Просмотр содержимого документа
«Усний журнал "Сила звичок. Про здоров'я дбати- горя не знати"»
Тема.Усний журнал «Сила звичок. Про здоров’я дбати – горя не знати.»
Мета:
формувати в учнів уявлення про згубний вплив шкідливих звичок на дитячий організм;
показати учням ситуації у яких відмова - єдиний спосіб відповідальної поведінки;
розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки та приймати рішення відповідно до ситуації;
виховувати здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин.
Обладнання. ілюстрації із зображенням корисних і шкідливих звичок, мікрофон, конверти з написом «Корисні звички», «Шкідливі звички», сюжетні малюнки, епіграф уроку «Здоровому способу життя – «Так!» Шкідливим звичкам – «Ні!»
Хід уроку
I. Організація класу. Створення емоційного настрою.
Той здоровий, хто сміється,
Бо нічого не болить,
Все йому в житті вдається
І чудова кожна мить.
II. Актуалізація опорних знань
1. Ознайомлення з уривком вірша Г.Бойка (обговорення змісту проводиться в групах, по одному куплеті).
...Яке життя довкіл прекрасне!
Росинки на траві блищать.
Яке чарівне сонце ясне
І неповторна кожна мить.
Й життя у кожного єдине В хворобі щастя не буває,
І неповторне,лиш одне! Лише в здоров’ї щастя є!
А ти у світі цім - людина! Весела думка всіх єднає,
І хай біда тебе мине. Здоров’я лиш дурний псує.
- Про що йде мова у вірші?
- Чи згідні ви з думкою автора?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Англійський філософ Томас Пен вважав, що в людства є три вороги, які забирають більше життів і приносять більше лиха, ніж усі війни разом узяті. Це – алкоголізм, тютюнопаління і наркоманія.
- Сьогодні ми звернемо увагу на звички, що шкодять здоров’ю людини.
Урок наш присвячений навичці, яка дозволяє з честю виходити з небезпечних для здоров’я ситуацій і вибирати відповідальні способи поведінки.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
- Для чого ми будемо вивчати цю тему?
- Чого вона навчить кожного з нас?
Діти по черзі читають записи на дошці.
Вона навчить мене:
- негативно ставитись до паління, алкоголізму, наркоманії;
- працювати в групах;
- оцінювати свої вчинки й приймати рішення відповідно до ситуації;
- рішуче давати відповідь «Ні!» на пропозицію щодо куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин.
- Отже, зверніть увагу на епіграф нашого уроку? Зачитаємо вислів усі разом: «Здоровому способу життя – «Так!». Шкідливим звичкам – «Ні!».
- В чому його суть?
V. Первинне сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Бесіда.
- Чи були у вашому житті випадки, коли хтось пропонував спробувати вам сигарети, алкогольні напої чи наркотики?
(Учні можуть навести свої спостереження, коли ці речовини пропонували іншим дітям, або пригадати уривки з кінофільмів, книг.
- Що ви відчували?
- Що говорили?
- Погоджувалися чи відмовлялися?
- Якщо відмовлялися, то як?
- Чому одним вдається відмовитися, а іншим - ні?
2. Гра «Уявний мікрофон». Обговорення у парах.
- Якщо вас запитати, що для людини найдорожче, ви відповісте: життя та здоров’я.Від здоров’я залежить і ваш настрій, і успіхи в навчанні. Змалечку батьки привчають вас бути ввічливими, добрими.
- Яких корисних звичок ви вже набули?
Після обговорення проводиться інтерв’ю з «уявним мікрофоном»..
Діти об’єднуються у групи. Кожній групі роздаються картки, де записано «Корисні звички», «Шкідливі звички» та позначено номер групи. Діти повинні обговорити і записати на цих картках, які вони знають корисні і шкідливі звички. Виконавши завдання, кидають картки у відповідні скриньки. Після цього проводиться обговорення написаного.
3.Виступ груп з інформацією.
I група «Ні – наркотикам!»
1 учень. - Наркоманія – хворобливий потяг до вживання наркотиків. Інколи підліткам хочеться відчути себе дорослими. При цьому з’являються такі симптоми як постійна слабкість, безсоння, втрата апетиту, схуднення.
2 учень. - Шкіра стає жовтувато-сірою. Обличчя вкривається зморшками. Звужується коло інтересів, погіршується розумова діяльність, пам’ять, знижується працездатність, зникає почуття відповідальності. Наркоман починає обманювати, красти.
Вчитель. - Наркоманія–важка хвороба, що викликає серйозні зміни в здоров’ї, стає причиною інвалідності або смерті в молодому віці. Наркомани живуть у середньому на 20-25 років менше, ніж люди, які не вживають наркотики. Ін’єкційне введення наркотиків – найкоротший шлях до зараження ВІЛ (через спільний шприц, голку, інші речі, на яких є залишки крові).
II група «Ні – курінню!»
Вчитель. - Куріння – шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотин.
1 учень. - Мабуть, немає людини, яка не чула б про шкідливість куріння для здоров’я. Більшість людей знає, що куріння спричиняє багато захворювань і призводить до передчасної смерті.
2 учень. - Вдихання повітря, насиченого тютюновим димом, згубно діє на організм людини, особливо дитини. Якщо курять у твоїй присутності, ти вдихаєш тютюновий дим і стаєш «пасивним курцем».
Вчитель. - Як убезпечити себе від тютюнового диму, навіть якщо хтось із членів родини курить?
