1) О?ушыларды? ?сімдіктер, оларды? тіршілік жа?дайлары туралы ал?ан білімдерін тере?дету, ?сімдік т?рымдары мен жемістеріні? ?алай саяхаттайтыны ж?не ?сімдік т??ымы мен жемісінен жа?а ?сімдікті? пайда болуы туралы т?сініктерін ке?ейту.
2) ?сімдіктерді? т??ым,?алемше,т?йнек, м?ртша, пиязшы?тары ар?ылы к?беюі туралы білімдерін тере?дете т?су ар?ылы логикалы? ойлау ?абілеттерін арттыру ж?не бай?ампазды??а баулу.
Просмотр содержимого документа
«Д?ниетану " ?сімдіктерді? к?беюі"»
ШҚО, Абай ауданы , М.Әуезов атындағы орта мектебі КММ
Пәні : Дүниетану
Сабақтың тақырыбы : Өсімдіктердің көбеюі
Сабақтың түрі : Танымдық сабақ
Сабақтың типі : Білімді шолу , жүйелеу
Сыныбы: 2
Оқытушы : Каракабакова Рысжан Догалбековн
Сабақтың мақсаты :
1) Оқушылардың өсімдіктер, олардың тіршілік жағдайлары туралы алған білімдерін тереңдету, өсімдік тұрымдары мен жемістерінің қалай саяхаттайтыны және өсімдік тұқымы мен жемісінен жаңа өсімдіктің пайда болуы туралы түсініктерін кеңейту.
2) Өсімдіктердің тұқым,қалемше,түйнек , мұртша, пиязшықтары арқылы көбеюі туралы білімдерін тереңдете түсу арқылы логикалық ойлау қабілеттерін арттыру және байқампаздыққа баулу.
3) Оқушыларды өсімдіктер әлеміне қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: өсімдіктердің көбеюі бейнеленген суретті кесте және пиязшық,картоп түйнегі , өсімдіктердің қалемшелері.
Сабақтың көрнекілігі :
Интерактивті тақта, «Өсімдіктердің көбеюі» сызбасы, түрлі түсті қарындаштар, түрлі түсті стикерлер
Сабақтың барысы:
I .Қызығушылықты ояту кезеңі.
1. «Өсімдік» сөзіне топтастыру жасау.
Балдырлар
Жапырақты
Қылқан жапырақты
Өсімдіктер
Қырықжапырақтар
Гүлді
Мүктер
II. Миға шабуыл:
А) Өсімдіктер қалай көбейеді?
Ә) Өсімдіктердің барлығы тұқым арқылы көбейе ме?
Өсімдіктер тағы қандай жолдармен көбейеді?
III. Мағынаны тану кезеңі.
Оқулықпен жұмыс:
Сынып оқушылары топқа бөлініп,мәтінді жеке тақырыпшаларға бөледі. Әр топ оқушылары өсімдіктердің көбеюі және көбею жолдарының табиғатта қалай өтетінін постер құру арқылы түсіндіреді және оны қорғайды.
I топ мүшелері традесканцияның қалемшелер арқылы көбеюін
II топ мүшелері өсімдіктердің пиязшық арқылы көбеюін
III топ мүшелері түйнек арқылы көбеюін дәлелдейді.
2. Екінші тапсырманы өз беттерімен топпен орындайды.
YI. Бекіту сұрақтары:
1. Өсімдіктердің көбеюіне қандай жағдайлар қажет?
2. Өсімдіктер қалай көбейеді?
3.Өсімдіктер жақсы өсуі үшін не істеу керек?
YII. Бағалау.
YIII .Үйге тапсырма:1. Мәтінді түсініп оқу.
2. «Өсімдіктердің көбеюі» деген тақырыпта эссе жазып келу.
Эссені:
«Мен желмін, өсімдіктердің көбеюіне көмектесемін ... » деген сөйлемнен бастап жазу керек.
ШҚО, Абай ауданы , М.Әуезов атындағы орта мектебі КММ
Пәні : Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы : Дауыссыз л , р ,н , ң
дыбыстары
Сабақтың түрі : Проблемалық іздендірусабағы
Сабақтың типі : Білімді шолу , жүйелеу
Сыныбы: 2
Оқытушы : Каракабакова Рысжан Догалбековна
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды дауыссыз дыбыс түрлерімен таныстыру;
Үнді дауыссыз дыбыс туралы алған білімдерін пысықтау.
Оқушыларға л,р дыбыстарының сөз басында келгенде жазылуы мен айтылу ерекшеліктерін түсіндру.
Оқушыларды әсемдікке тәрбиелей отырып , сауаттылыққа дағдыландыру.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,кестелер
Сабақ барысы:
Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабақ.
I Кіріспе әңгіме.
Қазақ тілінде дауыссыз дыбыстар үннің қатысына қарай үшке бөлінеді.Оқушылардың осы жайлы алған білімдерін пысықтау үшін тақтаға «Дауыссыз дыбыстар» кестесін толтыру. Жұмыс интерактивті тақтада орындалады.
Дауыссыз дыбыстар
Қатаң дауыссыз дыбыстар:
к, ...
Үнді дауыссыз дыбыстар :
б, ...
Ұяң дауыссыз дыбыстар:
л, ...
II Негізгі бөлім.
Балалар бүгінгі сабағымызда үнді дауыссыз дыбыстардың жазылу емлесімен танысамыз.Үнді дауыссыз дыбыстар қалай естілсе,солай жазылады. Бірақ кейбір үнді дауыссыз дыбыстардың жазылуында ерекшеліктер болады.
Ң әрпі сөздің басында келе ме? Қане, мысал келтіре аламыз ба?( Аң, жаңғақ, ...) .
-Ң әрпі сөз басында еш уақытта жазылмайды. Сөздің ортасында,соңында келеді.
-Л,р дыбыстарына сөз ойлаңдар. Бұл дыбыстар сөз басында келетін болсын.
(Рұқсат, лай , ... ) .
-Рұқсат,лай сөздерінің жазылуы мен айтылуы бірдей ме?Сөз басында қандай дыбыс естіліп тұр? Бұл сөздер естілуі бойынша жазыла ма?
Оқушыларға мысалдар келтіргізе отырып,үнді дауыссыз дыбыстардың жазылуындағы ерекшеліктерді өздеріне айтқызу.
-Л,р дыбыстары сөз басында келгенде,айтылуында олардың алдында ы, і, ұ,ү дыбыстары қолданылады.Сондықтан жазуда оны елемейміз.
Оқулықпен жұмыс : 1-жаттығу .Ауызша талдау. Л,р әріптерінен басталып жазылатын сөздерді айтылу ерекшеліктерін талдау.
III Өзіндік жұмыс.
2- жаттығу .
Суреттің орнына тиісті сөздерді қойып,сөйлемді көшіріп жазу.Сурет бойынша сөздердің жазылуы мен айтылу ерекшелігіне талдау арқылы жазылу емлесін пысықтау.
Жазылуы Айтылуы
Леп белгісі ілеп белгісі
Радио ырадио
Лимон ылимон
IY Сергіту сәті.
YI «Кел , ойланайық »
Ойын мақсаты:
Оқушылардың н,ң дыбыстары туралы алған білімдерін мысалдар келтіру арқылы тиянақтау және ң дыбысының екі дауысты дыбыстың ортасында келген жағдайдағы бірнеше сөздер ойлатып,айтқызып,ойлап айтқан сөздерін буынға бөлдіру.
YII Терме диктанты
Тақтадағы берілген сөздердің ішінен ң әрпі кездесетін сөздерді ғана теріп жазып, тасымалдау.