning nomi nima ?
Hamma: Matematika
Darsning shiyori:
1.Eshitsam unitaman
2.Ko’rsam eslab qolaman
3. Bajarsam anglab yetaman.
Yurtboshimizning yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish va ularning bo’sh vaqtinini mazmunli tashkil etish bo’yicha 5ta tashabbus bo’yicha she’rlarini aytadilar.
Besh tashabus tashabus
Do’stim bekor o’tmasin kuning
Ilim bilan bo’lgin yuzma-yuz.
Qara ahir bizga sharoit
Yaratmoqda 5ta tashabbus
Tabiatni turfa tasvirlab
Rasim chizib bera olgin tus
Yoki qo’shiqiq aytgin barralla,
Seni qo’llar 5ta tashabbus.
Sog’lom tana norg’ul bo’l doim
Chenpiyo’n bo’l olg’a yur doim
Spo’rt bilan mashhur bo’l doim
Senga yo’ldosh 5ta tashabbus.
Kompyuter tehnikasi ,
Rivojlanib bormoqda hanuz.
Sen ham o’qib o’rganib olgin,
Imkon berar 5ta tashabbus.
Ishsizlik ham chekinar ortga
Har kim halol rizqini tersin
Yangi-yangi ish o’rinlari
5 tashabbus yoritib turar.
O’qtuvchi: Matematika faniga o’z hissalarini qo’shgan buyuk allomalarimiz haqida ma’lumot bering.
Ahmad Al-FArg’oniy (797-850)
Muso Al-Xorazimiy (973-850)
Abu Rayhon Beruniy (973-1048)
Mirzo Ulug’bek (1394-1449)
2.O’tilgan mavzuni mustahkamlash:
O’quvchilar bilan o’tilgan mavzularga oid ,,Tezkor savol-javob” o’tkaziladi.
-Sonni yig’indiga ko’paytirish uchun nima qilish lozim?
-Ko’paytirish komponentlari qanday nomlandi ?
-Ikki xonali sonni ikki xonali songa ko’paytirish qanday amalga oshiriladi ?
-To’liqsiz ko’paytma nima ?
3. Yangi mavzu bayoni. Mavzu ekranda tushuntiriladi.
624-misol.Rasimda qanday shakllar tasvirlangan?
625-misolda berilgan rasimlar nimasi bilan bir-biriga o’xshashligi o’quvchilarga tushuntiriadi , ya’ni barcha shakillarning ¼ qismi bo’yalgan.
626-misol o’quvchular bilan doskada bajriladi.
O’ylab ko’ring ! Kesmaning 1/10 qismi nimaga teng?
Yozuvlar to’g’ri bo’lish uchun nuqtalar o’rniga qanday uzunlik o’lchovlarini yozish kerak? O’quvchilar topshiriqni bajaradilar.
1…=1/10…1=10
Agar quydagicha yozuv hosil bo’lsa, u holda topshiriq to’g’ri bajarilgan bo’ladi:
1 sm=1/10dm 1dm=10sm
627-topshiriq.Santimetrning 1/10 nimaga teng ?
1/10 sm =1 mm
Metrning 1/10 qismi nimaga teng ? 1/10=1dm. 1m hosil bo’lishi uchun 1 km ni nechta bir hil qisimga bo’lish kerak ? To’g’ri tenglikni yozing: 1 m=1/10 km
628-misol doskada o’quvchilar bilan birgalikda bajariladi.
O’quvchilarning ishlari tekshirilib boriladi va rag’batlantiriladi .
4. Yangi mavzuni mustahkamlash. Trenajyor-mashq ekranda bajariladi. Bunda o’quvchilar bo’ylgan qismini ifodalovchi
Yozadilar.
2/5 , 1/6 , 3/7 , 5/6 ,7/12 , 3/4 , 8/9 , 2/3, 5/8 , sonlarga mos ravishda teng qismga bo’lingan va ko’rsatilgan qismi bo’yalgan har xil shakillar beriladi. Shakil yonida kasr chizig’I , surat va maxraji uchun joy ajratilib , ular klaviatura yordamida kiritiladi.
Son to’g’ri kiritilsa , bo’yalgan qismi ajralib kattalashadi va yana joyiga qaytadi , so’ng rag’bat ovozi eshitiladi. Noto’g’ri topilganda esa maxsus ovoz eshitiladi.
5. Darsnig yakuni : Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni baholayman va rag’batlantiram.
6. Uyga vazifa : 629 –misol va 630 masala. 630- masalaning bajarilish taibini tushintiriladi.