№ 8 орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Өткізген:Танаубаева Э.
Сыныбы:3"Ғ"
Уақыты:19.01.2015ж
2015ж
Тақырыбы:Түбір сөз және туынды сөз
Мақсаты:Түбір сөз бен туынды сөз туралы берілген түсінікті кеңейту, олардың бір-
-бірінен өзгешелігі неде екенін білдіру.
Дамытушылығы:қатесіз жазуға, шығармашылық қабілетін арттыру, қызығушылы-
ғын жетілдіру.Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.
Тәрбиелілігі:табиғатты таза ұстауға жануарларды қорғауға, ұйымшылдыққа, адамгершілікке, ізденімпаздыққа,шығармашылыққа тәрбиелеу.
Түрі:пысықтау,аралас сабақ.
Көрнекілік:оқулық, қима қағаздар, кесте,интерактивтік тақта, слайдтар,фигуралар,
семантикалық карта, постер.
Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөлу
1-топ-түбір,2-топ жұрнақ, 3-топ жалғау, 4-топ туынды.
Психологиялық дайындық:
Қазір жылдың қай мезгілі?
1-слайд
Тақтада қыс мезгілі көрсетіледі. Қыс
Қыстағы табиғат құбылыстарын атаңыздар?
Қар жауу, мұз қатады, аяз түседі, боран соғады, қырау қатады, дала ақ мамыққа
оранады.
Жақсы олай болса орнымыздан тұрайық бүгінгі сабағымызға сәттілік тілей отыра,
мына өлең жолдарын хормен айтамыз.
2-слайд
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Жаңа жауған қардаймыз,
Ақпыз,пәкпіз, тазамыз,
Біз баққытты баламыз.
Үй тапсырмасын тексеру:
31-жаттығу.Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдау.
Өнерпаз, сазгер, дәріханада, жұмысшы.
Әр топқа бір сөзден талдату.
Оқушылар талдайды.
Қанеки балалар енді семантикалық картаны толтырайық.Сызбанұсқаның өзінене
сәйкес сөзбен байланысқан жеріне "+" белгісін қоямыз.
Жаңа сабақ
Балалар, сендер қандай топқа бөліндіңдер?
Түбір, жұрнақ, туынды, жалғау.
Олай болса, осыдан қандай қорытынды айтуға болады?
Бұлар түбір және туынды сөзге байланысты.
Онда бүгінгі өтетін тақырыбымыз.......
Түбір сөз және туынды сөз.
Дәптерлерімізді ашамыз.Бүгінгі күннің жадын жазамыз.
1.Түбір дегеніміз не?
2.Туынды сөз дегеніміз не?
Балалар,біз бүгінгі жаттығуларды аңшыдан қояндарды құтқару арқылы орындай- мыз. Олай болса, қане жаттығулар орындайық.
9 слайд
34-жаттығу.Жаңылтпашты жатқа жазу.
Қараындашыңның ұшын үшкірлеп ұста,
Үшкірлеп ұстап,сақтап ұста.
Міне,балалар біз 34-жаттығуды орындау барысында секіріп бара жатқан қоянды құтқардық.
Келіңдер,енді мына отырған қоянды құтқарайық.Ол үшін біз 35-жаттығуды орын дайық.
10 слайд
35-жаттығу.Түбір сөздерге жұрнақтардың тиістісін қосып,туынды түбір жаса.
Бас,күз,сыз,екі,ойын,орын,құлын,кезек,қой.
Әр топ туынды түбірге бір сөйлемнен құрасын.
Оқушылар ауызша құрайды.
Енді балалар інінен шығып келе жатқан қоянды құтқарамыз.Ол үшін біз 36-жаттығуды орындаймыз.
11 слайд
36-жаттығу.Өлеңдегі қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына т алда.Түбір мен қосымшаның жазылуын түсіндір."Ойна" сөзі туынды сөз бола ала ма?
Бұл жаттығуды ойын ойнау арқылы орындаймыз.(Қима қағаздар қойылады.)
Құдықтан, суға, төлдерді, үйге, ойнап
14 слайд
Сергіту сәті
Қоян шықты далаға,
Жан-жағына қарады.
Отырды,тұрды,секірді,
Орнына келді,отырды.
Ал балалар, енді мына отырған қоянды құтқарайық.Ол үшін біз жұмбақтардың шешуін табамыз.
15 слайд
37-жаттығу.Жұмбақтардың шешуін тап.
1.Жалтыраған бөркі бар,
Жарқыраған көркі бар.
2.Қарны тойса,
Бой көтереді.
Қарны ашса,
Жата кетеді.
Міне балалар, біз отырған қоянды да құтқардық.Енді тамақтанып отырған қоянды құтқарайық.
16 слайд
38-жаттығу. Түбір сөз бен қосымшалы сөзді сәйкестендір.
ерін шауып
ерік халқы
орын жауып
халық ерні
тап тауып
шап орны
жап еркі
Балалар бұл тапсырманы сызба арқылы орындайды.Міне,балалар отырған қоянды да құтқардық.
Қорытынды:
Келіңдер балалар,постер құрастырайық.Постердің тақырыбы:"Сөз құрамы".Әр топ ұнатқан суреттерін салып,мәліметтер жазады.Аяқталған постерді топтардан 1 оқушы шығып қорғайды.
Қане балалар,аңшыдан неше қоян құтқарғанымызды білейік.
Оқушылар суретке қарап қоянды санайды.
Жарайсыңдар,балалар!
Үй тапсырмасы
39-жаттығу.