kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жолда жүру ережесін ұмытпайық

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жолда жүру ережесін жадыдымызда сақтаймыз. Оны өмірде өз қажетімізге жаратамыз

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жолда жүру ережесін ұмытпайық»

Пәні: Дүниетану Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 1 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қала мен ауыл

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

1.1.3.1. Өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау.

1.1.3.2. Өзі тұратын елді мекенінің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушы: Қала мен ауыл тіршілігін білу.

Көптеген оқушы: Өз туған өлкесін сипаттай алу.

Кейбір оқушы: Жергілікті жердегі көрікті орындарды атау, сипаттау.

Бағалау критерийлері:

-өзінің мекен-жайын атайды

-өз елді мекенінің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін атайды

-тұрғылықты жері туралы әңгімелейді

Тілдік мақсат:

Лексика мен терминология

Қала-

Ауыл-

Диалог

-Сіз қай қалада, ауылда тұрасыз?

-Мекен-жайыңыз қандай?

-Қала мен ауыл ұқсастығы мен айырмашылығы қандай?

Құндылықтарды дарыту:

патриоттық: өз туған өлкесін сипаттау

Пәнаралық байланыс:

жаратылыстану: Қала мен ауылдағы табиғаттың әсемдігін сипаттау

әдебиеттік оқу: ақындардың туған өлкесі

Бастапқы білім

-қала ғимараттары туралы біледі

-ауылдың жалпы көрінісін біледі.


Сабақтың барысы:


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


0-5 минут

Ширату жаттығуы


Қала мен ауыл әндерін тыңдату, талдау.

Cұрақтар:

-Ән не туралы?

-Біз қайда тұрамыз?

-Өзіңнің тұратын жерің қалай аталады.

-Ауылда атасы мен әжесі тұратын оқушылар бар ма?

Бүгінгі сабақта ауыл мен қала туралы әңгімелесеміз.

Бір-бірімізді топта бағалап отырсақ бағдаршамда сабақ соңында көрсетеміз.

Үнтаспа

Сабақтың ортасы



5-10 минут








































10-20 минут




МК

Сабақты ауыл мен қала тапсырмасын орындаумен бастаймын.

-оқушыларға қала мен ауыл суреттерін таратамын



-Әр суретте не бейнелегендерін табады.

-Қала мен ауыл деп екі топқа бөлінеді.

Cұрақтар:

-Қала мен ауылды қалай анықтадыңдар?

Өзінің мекен-жайын, географиялық орнын тапқан оқушыға раушан гүлі суреті беріледі.

Басты көше мен көрнекі жерлерді анықтаған балаға қызғалдақ гүлі суреті беріледі.

МК

Сабақтың тақырыбын хабарлау «Қала мен ауыл»

Топқа бөлу:

-Тақтаға қала аттары жасырылған ребус беріледі.

-Ребусты шешу арқылы топтың аты анықталады.

  • Астана

  • Қызылорда

  • Қарағанда

  • Ақтөбе


М.Т

  • Қала мен ауыл туралы жалпы мағлұмат беріледі.

  • Қазақстанның қалаларын атау.

  • Қазақстанның аймақтарына топтастыру:

Т

Оңтүстік Қазақстан облысы

Қызылорда, Шымкент, Тараз, Талдықорған, Жамбыл

Шығыс Қазақстан облысы

Семей, Өскемен

Орталық Қазақстан облысы

Қарағанды, Жезқазған

Батыс Қазақстан облысы

Атырау, Ақтөбе, Ақтау, Орал

Солтүстік Қазақстан облысы

Павлодар, Көкшетау,

Петропавл

Астана, Қостанай,

Топ бойынша қалаларға тоқталу.

-Астана -Солтүстік Қазақстан облысы

-Қызылорда- Оңтүстік Қазақстан облысы

-Қарағанды- Орталық Қазақстан облысы

-Ақтөбе -Батыс Қазақстан облысы

Оқушыларға ауылдық жерлерде дүниеге келген ақын, жазушылар туралы мағлұмат беру:

Сүйінбай Аронұлы- Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Қарақастек ауылы.

Мұқағали Мақатаев- Алматы облысы, Райынбек ауданы, Қарасаз ауылы

Жүсіпбек Аймауытов-Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Қызылту ауылы

Фариза Оңғарсынова-Атырау облысы, Манаш ауылы

Қала мен ауыл су- реттері






Слайд (қала мен ауыл суреттері)



































Географиялық карта







































Слайд фотосурет
























20-24 минут



24-30 минут















Ұ

Оқулықпен жұмыс: Қала туралы әңгімеле

Суретке мұқият қара


-Қала туралы не білесің? әңгімеле. Ауыл туралы әңгімеле

-Ауылдық жердің қаладан қандай ерекшелігі бар? әңгімеле.



Сергіту сәті:

«Ойлан тап» ойыны

Барынша қолдауды қажет ететін оқушы:

Қалаларды аймақтарға топтастыру.

Ұ.Ж: «Ізден-ойлан» әдісі:

Біз қай ауылда тұрамыз?

Мекен жайымыз қандай?

Біздің ауылымызда қандай (тау, өзен, көл) бар?

Өзің тұратын жердегі орталық көше қалай аталады?

Т.Ж: Ұқсастығы мен айырмашылығын табу.

қала


ауыл



Орташа қолдауды қажет ететін оқушы:

Географиялық картадан қалаларды көрсету.


ҚБ

Тапсырма: Суретте бейнеленген елді мекендердің атауын жазыңыз

Өзінің мекен-жайын атайды

Суреттегі елді мекенінің атауын жазады

Өз мекен-жайын атайды

Тұрғылықты жерінің географиялық орнын атайды

Тұрғылықты жерінің географиялық орнын түсіндіреді

Ө

Суреттегі бейнелерді атау

Барынша қолдауды қажет ететін оқушы:

Қалаларды аймақтарға топтастыру.

Д.Ж «Қатесін тап» тапсырмасы


Қ.Б

Тапсырма: Қалада кездес-пейтін заттарды тауып, оларды қызыл қарандашпен қорша.

Қала мен ауылдағы нысандарды ажырата алады.

Жайылып жүрген қойды табады.




Оқулық-40бет













































Дәптер-25бет

Сабақтың соңы


30-33 минут






33-35 минут












Барынша қолдауды қажет ететін оқушы:

Қалаларды аймақтарға топтастыру.

Орташа қолдауды қажет ететін оқушы:

Географиялық картадан қалаларды көрсету.

Қолдауды аз қажет ететін оқушы:

Өзің тұратын қала, ауыл туралы жарнама ойлап тап.


Рефлексия:

«Биопоэма» әдісі

А4 форматын 4 бөлікке бөлу

Әр бөлікке қаланың атын жазу.

Жазылмаған бетке топ мүшесінің толықтыруы.


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.

Қызыл-түсінген жоқпын

Сары- орташа түсіндім

Жасыл-бәрін түсіндім














Сабақ бойынша рефлексия



-Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

-Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

-Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

-Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

-Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




  • Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылған.


  • Оқушылардың барлығы тақырыпты түсінді.

  • Сабақта саралау дұрыс жүргізілді.

  • Сабақта қолданылған әдістер өз уақытында өтті.

  • Сабақтар өз уақытында өтті. Ауытқулар болған жоқ.

Жалпы баға

Әріптестерімнің пікірінше сабақтың жақсы өткен екі аспектісі

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Сабақты жоспарлауда әріптестердің және тренердің кері байланысы қолданылады.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1: Саралау жұмысын дұрыс ұйымдастыру





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Жолда жүру ережесін ұмытпайық

Автор: Тыныштықова Жайнагүл Әлімжанқызы

Дата: 15.10.2019

Номер свидетельства: 522715
