Математика
Сабақ тақырыбы: Өткенді пысықтау
Сабақ мақсаты:
Білімділігі. Оқушылардың өткенді пысықтауға берілген
есептерді шығару білімдерін пысықтап
тиянақтау.
Дамытушылығы. Оқушының ақыл-ойын,ой-өрісін,танымдық
қабілеттерін, логикалық ойлауын дамыту.
Тәрбиелігі. Балаларды өз Отанын,елін сүйетін білімді
де,саналы,нағыз патриоттар етіп тәрбиелеу.
Түрі : топтық,аралас сабақ.
Әдістері: «Ой ашу»,сұрақ-жауап,топтық жұмыс,көрнекілікпен
жұмыс.
Көрнекілігі: сызбалар,суреттер,кестелер.
Пәнаралық байланыс: дүниетану.
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
1 Оқушыларды сабақ басталмас бұрын 3топқа бөліп отырғызамын
1 топ-«Қашықтық»тобы
2 топ-«Жылдамдық»тобы
3 топ-«Уақыт»тобы
2 Оқушылар келген қонақтармен сәлемдесіп алған соң,оқу құралдарын толық
Алуын қадағалап,назарын сабаққа аударамын
3 Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлаймын
II Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
Үй тапсырмасын орындаған дәптерлерін тексеріп алып,тақтадағы кестені 3топптан 3оқушы тапсырманы орындайды.
2303*7=16121 611:70=8(51қалд) 33270*5=166350
III «Ой ашу» стратегиясы
-Балалар,таңертең тұрғанда күнді дене жаттығуларынан бастайтын сияқты сабағымызды «Ой жаттығуларынан» бастаймыз.
Менің сұрағыма жылдам әрі дұрыс жауап беріңдер.
Қашықтықты,жылдамдықты,уақытты қалай табамыз?
Параллель,перпендекуляр қандай түзулер?
Шаршы,тіктөртбұрыш,үшбұрыш нелер?
513пен515тің арасында қандай сан?
Есік қандай фигура?
321мен1дің көбейтіндісі нешеге тең?
IY Жаңа сабақ
№1. Ауызша орындау. Берілген сандардың ішінен:
2-ге бөлінетін сандарды
5-ке бөлінетін сандарды
10-ға бөлінетін сандарды
5-ке де 10-ға бөлінетін сандарды тап
Бұл сандар қандай жағдайда ғана бөлінетінін айтындар.
№2. Түсіндіре отырып шығар.
30660:420=73 221130:630=351 430500:3500=123
25200:560=45 132300:540=245 993300:4300=231
№3. Сызбаны толтыру.
32*23=736+1000=1736 695:5=140-139=1 7389:3=2463:3=821
1736-1-821=914
№4. Бөлінгішті тап есептің дұрыстығын тексер.
4853:80=60(53қалд) 1465:50=29(15қалд) 271:3=80(31қалд)
60*80+53=4853 29*50+15=1465 80*3+31=271
№5.Салыстыр. Есептемей-ақ салыстыруға бола ма?
5604*21›84504
9804-703›8804-603
2842208:24›284208;48
VСергіту сәті
№8 Топтық жұмыс
Мүмкін болатын нұсқалардың барлығын жазу
№6 есеп бойынша өрнек жазу
1-топ а) 160км:8сағ=20 км/сағ
2-топ ә) 320км:20 км/сағ=16сағ
3-топ б) 60 км/сағ+80 км/сағ=140 км/сағ
В) 280км:(60км/сағ+80км/сағ)=2сағ
VI Білімді бекіту
№7 Кестедегі мәліметтерді пайдаланып, есеп құрастыру.
І топ | ІІ топ | ІІІ топ |
Сұңқар 350 км/сағ | Қарлығаш 65 км/сағ | Құр 85 км/сағ |
Сұр қарлығаш 180км/сағ | Көгершін 90км/сағ | Қара торғай 81км/сағ |
Осы құс туралы білімдерін тиянақтап, жалпы сипаттау
Әр топтағы оқушы өзі таңдаған құсы туралы мағлұматтар береді.
VIIСабақты бекіту
Сабақты бекіту үшін тест жұмысын таратамын
Жеңген топты анықтау.
VIII Бағалау
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды анықтау
Х Үйге тапсырма
№2 есептің (Ә) баған түрінде орындау.
Адилбаева Гульнара Молкеевна
Мектеп №72 жалпы орта мектеп Бастауыш сынып мұғалімі