kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Вогонь-друг, вогонь-ворог!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема. Вогонь – друг, вогонь – ворог.

 

Мета. Довести дітям, що вогонь може бути корисним і небезпечним. Продовжити формувати уявлення про причини виникнення пожеж в побуті та їх наслідки. Вчити викликати пожежно-рятувальну службу, правила пожежної безпеки. Формувати здоров’язбережувальну, комунікативну, соціальну компетентності, сприяти ціннісному ставленню школярів до життя і здоров’я. Розвивати навички самостійної роботи, вміння застосовувати знання на практиці. Виховувати повагу до професії пожежного, бажання дотримуватись правил пожежної безпеки, берегти і зміцнювати своє здоров’я.

 

Обладнання: ІКТ, наочність, картки, підручники, зошити, костюми

Хід  уроку

I.                  Організаційний момент.

II.               Повідомлення теми, завдань уроку.

1.                Відгадайте загадку.

Що то за гість, що дерево їсть?

А якщо в дім зайде цей гість,

То все до тла він з’їсть!             (Вогонь)

-         Тема нашого уроку « Вогонь – друг, вогонь – ворог».

-         Ми будемо працювати разом з молодшою сестрою вогню – жаринкою.

2.                Проблемне питання.

-                     Вогонь нам друг чи ворог?

3.                Повідомлення завдань уроку.

      Сьогодні на уроці ви з’ясуєте:

-                     Коли вогонь – друг, а коли – ворог.

-                     Причини виникнення пожеж.

-                     Продовжите вчити правила пожежної безпеки.

-         А щоб гарно засвоїти  матеріал, ви повинні  працювати так,як сказано в девізі нашого уроку.

Девіз уроку:

Ми будемо   працювати швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно!

 

III.            Актуалізація опорних знань.

     Вогонь – друг.

1.                Історична  хвилинка.

- В Україні наші предки не тільки звали вогонь «святим», але й пильно підтримували його, загрібаючи жар у печі. Коли ж, все таки, через недогляд, вогонь згасав, люди вважали, що буде нещастя! Для підтримування вогню в хаті ставили коло нього горщик із водою, щоб вогонь пив і сипали у піч сіль. У народі вважалося, що  у тих, хто не поважає вогонь, станеться пожежа.

- Вогонь – щоденний супутник людини. Він потрібний всюди: в житлових будинках, на заводах і фабриках.

- Вогонь є символом Олімпійських ігор.7 лютого Олімпіада в Сочі розпочалася урочистим розпалюванням олімпійського вогню.

-  Перед Вічним вогнем біля могили Невідомого солдата люди схиляють голови, віддаючи шану загиблим.

- А у нас в місті є Вічний вогонь? Де він знаходиться?

- У нас є Меморіал Слави на вулиці Жовтневій. На могилі загиблих воїнів горить  Вічний вогонь. Жителі нашого міста вшановують загиблих воїнів, приносять квіти до Вічного вогню.

2.  Вірші  учнів « Вогонь - друг».

- А зараз учні розкажуть,  яку користь приносить вогонь, коли він нам друг.

1. Якщо холоди настали –                                  

Допоможе нам вогонь.

Він розтопить піч у хаті,

Але ти стій осторонь.    

  – Вогонь нас зігріває,коли горить у печі, каміні.

 

2.     - На вогні готують їжу,                                 

      Пиріжки мама пече.              

   – На вогні готують їжу.

 

3.Якщо раптом світло гасне,                              

Свічку ми запалимо.

В цьому випадку вогню

Ми подякуємо.                                           

   – Вогонь дає світло.

 

4. А в печі велетенській – у домні –                      

Плавлять сталь сталевари  невтомні.

– У домні  сталевари  плавлять сталь.

 

5.  Летить ракета в небесах,                                       

 Вогонь із сопла рветься – ах!                                  

Такий він сильний, мудрий, дужий.

 Вогонь потрібний людям, друже.

  – За допомогою вогню летить ракета.

 

3.                Давайте зробимо висновок –

- Коли вогонь нам друг?

 

          Вогонь – ворог.

1.                Слово вчителя.

-         Але вогонь буває і іншим.

Він залишив свої криваві сліди в історії всіх епох і народів. Тисячі міст і сіл зникли в полум'ї вогню. Безцінні твори по­передніх поколінь перетворилися в порох. Вогонь згубив мільйони людей. За своїми трагічними наслід­ками пожежі не поступаються епіде­міям, посухам та іншим нещастям.

