Просмотр содержимого документа
«виховний захід "Птахи і звірі чекають нашої допомоги"»
Тема:
Птахи і звірі чекають нашої допомоги
Мета:
Обладнання:
Вчити встановлювати взаємозв’язки між змінами в неживій природі, житті рослин та житті тварин. Продовжувати формувати вміння порівнювати за істотними ознаками. Розвивати пам'ять, мислення. Виховувати пізнавальний інтерес і бажання допомагати тваринам.
Годівнички, книга «Книга знатоків», мультимедійний проектор, ребуси, малюнки із зображенням зимуючих птахів і тварин.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Основна частина.
Розгадування ребусів.
ЦЬ 40
(вовк, заєць, сорока)
- Як одним словом можна назвати вовка, зайця, сороку? (Тварини)
- Чи зустрічаються вони взимку? (Так)
- Отже, нова тема нашого уроку: «Як зимують птахи і звірі. Турбота людей про птахів і звірів узимку».
Як зимують птахи.
Давайте закриємо очі і пригадаємо, як співають пташки. (Діти слухають аудіо запис «Голоси птахів»).
Чи сподобався вам пташиний спів?
Як ви гадаєте, чому пташки взимку не співають, ми не чуємо їхнього веселого щебету?
Молодці! Але, щоб дізнатися більше, до нас на урок завітали знатоки, які знають багато цікавої інформації і хочуть поділитися з нами.
Знаток 1.
В сильні морози птахам треба більше корму, щоб не замерзнути. Але вони його не знаходять. В пошуках їжі птахи підлітають ближче до людської оселі.
Знаток 2.
На подвір’ї можна побачити горобчиків, які стрибають по снігу, крихти підбирають. Тут можна побачити ворон, галок. Винесуть собаці миску з їжею, тільки поставлять, а пташки вже тут: навколо собаки стрибають, стараються з під самого носа шматочки вхопити. Пес не витримає, кинеться. А пташка схопить – то хліб, то кісточку і геть полетіла.
Знаток 3.
Біля людських осель можна побачити синицю, сороку, ворону. Голодно їм у лісі. Ось вони і летять до людської оселі, щоб підгодуватися.
Знаток 4.
Вони знаходять для себе корм. Але найважче буває тоді, коли снігом занесені поля, сади, парки, ліси. У цей час їм потрібна наша допомога.
А як ми можемо допомогти пташкам? Подумайте?
Молодці, це годівнички!
А що таке годівнички?
Це маленький стіл для пташок,
А на ньому різні страви.
Горобці! Синички! Гави!
Прилітайте на обід!
У їдальні вільний вхід.
Але є діти, які вже подумали про пташок. Уважно послухайте вірш О. Сиченко «Годівниця» і скажіть, як же, діти, допомогти пташкам.
Літературна хвилинка
Знаток 5,6,7,8. О. Сиченко «Годівниця»
По селу мете сніжиця,
Розгулялася зима.
У сусідів годівниця,
А у нас – її нема.
А навколо – наче вати
Хто накидав на дахи.
«Нумо – брати, працювати,
Щоб не гинули птахи».
Узялися ми до діла, -
Праця нам – не новина!
Аж рубанки засвистіли,
Аж запахла смолина.
Хай сніжиця, хай пороша –
Ми радіємо з Сашком,
Скоро буде в нас хороша
Годівниця під дашком!
То, що зробили хлопці для пташок?
У кого із вас вдома є годівничка?
Подивіться, які годівнички можна зробити для пташок.
Розгляд годівничок
Їх можна зробити з будь – якого матеріалу. Тому давайте і ми з вами будемо допомагати пташкам. Бо птахи – наше багатство, наші помічники лісів, садів. Спробуйте разом з батьками вдома виготовити годівнички, повісити їх на дереві, або на підвіконні і підгодовувати птахів.
Що люблять пташки?
Що можна їм покласти до годівнички?
Гра «Поклади до годівнички»
(На дошці висить годівничка і записи, що полюбляють птахи. По черзі учні вибирають і прикріплюють до годівнички той корм, який люблять пташки).
Відпочинок.
Ой, мабуть, втомились ви сидіти, треба трохи відпочити.