1 учень. - Тютюновий дим містить багато шкідливих речовин, які отруюють людину. Під впливом диму у курців жовтіють зуби, змінюється голос. Вони часто кашляють, у них збільшується виділення слини. У накурених кімнатах діти сплять дуже неспокійно. Вони стають млявими, дратівливими, втрачають апетит.
2 учень. - Та найголовнішим є те, що курець стає залежним від тютюнокуріння. Це змушує деяких школярів на перервах стрімголов мчати «на перекур», щоб затягтися черговою дозою отрути. Бажання курити свідчить, що вже сформувалася шкідлива звичка.
Ця шкідлива звичка шкодить здоров’ю, затримує фізичний і психічний розвиток дитини. Краще мати корисні звички.
Декламування вірша «Курці» з подальшим його обговоренням.
Тимко разів три не поснідав у школі
і грошей зібрав на покупку доволі.
Він викликав друга Грицька в коридор
і тихо шепнув йому: «Є «Біломор».
Подалі від класу, у темнім кутку,
Під сходами шмигнули вони нашвидку.
Сяйнула цигарка в Тимка під рукою:
- Грицько, затягайся, а я за тобою.
Ой, що то за смак у тому «Біломорі»?
Курці сполотніли, курці наче хворі.
Туман в голові, а в грудях пече …
Грицькові Тимко похиливсь на плече.
У класі ледь сіли хлоп’ята за парти,
учитель по черзі їх кличе до карти.
Тимко бачить карту неначе в тумані …
- Як змінились хлопчики після затяжки цигаркою?
- Що ви порадили б Грицеві і Тимкові?
III група «Ні – алкоголю!».
Вчитель. - Шкідливими, згубними звичками, крім куріння, наркотиків є й вживання алкогольних напоїв. Алкоголь негативно впливає на дітей і підлітків, гальмує їхній ріст і розвиток. Дитина, яка випила навіть пива, не контролює свої дії. Згодом вона відчуває погіршення самопочуття, головний біль, нудоту. При вживанні алкогольних напоїв у дитини погіршується самопочуття, пам’ять, характер, вона не може зосередитися, не здатна виконувати точні дії, не може добре вчитися. Та це стає неважливим, бо їй найкраще в компанії дітей, які прогулюють уроки, погано вчаться, не слухають батьків і вчителів. Дуже швидко діти стають залежними від алкоголю.
1 учень. - Здавна відомо, що спирт, який міститься в алкоголі при потраплянні в організм, порушує роботу всіх органів. Ось чому серцебиття сп’янілої людини уповільнюється. А від надмірної дози алкоголю може й взагалі зупинитися. Людина помре.
2 учень. - Кількаразове вживання алкоголю призводить до того, що людина більше не може обійтися без нього.
Вчитель. - З кожним роком ти стаєш більш самостійним та незалежним. Усе більше часу перебуваєш в компаніях однолітків або старших друзів. Можуть виникнути ситуації, коли тобі запропонують закурити цигарку, можливо, навіть з наркотичною травою, випити пива чи вина.
- Ти мусиш навчитися казати «Ні!».
VI. Закріплення,поглиблення,корекція набутих знань.
1.Робота в групах.Вправа « Знайди вихід».
Ігрупа. На шкільному дворі старшокласники палять. Один з них пропонує тобі сигарету: « Запалюй!».
2 група. Старший брат просити тебе: « Візьми у батька сигарету так, щоб він не помітив, дай мені».
З група. Ти прийшов до друга пограти в комп'ютерні ігри.
Його батьків немає вдома. На кухонному столі ти побачив красиву пляшку в плетеному кошику. Друг говорить: «Це Гарне виноградне вино. Давай спробуємо».
2.Вправи, спрямовані на відстоювання власних переконань.
1) Скажи: «Ні, дякую». Повтори ще раз, але впевненіше: «Ні, дякую», «Я не хочу», «Я не буду». Повтори ці фрази кілька разів.
2) Якщо хтось примушує зробити щось проти твого бажання, залиш цю людину або компанію. Скажи, що тобі треба йти, знайди причину.
3) Звернися за допомогою до друга. У цьому випадку ти матимеш ситуацію «двоє проти одного».
VIІ. Рефлексія.
1. Гра «Пантоміма».
- Відгадати, хто яку звичку демонструє: «курять двоє хлопців», «гризе нігті дівчинка», «роблять зарядку», «чистять зуби», «вмиваються».
- Які ви знаєте шкідливі звички?
- Як з ними боротися ?
- Який висновок ви зробили з цієї бесіди?
2. Гра «Пізнай себе».
На окремих аркушах написати про свої корисні і шкідливі звички, і вкинути в конверт, розміщений на дошці.
3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
- А зараз уявіть собі, що може зруйнувати ваше здоров’я?.
Руйнують здоров’я вживання алкоголю, наркотиків, тютюнопаління; недотримання режиму дня, нераціональне харчування, вживання немитих овочів і фруктів.
- Чи можна відновити те, що зруйновано?
- Що легше: запобігти руйнуванню чи відновити?
Висновок: зруйнувати значно легше, ніж створити. Дуже важливо зберегти те, що маємо. Від нас самих залежить, який шлях ми оберемо. Тож будьмо здоровими.
VIII. Підсумок уроку.
Тютюн, алкоголь, наркотики - викрадачі людського здоров’я. Пам’ятайте про це, робіть правильний вибір. Будьте здорові!