Вогонь - супутник війн. Його використовували вороги для зброї, підпалів, тортур.

Пожежі - це величезна проблема. Щороку у світі стається 5 мільйонів пожеж. Щогодини у вогні гине  1 людина, кожен третій загиблий – дитина. Щодня в Україні виникає до 120 пожеж, в яких гине в середньому 7 чоловік. Кожні 2-3 дні у містах і селах від пожеж гинуть люди.

-                     А які значні пожежі були в нашій місцевості в останні роки?

-                     Згоріла  велика територія лісу на шляху до селищ Щедрищево, Пурдівка, біля міста Кремінна.

Існує Закон України про пожежну безпеку. Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей.

У нас в школі також забезпечено пожежну безпеку відповідно до Закону України про пожежну безпеку.

Яким вогонь може стати для нас, залежить від нас. Во­гонь - ворог, якщо до нього стави­тися недбало і не знати правила пожежної безпеки.

 

2.                Вірші  дітей « Вогонь - ворог».

1.                Але й іншим буває вогонь -                                 

Злим,  як змій, і жорстоким, як ворог.

2.                 Не зігріє він ваших долонь,                                  

Може все спопелити на порох.

Будьте ж діти з вогнем обережні,

Вчіть правила протипожежні.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Вогонь-друг, вогонь-ворог! »




Тема. Вогонь – друг, вогонь – ворог.


Мета. Довести дітям, що вогонь може бути корисним і небезпечним. Продовжити формувати уявлення про причини виникнення пожеж в побуті та їх наслідки. Вчити викликати пожежно-рятувальну службу, правила пожежної безпеки. Формувати здоров’язбережувальну, комунікативну, соціальну компетентності, сприяти ціннісному ставленню школярів до життя і здоров’я. Розвивати навички самостійної роботи, вміння застосовувати знання на практиці. Виховувати повагу до професії пожежного, бажання дотримуватись правил пожежної безпеки, берегти і зміцнювати своє здоров’я.


Обладнання: ІКТ, наочність, картки, підручники, зошити, костюми

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Повідомлення теми, завдань уроку.

  1. Відгадайте загадку.

Що то за гість, що дерево їсть?

А якщо в дім зайде цей гість,

То все до тла він з’їсть! (Вогонь)

  • Тема нашого уроку « Вогонь – друг, вогонь – ворог».

  • Ми будемо працювати разом з молодшою сестрою вогню – жаринкою.

  1. Проблемне питання.

  • Вогонь нам друг чи ворог?

  1. Повідомлення завдань уроку.

Сьогодні на уроці ви з’ясуєте:

  • Коли вогонь – друг, а коли – ворог.

  • Причини виникнення пожеж.

  • Продовжите вчити правила пожежної безпеки.

  • А щоб гарно засвоїти матеріал, ви повинні працювати так,як сказано в девізі нашого уроку.

Девіз уроку:

Ми будемо працювати швидко, старанно,

Щоб жодна хвилинка не втратилась марно!


  1. Актуалізація опорних знань.

Вогонь – друг.

  1. Історична хвилинка.

- В Україні наші предки не тільки звали вогонь «святим», але й пильно підтримували його, загрібаючи жар у печі. Коли ж, все таки, через недогляд, вогонь згасав, люди вважали, що буде нещастя! Для підтримування вогню в хаті ставили коло нього горщик із водою, щоб вогонь пив і сипали у піч сіль. У народі вважалося, що у тих, хто не поважає вогонь, станеться пожежа.

- Вогонь – щоденний супутник людини. Він потрібний всюди: в житлових будинках, на заводах і фабриках.

- Вогонь є символом Олімпійських ігор.7 лютого Олімпіада в Сочі розпочалася урочистим розпалюванням олімпійського вогню.

- Перед Вічним вогнем біля могили Невідомого солдата люди схиляють голови, віддаючи шану загиблим.

- А у нас в місті є Вічний вогонь? Де він знаходиться?

- У нас є Меморіал Слави на вулиці Жовтневій. На могилі загиблих воїнів горить Вічний вогонь. Жителі нашого міста вшановують загиблих воїнів, приносять квіти до Вічного вогню.

2. Вірші учнів « Вогонь - друг».

- А зараз учні розкажуть, яку користь приносить вогонь, коли він нам друг.

1. Якщо холоди настали –

Допоможе нам вогонь.

Він розтопить піч у хаті,

Але ти стій осторонь.

– Вогонь нас зігріває,коли горить у печі, каміні.


  1. - На вогні готують їжу,

Пиріжки мама пече.

– На вогні готують їжу.


3.Якщо раптом світло гасне,

Свічку ми запалимо.

В цьому випадку вогню

Ми подякуємо.

– Вогонь дає світло.


4. А в печі велетенській – у домні –

Плавлять сталь сталевари невтомні.

У домні сталевари плавлять сталь.

5. Летить ракета в небесах,

Вогонь із сопла рветься – ах!

Такий він сильний, мудрий, дужий.

Вогонь потрібний людям, друже.

– За допомогою вогню летить ракета.


  1. Давайте зробимо висновок –

- Коли вогонь нам друг?


Вогонь – ворог.

  1. Слово вчителя.

  • Але вогонь буває і іншим.

Він залишив свої криваві сліди в історії всіх епох і народів. Тисячі міст і сіл зникли в полум'ї вогню. Безцінні твори по­передніх поколінь перетворилися в порох. Вогонь згубив мільйони людей. За своїми трагічними наслід­ками пожежі не поступаються епіде­міям, посухам та іншим нещастям.

Вогонь - супутник війн. Його використовували вороги для зброї, підпалів, тортур.

Пожежі - це величезна проблема. Щороку у світі стається 5 мільйонів пожеж. Щогодини у вогні гине 1 людина, кожен третій загиблий – дитина. Щодня в Україні виникає до 120 пожеж, в яких гине в середньому 7 чоловік. Кожні 2-3 дні у містах і селах від пожеж гинуть люди.

  • А які значні пожежі були в нашій місцевості в останні роки?

  • Згоріла велика територія лісу на шляху до селищ Щедрищево, Пурдівка, біля міста Кремінна.

Існує Закон України про пожежну безпеку. Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей.

У нас в школі також забезпечено пожежну безпеку відповідно до Закону України про пожежну безпеку.

Яким вогонь може стати для нас, залежить від нас. Во­гонь - ворог, якщо до нього стави­тися недбало і не знати правила пожежної безпеки.


  1. Вірші дітей « Вогонь - ворог».

  1. Але й іншим буває вогонь -

Злим, як змій, і жорстоким, як ворог.

  1. Не зігріє він ваших долонь,

Може все спопелити на порох.

Будьте ж діти з вогнем обережні,

Вчіть правила протипожежні.


- Коли вогонь ворог?

- Щоб вогонь не став ворогом, до чого закликає вас автор вірша?

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вчити Правила пожежної безпеки.


IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Робота за підручником.

1.1. Читання тексту вчителем, сильними учнями.

- Ви уважно послухаєте текст і дасте відповідь на запитання

- В тексті вогонь зображено в якості друга чи ворога?


1.2.Вибіркове читання.

- Прочитайте рядки, де сказано, що вогонь – друг,

що вогонь – ворог.

- Яку користь приносить вогонь-друг?

- Якої шкоди завдає вогонь-ворог?


1.3.Самостійне читання.

- Прочитайте текст до кінця і знайдіть:

- причини виникнення пожеж;

- що треба зробити, якщо виникла пожежа.

- Прочитайте причини виникнення пожеж.


- А які ви ще знаєте причини виникнення пожеж?

- ігри дітей з вогнем;

- недотримання правил користування електроприладами і печами;

- непогашені сірники, багаття;

- підпали;

- несправність побутового обладнання;

- порушення правил поводження з легкозаймистими та вибухонебезпечними речовинами і предметами;

- не правильне використання свічок, піротехнічних засобів;

- просушування білизни над піччю, плитою, каміном.


- Прочитайте, що треба робити, якщо виникла пожежа?


2.Вивчіть напам’ять, що треба говорити, коли викликаєш пожежних.


- Але часто трапляються такі ситуації. Подивіться.

3. Інсценівка « Виклик пожежних».

– Черговий пожежно – рятувальної служби слухає.

- Алло, пожежні! Негайно приїздіть сюди. Пожежа! Горимо!

- Назвіть адресу. Куди їхати?

- Як куди? Сюди!

- Правильно викликала пожежних дівчинка?

