ң дыбысының сөз басында келмейтінін түсінеді.Сауатты жазу дағдылары қалыптасады.
Мұғалімнің қызметі | Оқушының іс-әрекеті | ресурстар | Күтілетін нәтиже |
Сынып алдын ала 4 топқа бөлінеді. Топтарға 1-4 санау арқылы бөлінеді 1.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал -Кімнің көңіл күйі жақсы қолмен шапалақтаймыз. -Кім сабаққа дайын қол көтереміз. | Өлең жолдарын хормен қайталайды Жалықпаймын сабақтан. Оқимын да, жазамын. Білім нәрін таратқан, Ұстазда ылғи назарым. Сұрақтардың жауабына сәйкес шапалақтайды, қолдарын көтереді | өлең жолдары жазлыған парақ (тақтада ілінген) | Сабаққа деген ынтасы артады. |
2. Сабақтың мақсатын ашуға мүмкіндік береді «Миға шабуыл» -Қазір қандай сабақ? -Тіл арқылы не істейміз? -Не құрастырып сөйлейміз, жазамыз? -Сөйлем неден құралады? -Сөздер нелерден құралады? -Ендеше бүгінгі сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар? -Не үшін дыбыстар туралы білуіміз керек деп ойлайсыңдар? | Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын және мақсатын ашады? Сауатты жазу және сөйлеу үшін дыбыстар туралы білуіміз керек деген ойға келеді. | | Ссұрақтарға толық жауап беруге үйренеді Сабаққа деген қызығушылық тары артады |
3. Сабақ критерийлерімен таныстырады | Сабақ критерийлерімен танысады -Ережені білу; -Мысалы келтіре білу, -Таза, сауатты, әдемі жазу; -Сұрақтарға толық жауап беру; | Тақтада жазылған болады | Ынтасы артады |
4. Өткенді қайталау Топтық жұмыс ұйымдастырады Топтар бір-біріне қоятын сұрақтар: -л мен р қандай дауыссыз дыбыстар? -л мен р әріптерінің жаылуы туралы не білесіңдер? -қандай сөздерде л мен р әріптерінің алдында ы, і жазылады? -л, р дыбысынан басталатын сөздерді атаңдар | 1 топ – «Дыбыс» тақырыбына «Өрмекші» кластерін жасайды 2 топ- п дыбысына аяқталатын бес сөз тауып сканвордты толтырады. Жанына ы әрібін қосып жазады. 3 топ -қ дыбысына аяқталатын бес сөз тауып сканвордты толтырады. Жанына ы әрібін қосып жазады. 4топ-к дыбысына аяқталатын бес сөз тауып сканвордты толтырады. Жанына і әрібін қосып жазады. Жұмыстарын кезекпен қорғайды. әр топ бір-бірін бағалайды Әр топ бір-біріне 1 сұрақтан қояды. | Постерлер Маркерлер Стикерлер Бағдаршам ның түстерін білдіретін дөңгелектер 3,4 топқа да осы сияқты сканворд беріледі | өткен тақырыпты қайталайды, алған білімдерін пысықтай ды Топта жұмыс ітсеуге үйренеді Ойларын, еркін білдіруге , дәлелдеп сөйлеуге Үйренеді |
Сергіту сәті | Бір оңға, бір солға... музыкалық сергіту сәтін орындайды | ноутбук | Оқушылар сергіп қалады |
Жаңа сабақ Қызығушылық ты ояту -Бұл әріптер егіз болып туыпты. Үнді дыбыстармен тұрыпты. Біреуі ұл болғансын өзгерместен қалыпты. Біреуі қыз болғансын, Сырға тағып алыпты. Мұғалім бұл дыбыстардың айтылуына назар аударады. Н дыбысын айтқан кезде тіл тістерге тіреледі. Ң дыбысын айтқан кезде тілдің ортасы таңдайға қарай көтеріледі. | Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады Н мен ң дыбыстарын айтады, ажыратады Тірек білімдерін қолданады | Н мен Ң әріптері | Қызығушы лықтары артады Сыни тұрғыдан ойлайды |
Ой қозғау -Н дыбысы бар сөздерді атаңдар -Ң дыбысы бар сөздерді атаңдар. Олар сөздің қай жерінде кездеседі екен? Айтылған сөздерді мұғалім тақтаға жазып отырады -Не байқадыңдар? | Оқушылар н мен ң дыбысы бар сөздерді атайды. Ң дыбысы сөздің басында келмейтінін байқайды. Қорытынды жасайды. Ережемен танысады. Ң әрпі сөз басында жазылмайды. | Тақта ереже | Н мен ң дыбыстары туралы біледі Ң әрпі сөз басында жазылмай тынын түсінеді |
Алғашқы бекіту Топтық жұмыс әр топқа екі сөйлемнен таратылады. -Сөздердің мағыналарының екі түрлі себебін түсіндіріңдер. | Әр топ берілген сөйлемдерді оқып, қарамен жазылған сөздердің мағынасын ашады. Сөздерді салыстырады. Мағыналарының екі түрлі болу себебін түсіндіреді | карточкалар | Жаңа сабақты пысықтай ды |
Оқулықпен жұмыс 58 бет 2жаттығу | Сөздерді оқиды. Әр топ 3 сөзден алып, мағынасын ашады. Сөздерді дәптерге көшіріп жазады. Қауын, жауын, шаңғы, жауынгер сөздерімен ауызша сөйлемдер құрастырады. | Оқулық Дәптер 3 сөзден жазылған карточкалар | Сөздердің жазылуын есте сақтайды. Сөз байлығы артады |
58-59 бет 3жаттығу Мәтінмен жұмыс Апта күндерінің және жазылуына назарларын аудартады. -Бұл сөздерде қандай қате жіберуге болады? | 1 топ –мәтінді оқиды 2 топ- шөмеле деген сөзді қалай түсінгендерін айтады? 3 топ-мәтіндегі адам аттарын апта күндеріне айналдырады. Ауызша 4 топ-апта күндеріне ұқсас тағы қандай есімдерді білетіндерін айтады. | Оқулық Апта күндері жазылған карточка | Апта күндерінің жазылуын біледі Жаңа сөзбен танысады |
Сөзжұмбақ ұсынады 1. Сырты қатты жеміс 2. ең жеңіл өсімдік 3.Сырғанауға арналған құрал 4. аң аулайтын адам | әр топтан бір оқушы шығып сөзжұмбақты толтырады | Сөзжұмбақ | |
Сабақты қорытындылау Сабақта не істедік? Не білдік? Бағалау Бағдаршам әдісі қолданылады. Дөңгелектердің түстеріне қарай баға қойылады. Рефлексия -Кім жаңа сабақты түсінді қол көтереміз. Кімге сабақ ұнады қол шапалақтаймыз. Кім өз -өзіне риза салют жасаймыз. | Таратылған карточка-кестелерді толтырып рефлексия жасайды Сабақ барысында беріліп отырған жасыл, қызыл, сары түсті дөңгелектерін көрсетеді. | Жасыл дөңгелек-қатесіз-5 Сары-1,2 қате-4 Қызыл-одан да көп-3 Карточка-рефлексия 1.Мен ережені айта алдым 2.Мен сұрақтарға толық жауап бере алдым 3.Мен таза, әдемі, сауатты жаздым. 4.Мен жаңа сабақты түсіндім. 5.Маған сабақ ұнады. | |
Үйге тапсырма | 59 бет 4 жаттығу ережелерді қайталау | | |