Сірі зайчики маленькі,
Вушка є у них довгенькі.
В лісі грались, веселились,
Працювати вже втомились.
А щоб добре працювати,
Треба трішки пострибати.
Відпочили, розім’ялись,
Й до роботи знов взялись.
Хвилинка - цікавинка.
Ви дізналися, що пташок обов’язково треба підгодовувати.
А що для цього будете робити ви?
А птахи будуть прилітати до ваших годівниць кожного дня і скльовувати не тільки хліба і насіння, а й шкідливих комах на розташованих поруч із годівницею деревах.
А чи знаєте ви, що птахам за їхню допомогу люди побудували пам’ятники?
Горобцям – у Бостоні (США) за врятування від гусені, яка загрожувала людям знищити врожай.
Голубам – у Парижі, за те, що принесли звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої Світової війни.
Гусям – у Римі, за те, що врятували місто від ворогів, зчинивши галас і цим попередивши мешканців.
Нові таємниці про тварин.
Зима приносить багато клопоту не тільки пташкам, а й усім лісовим звірам. Але голод заставляє їх виходити зі своїх домівок у пошуках їжі. А ось, як саме звірі шукають собі їжу взимку нам розкажуть затоки.
Знаток 9.
Бродять по лісу олені, лосі об’їдають тоненькі гілочки дерев і кущів. А кабани навпаки, довго на одному місці тримаються, встають з нагрітого місця, хіба, що їсти. Залягають звірі, дрімають, а просипаються під кучугурою. Там мороз м’якший і пронизливого вітру нема.
Знаток 10.
А ось лисичка, навіть у люті морози не мерзне. У неї пухнасте руде хутро. Тіло в неї дуже рухливе. Їжа лисиць різноманітна: миші, птахи, насіння. Взимку ховається в густих заростях чагарників, бурянів.
А чим служить лисиці хвіст?
А щоб дізнатися, про яку тварину ми будемо вести розмову, давайте спробуємо розгадати загадку.
Загадка.
Не ходжу я, а скакаю, бо нерівні ноги маю,
Через поле навмання, перегнав би я коня.
Я – страшний боягуз, всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі, навкруги – скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду, їм капусту по городах,
Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте, хто такий?
Як же зимує заєць?
Знаток 11.
У зайця немає ні нори, ні гнізда. Він ховається під кущем. Інколи ямку в снігу викопає – там і заночує. Шуба у зайця біла, тепла. Вдень заєць спить, а вночі виходить на полювання попоїсти. Їсть взимку молоді гілочки дерев, кущів. Інколи завітає в село, щоб попоїсти сіна.
А ще в лісі є дивна непосида, що на стежину шишки кида. (Білка).
Знаток 12.
Взимку білка живе у дуплі дерева. У ньому тепло і затишно. А якщо лютий мороз, то білка згортається клубочком, вкривається пухнастим хвостом і спить. Їжа у білки в коморі – жолуді, горіхи сушені, гриби. Шубка в білки – сіра. Так вона менш помітна для свого ворога – куниць.
Ми з вами згадали багатьох звірів?
А давайте зрідіємо про ведмедя, борсука, їжака.
Подумайте, що їх об’єднує?
А чому вони сплять взимку?
Молодці! Ви гарно працювали!
Підсумуй знання.
Практична робота. Гра «Хто як зимує».
вовк
лисиця
їжак
олень
заєць
ведмідь
лось
борсук
Розгадування кросворда (Робота в групах)
Розгадавши кросворд, ви дізнаєтесь, як ви працювали на уроці.
1
2
3
4
5
6
7
Ягода, якою живиться ведмідь. (Малина).
Стрункий, швидкий, роги гіллясті. Пасеться весь день. Хто це? (Олень).
Прийшла вона з довгим віником на бесіду з нашим півником. Схопила півня на обід, та й замела мітлою слід. (Лисиця).
Плоди, якими живиться дикий кабан. (Жолуді).
Житло білки. (Дупло).
Невеличка лісова тварина, яка взимку живиться корою дерев. (Заєць).
Тварина руда влітку, сіро – коричнева взимку, живе на дереві. (Білка).
Отже, яке слово отримали по вертикалі? (Молодці!).