мм
Оқу мақсаты: | Барлық оқушылар: 1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсінеді | |
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады. глобустан құрлықтар мен мұхиттарды таба алады. | |
Ресурстар: | глобус (әр жұпқа біреу); түрлі түсті түймелер.ермексаз. музыка, зымыран, кеменің моделдері, «Жер» бейнеролик, «Глобус». Бейнеролик, «Теңізшілер» сергіту музыкалық ролик, бағалау тақтасы. |
Күтілетін нәтижелер: | Оқушылар: глобуспен танысады; oқушылар глобустан Қазақстан Республикасын таба алады; глобустан құрлықтар мен мұхиттарды табады. |
Сабақтың мақсаты: | 1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 2 минут 3 минут Үй тапсырмасын бекіту. | Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай, Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Бiр адамның баласындай. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Жұлдыздар сыры Сұрақ –жауап. өткен тақырыптарды бекіту Алыстағы жұлдыздарды жақындатып көруге мүмкіндік беретін құрал. ( телескоп ) Жұлдыздар мен ғаламщарлар орналасқан әлем. ( ғарыш ! Жайлы тіршілік иесі атанған ғаламшар ( Жер ) Ертедегі адамдардың Жер туралы алғашқы түсініктері қандай болған? Жердің айнымас серігі атанған ғаламшар ( Ай ) ТОПҚА БӨЛУ | Шаттық шебері 2 мин Жұлдыздар 3 мин |
Сабақтың ортасы 8 минут | Видео ролик Жер. Оқушыларға ғарыштан түсірілген Жер ғаламшарының фотосуреттерін көрсетемін. Оларды талқылаймыз. Мынадай сұрақтар қойыңыз: — Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? — Жерді тұтастай көруге бола ма? (Жоқ.) — Неліктен? (Ол үлкен, бір фото арқылы оны жан-жағынан көрсету мүмкін емес.) — Осыншама үлкен Жерді жан-жағынан қалай көруге болады, себебі біз Жерді кішірейте алмаймыз ғой? Оқушылардың пікірін толық тыңдап,. дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды бірден айтуға асықпаймын. Оның дұрыс- бұрыстығын келесі тапсырманы орындау барысында өздері түсінеді. Айырмашылығы. Жер өте үлкен. Глобус одан бірнеше есе кішкентай. Жер үлкен бодғандықтан оны толық көре алмаймыз. Глобус кішірейтілгенг Жер моделі болғандықтан одан Жер бетіндегі құрлықтар мен мұхиттарды толық көре аламыз. Ежелгі гректер біздің ғаламшарды жауынгер қалқаны сияқты дөңес деп есептеген. Ал оның шетін Мұхит шайып тұрады деп ойлаған. өзендер шығысқа қарай ағады деп ойлаған. Ежелгі Үндістан халқы Жерді үш піл көтеріп тұрған жартылай сфера ретінде елестеткен. Ал пілдер үлкен тасбақаның үстінде, тасбақа жыланның үстінде орналасқан деп ойлаған, ал жылан шексіз сүтті мұхитта жүзіп келе жатыр деген тұжырым болған. Жылан сақина тәріздес жерді айналып жүреді деп ойлаған. Суреттерге қара. — Мына доп пен глобус бір-біріне ұқсайды ма? Несімен ұқсас? Қандай айырмашылықтары бар? — Шардың пішіні қандай? — Ол неге ұқсайды? — Шардың бұрыштары бар ма? Жер мен глобустың айырмашылығы мен ұқсастығы бар ма? Айырмашылығы. Жер өте үлкен. Глобус одан бірнеше есе кішкентай. Жер үлкен бодғандықтан оны толық көре алмаймыз. Глобус кішірейтілгенг Жер моделі болғандықтан одан Жер бетіндегі құрлықтар мен мұхиттарды толық көре аламыз. Дәптермен жұмыс | Жер қандай? Бейне ролик (17м-18.30) 1м.30сек 2 мин Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәті 1 минут | Музыкалық сергіту уақыты: Видео ролик Теңізші биі. Әнімен бірге орындалады. ( ағылшын тілінде.) | Теңізші Бейнеролик 1 мин |
Зерттейік 10 минут Қызықты тапсырма 5 минут Қорытынды 3 мин | Зерттейік. Оқушыларға ермексазбен кез келген заттың моделін жасау ұсынылады.Жұмыс барысында оқушылардың не жасап жатқанын сұраңыз. Кейбір оқушылар Жердің моделін жасауға талпынуы да мүмкін. Ондай оқушылар болса, мақтап қоямын. Глобуспен танысу. Жұптық жүмыс Бұл тапсырманы жұппен орындалады. Әр жұпқа бір глобус макеті, түрлі түсті түймелер қажет. Оқушы глобустан көк түспен берілген жерлерді тауып, өзен, көл, мұхиттардың атауларын оқиды және сол жерге көк немесе көгілдір түсті түймелерді бекітеді. Құрлықтарды да осы әдіспен іздеп тауып, ол жерлерге қағаздан жасалған адамның бейнелерін жапсырады. Глобустың басым бөлігі неліктен көк түспен боялғаны туралы оқушылардың өздері қорытындылатамын. Осы тапсырмадан кейін глобус — Жердің кішірейтілген моделі екенін тағы қайталап, алған білімдерін тиянақтау керек. Дәптермен жұмыс Үш тілде сөйлеп үйренеміз. ( жер –земля- land ) ( ғаламшар – планета -planet) ( күн- солнце - sun ) ( мұхит- океан – ocean ( глобус –глобус - globe ) Сұрақ- жауап: «Өз біліміңді тексер» Сұрақтар бойынша әңгімелесу Глобус дегеніміз не? Глобус бізге не үшін қажет? Глобустың пішіні қандай? Глобустың басым бөлігі қандай түстермен боялған? Неге? | Ермек сазбен жұмыс 4-5 мин Глобуспен жұмыс 5 мин Сұрақтар 3 мин. |
Сабақтың соңы 1 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
| Смайликтер 1 мин |
Бағалау 1 мин | Оқушылар глобус — Жердің кішірейтілген моделі екенін біледі және алған білімдерін қолдана алады.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |