Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі п?нінен "С?йлем м?шелерін ?айталаймыз" та?ырыбы »
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелерін қайталаймыз.
Сабақтың мақсаты:
Тұрлаулы мүшелер сөйлемдегі ой-пікірдің негізі, тірегі болатындағы, ал тұрлаусыз мүшелердің негізгі ойды толықтап,анықтап, пысықтайтындығын естеріне түсіру.
Сөйлемнен тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді және олардың байланысын тапқызу арқылы ойларын дамыту.
Ерлік, батырлық туралы түсінік бере отырып, патриоттық сезімдерін ояту.
Сабақтың барысы:
Кіріспе бөлім.
Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушыларды сөйлемнің тұрлаулы мүшелері туралы алған білімдері пысықталып, тақтаға төмендегідей кесте ілініп, қорытындыланады.
Негізгі етістік және сын есім, сан есім, зат есімнен болады
Бастауыштың іс, қимылын білдіреді
Кім? Кімдер? Не? Нелер?
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері
Бастауыш
Баяндауыш
Зат есім, есімдерден болады.
Іс, оқиғаның иесін көрсетеді
Не істеді? Не қылды? Қайтті?
Осыдан кейін тұрлаусыз мүшелер туралы алған білімдері де пысықталады.
Тұрлаусыз мүшелерге қойылатын сұрақтар.
Сөйлемнен тұрлаусыз мүшелерді табу.
Негізгі бөлім.
Оқулықтағы 1-2-3-4 жаттығуларын орындау. Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдап, сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсету. Әр жаттығуға берілген мәтіндерге байланысты ерлік, батырлық, достық, адамгершілік, еңбексүйгіштік туралы әңгіме өткізу.
Сабақты қорытындылау.
«Адасқан сөздер» дидактикалық ойыны . Шарты тақтаға сөздердің орындары ауысқан сөйлемдер жазылады. Оқушылар сөздерді ретімен қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.
Атты әкесіне Қаныш әңгімені болған.
Жаңбыр айналды ақ жауынға
Асау ұрды толқындар жағаны.
Дұрыс құрастырған сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдап, олардың байланысын сызбамен көрсету.