- Яких помилок вона припустилася?

- Давайте ще раз повторимо, як треба викликати пожежних.


4. Робота в парах.

Гра «Виклик пожежних» – один черговий пожежної частини, а другий – потерпілий. Потім поміняєтесь ролями.

- Хто покаже, як правильно викликати пожежних?


5. Розповідь про пожежних, про пожежну машину.

  • Пожежні – захисники життя та здоров’я людей. Їх називають бійцями «вогняного фронту»,адже щоразу вони вступають в бій з вогняною стихією. Якщо виникла пожежа – рахунок часу йде на секунди і робити все треба дуже швидко. Тому пожежний одягає спорядження за

  • 18 секунд, через 30 секунд він займає місце в машині. Пожежній машині за Правилами дорожнього руху дозволено проїжджати на червоне світло світлофора, тому вона відрізняється від інших машин.

  • Чим відрізняється пожежна машина від інших машин?

  • Пожежна машина червоного кольору, обладнана проблисковим маячком і звуковим сигналом.

ФІЗХВИЛИНКА

Вогню боятися не треба,якщо порядок в домі в тебе,

Якщо працюють справно речі

І телевізор, й газплита –

Пожежа в дім не завіта!

  • Чому вогню боятися не треба? – сказано в віршику.


V. Узагальнення та закріплення знань.

  1. Самостійна робота в групах.

За даним віршем треба:

- Визначити причину пожежі.

- Скласти правило пожежної безпеки.

- Причини виникнення пожеж ми з’ясували, то ж визначити причину пожежі вам допоможе запис.

Група №1

На роботі мама й тато.

Сірники знайшли малята.

І не знає дітвора,

Чим скінчитись може гра.

Недбале поводження з сірниками.


Група №2

Електропраска – кожен знає –

У побуті допомагає.

Та пам’ятати має кожний:

Лишать без нагляду її не можна.

Залишені без нагляду працюючі електроприлади.



Група №3

Наказали мама й тато

Всі електроприлади разом не вмикати,

Бо нагріється розетка,

Спалахне вогнем умить,

І від того дім згорить.

Несправна електропроводка або перевантаження електророзетки.


Група №4

Обігрівач не вмикати

Біля тюлю, - каже мати.

Мама вийшла і не знає,

Що вікно уже палає.

Електрокамін, що стоїть близько до тюлю чи скатертини.


Група №5

Новий рік! Зійшлись малята,

Щоб ялинку прикрашати.

Та свічкам – прикрасам – зась!

Ялинка щоб не зайнялась.

Запалені свічки на новорічній ялинці, бенгальські вогні, хлопавки, петарди.


Група № 6

Не розпалюй сам багаття

Ані в лісі, ані в хаті.

Легко вогник запалить -

Та не просто загасить.

Розпалене багаття в лісі, в приміщенні.



Група № 7

Пам’ятайте кожен з вас

Де бензин, мастило, газ.

Там вогонь не підпускай –

Спалахне усе - і край!

Вогонь біля легкозаймистих речовин.


-А які ви ще знаєте правила пожежної безпеки?

Не можна:

- гратися сірниками;

- залишати електроприлади без нагляду;

- вмикати в одну розетку декілька електроприладів;

- вмикати обігрівач близько біля тканини;

- прикрашати ялинку свічками,бенгальськими вогнями;

- розпалювати багаття в лісі, в приміщенні;

- розпалювати вогонь біля легкозаймистих і вибухонебезпечних речовин і предметів;

- сушити одяг над газом;

- треба правильно використовувати печі, каміни.


- Щоб вогонь не став ворогом, потрібно добре знати правила пожежної безпеки і не порушувати їх.

2. Інсценівка вірша М.Познанської « Сірники купив в крамниці».

- Зараз ви подивитесь інсценівку і визначите,

яке правило пожежної безпеки порушив котик?

Крамниця – це магазин.



Сірники купив в крамниці

Котик - син для мами - киці.

Обережно ніс додому,

Та схотілося малому

До коробки зазирнуть

І разок один тернуть.

Ич, оказія яка!

Вийняв котик сірника,

Тер довгенько і завзято,

Та й обпік пухнасту лапу.

«Як додому прибіжу,

Що матусі я скажу?

Бо без дозволу таки

Тер сердиті сірники!».

Довго котик лапу дмухав,

Довго - довго вуха чухав.

Але треба вже малому

Хоч - не - хоч - іти додому.

Прикусив маленький губу:

- Терти сірників не буду!

Терти сірники боюся

- Що, як обсмалю ще й вуса?



- Яке правило пожежної безпеки порушив котик?

- Який висновок можна зробити?


3. Перегляд мультфільму.

  • Назвати причини виникнення пожежі.

  • Які правила пожежної безпеки порушили діти?

  • Що зробили правильно?

Порушили правила:

  • Не можна гратися сірниками.

  • Не можна сушити білизну над гасом.

  • Не можна залишати праску без нагляду.

  • Не можна палаючі речі кидати на підлогу. Треба залити водою.

Зробили правильно:

  • Залила водою вогонь, що розпалив хлопчик.

  • Правильно викликала пожежних, навіть назвала поверх.

4. Виставка книг.

- Ви дивились інсценівку вірша М.Познанської «Сірники купив в крамниці».

- Багато письменників у своїх творах описують події, в яких вогонь – друг або ворог.

- Я пропоную прочитати ці книги і ще раз повторити правила пожежної безпеки.

5. Робота в зошиті.

Завдання № 2.

Завдання № 4. Нема диму без вогню.

- Як ви розумієте зміст висловлювання?

- Особливо небезпечним при пожежі є дим. Він знижує видимість, унаслідок чого людина не знає, куди рухатися. Крім того, дим містить чадний газ і спричинює отруєння. Тому в задимленому приміщенні краще просуватися до виходу повзком по підлозі або пригнувшись, прикриваючи ніс і рот мокрою тканиною, бо вона затримує дим. Запам’ятайте! Не можна ховатися в шафі, під ліжком, так як вас буде важко знайти.


6. Самостійна робота на картках.

Гра « Незакінчені речення ».

З’єднайте початок і кінцівку речення і прочитайте правила пожежної безпеки.


VI. Підсумок уроку.

1. - Діти, скажіть вогонь-друг чи ворог?

-Я зараз перевірю, як ви запам’ятали правила пожежної безпеки.

Гра « Так чи ні»

- Можна гратися із сірниками. (НІ)

- Перед тим, як вийти з дому, вимкни всі електроприлади. (ТАК)

- Пожежно - рятувальну службу викликай за номером 101. (ТАК)

- Не можна сушити білизну над плитою. (ТАК)

- Ялинку прикрасимо бенгальськими вогнями, свічками. (НІ)

- Не можна розпалювати вогонь біля легкозаймистих речовин. (ТАК)

- Можна розпалювати вогнище в лісі, в приміщенні. (НІ)

2. Аналіз відповідей учнів на уроці.

3. Заключне слово.

- Я бажаю, щоб ви не забували правила пожежної безпеки і тоді вогонь вам буде помічником і другом.

( Діти читають вірш – останній слайд презентації)


































Література



1.Володарська М.О. Усі уроки з курсу «Основи здоров’я». 1-4 класи.

2-ге вид. – Х.: Вид. група «Основа», 2011.

2. Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Сащенко Л. В. Основи здоров'я. 2 клас: Посібник для вчителя. — К.: Видавництво «Алатон», 2013.

3.О.Я.Савченко, М.С.Вашуленко, Н.М.Бібік. Контроль та оцінювання навчальних досягнень учнів 1-2 класів: посібник. – К.: Педагогічна думка, 2012.

4.О.В. Гнатюк. Охорона життя і здоров’я учнів. Посібник для вчителів початкових класів. – Х.: «Скорпіон», 1998.

5. Божко О.В. Формування здоров’язбережувальної компетентності молодших школярів. – Х.: Вид.група «Основа», 2014.

6.Н.О.Будна, Ж.А.Голінщак. Уроки з курсу «Основи здоров’я». 2 клас.

Посібник для вчителя. – Т.: Навчальна книга – Богдан,2007.

7.Г І.Білоус. Казковий лабіринт і я. – Х.: Вид. група «Основа», 2012.

8.Основи здоров’я: підручник для 2 класу. Гнатюк О.В.: - К.: Генеза, 2012.

9.Зошит з основ здоров’я для 2 класу. Гнатюк О.В.: - К.: Генеза, 2013.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Вогонь-друг, вогонь-ворог!

Автор: Власік Олена Сергіївна

Дата: 16.07.2014

Номер свидетельства: 110095


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства