kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Дарынды және талантты балаларды оқытудың басым ерекшеліктері" тақырыбында мұғалімдерге арналған коучинг- сессиясы

Нажмите, чтобы узнать подробности

+1 апта

4 күн

F2F1

Коучинг-сессияның тақырыбы

Дарынды және талантты балаларды оқытудың басым ерекшеліктері

Ресурстар:

А4 қағаздар, мәтіндер, плакат, маркер, бейнефильм

Мақсат:

Дарынды және талантты оқушыларды анықтау жолдарын табуға бағыт- бағдар беру

Міндеттер:

Мұғалімдерді талантты және дарынды балаларды жолдарын қарастырту, таланты және дарынды балаларды оқыту үдерісінде заманауи технологияларды өз тәжірибесінде қолдануға көмек беру

Оқыту нәтижелері:

Мұғалімдер өз тәжірибелерінде дарынды балаларды таниды, өз сабақтарында талантты балаларды танып, өз пәндерінде дарынды баланы оқытудың нәтижелігін көретін болады

Негізгі

идея: 

Әріптестер оқушының мүмкіндігіне сай жұмыстарды пайдалана отырып, сыныптағы дарынды, талантты балалармен жүргізілетін жұмыстарды саралай алады

Коуч әрекеті

Мұғалімдердің әрекеті

Ресурстар

 Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Талантты және дарынды тұлғалардың суреттері арқылы топқа бөлінеді

Алдарындағы кез келген заттарды пайдаланып, түрлі дыбыстар шығару арқылы берілген әнді айта отырып,  психологиялық ахуал қалыптастырады

Суреттер

Ән мәтіндері, маркерлер, қалам, желім, т.б

 1 тапсырма

Қызығушылықты ояту

Суреттегі затты пайдалана отырып не істеуге болады?

Креативті ойлаудың деңгейі

                     Ортадан төмен- 10                    Орта -11-12                                   Жақсы- 12-ден жоғары

                     Өте жақсы- 18-ден жоғары

Креативтілік- түбегейлі жаңа идеяларды қабылдау мен жасауға дайындығымен ерекшеленетін және тәуелсіз фактор ретінде дарындылық құрылымына кіретін шығармашылық қабілеті, проблемаларға өзгеше қарап, шешу қабілеті

Скрепканы пайдалана отырып, не істеуге болатынын, болмаса не үшін пайдаланатынын жазады

Скрепка, презентация

 2 тапсырма

Дарындылық дегенді қалай түсінесіздер?

Дарынды және талантты балалар туралы бейнефильмнен үзінді

- Осы бейнежазба Сіздерді қызықтырды ма?

- Сіздер көрсетілген бейнежазбадан не ой түйіндедіңіздер?

- Бұл мәселе біз үшін өзекті ме?

- Қандай баланы дарынды деп айтуға болады?

- Қандай баланы талантты деп айтуға болады?

- Сіз үшін дәл сондай бала жұмысыңызда сый болып табылады ма?

- Таланттың көзін ашатын тек мұғалім бе, әлде..

- Оқушылардың дарынын дамыту үшін біз ұстаз ретінде не істей аламыз?

- Олардың дарынын ашуға бізге не көмектеседі?

- Сіз талантты оқушымен қандай жұмыс түрлерін жүргізіп жүрсіз?

Ойларын ортаға салады

Бейнефильмді көреді, ойларын айтады, топпен талдайды

Сұрақтарға жауап береді, өзара талдаулар жасап, пікірлерін айтады, тәжірибелерімен бөліседі

Бейнефильм

 3 тапсырма

 І- топ: Талантты және дарынды балаларды қалай анықтауға болады?  

Критерий дайындау

ІІ- топ:  Дарынды және талантты балаларды анықтауға әріптеске көмек

Тапсырма дайындау

ІІІ- топ: Талантты және дарынды балалардың мінез- құлқы сипаты

Топпен бірігіп жұмыс жасайды, флипчартқа түсіріп, қорғайды, пікір алмасады, ұсыныс айтады

Әр топ өз ортасында «дарынды» туралы тәжірибелерімен бөліседі. Постер жасап, ортада қорғайды.  Өз тәжірибелерінде пайдаланатын әдістерімен бөліседі.Ой қиялына жүгініп, сыныпта көріп жүрген талантты балаға мінездеме беруге үйренеді

Постермен жұмыс, маркерлер, плакаттар, т.б

 4 тапсырма

Логикалық  деңгейлер пирамидасын ұсыну

Дилтс пирамидасын толтырады

Қорытынды

Рефлексия

Кері байланыс

Құрметті әріптестер, біз Сіздермен ойлана отырып, ойлауды және топ бойынша бірлескен түрде ынтымақтастықта жұмыс жасадық. Топта бір – бірімізге сенім  білдіріп дарынды және талантты балалар туралы, оларды дамыту жолдарына тоқталдық деп ойлаймын. Әр оқушы өзінше зерек және дарынды. Оқушыларымызды дарынын ашуға итермелеу және көмектесу, танып білу, қолдау көрсету, біздің ұстаздық міндетіміз!

Бүгінгі коучинг жұмысына келіп  өз ойларыңызды білдіргендеріңіз үшін көп рахмет!

Сабақтарыңызда осы әдіс – тәсілдерді пайдаланып,биік жетістіктерге жете беріңіздер!

Сергіту сәтін жасату

Рефлексия жасайды

Кері байланыс парағын толтырады

«Кірпі биі»

 А4 парағы

Интерактивті тақта

Рефлексия/бағалау

Ұсынылған әдебиет:

Мұғалімге арналған нұсқаулық 38-43бет

Коучинг сессиясын жоспарлау әдістемелік нұсқаулық Г. Я Казыгулова, Б. Т. Арынов

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Дарынды және талантты балаларды оқытудың басым ерекшеліктері" тақырыбында мұғалімдерге арналған коучинг- сессиясы»

+1 апта

4 күн

F2F1

Коучинг-сессияның тақырыбы

Дарынды және талантты балаларды оқытудың басым ерекшеліктері


Ресурстар:

А4 қағаздар, мәтіндер, плакат, маркер, бейнефильм

Мақсат:

Дарынды және талантты оқушыларды анықтау жолдарын табуға бағыт- бағдар беру

Міндеттер:


Мұғалімдерді талантты және дарынды балаларды жолдарын қарастырту, таланты және дарынды балаларды оқыту үдерісінде заманауи технологияларды өз тәжірибесінде қолдануға көмек беру

Оқыту нәтижелері:

Мұғалімдер өз тәжірибелерінде дарынды балаларды таниды, өз сабақтарында талантты балаларды танып, өз пәндерінде дарынды баланы оқытудың нәтижелігін көретін болады

Негізгі

идея:

Әріптестер оқушының мүмкіндігіне сай жұмыстарды пайдалана отырып, сыныптағы дарынды, талантты балалармен жүргізілетін жұмыстарды саралай алады


Коуч әрекеті

Мұғалімдердің әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

Топқа бөлу


Психологиялық ахуал қалыптастыру



Талантты және дарынды тұлғалардың суреттері арқылы топқа бөлінеді

Алдарындағы кез келген заттарды пайдаланып, түрлі дыбыстар шығару арқылы берілген әнді айта отырып, психологиялық ахуал қалыптастырады

Суреттер

Ән мәтіндері, маркерлер, қалам, желім, т.б

1 тапсырма

Қызығушылықты ояту

Суреттегі затты пайдалана отырып не істеуге болады?

Креативті ойлаудың деңгейі

Ортадан төмен- 10 Орта -11-12 Жақсы- 12-ден жоғары

Өте жақсы- 18-ден жоғары

Креативтілік- түбегейлі жаңа идеяларды қабылдау мен жасауға дайындығымен ерекшеленетін және тәуелсіз фактор ретінде дарындылық құрылымына кіретін шығармашылық қабілеті, проблемаларға өзгеше қарап, шешу қабілеті

Скрепканы пайдалана отырып, не істеуге болатынын, болмаса не үшін пайдаланатынын жазады


Скрепка, презентация

2 тапсырма


Дарындылық дегенді қалай түсінесіздер?


Дарынды және талантты балалар туралы бейнефильмнен үзінді


- Осы бейнежазба Сіздерді қызықтырды ма?

- Сіздер көрсетілген бейнежазбадан не ой түйіндедіңіздер?

- Бұл мәселе біз үшін өзекті ме?

- Қандай баланы дарынды деп айтуға болады?

- Қандай баланы талантты деп айтуға болады?

- Сіз үшін дәл сондай бала жұмысыңызда сый болып табылады ма?

- Таланттың көзін ашатын тек мұғалім бе, әлде.....

- Оқушылардың дарынын дамыту үшін біз ұстаз ретінде не істей аламыз?

- Олардың дарынын ашуға бізге не көмектеседі?

- Сіз талантты оқушымен қандай жұмыс түрлерін жүргізіп жүрсіз?

Ойларын ортаға салады


Бейнефильмді көреді, ойларын айтады, топпен талдайды

Сұрақтарға жауап береді, өзара талдаулар жасап, пікірлерін айтады, тәжірибелерімен бөліседі

Бейнефильм

3 тапсырма


І- топ: Талантты және дарынды балаларды қалай анықтауға болады?

Критерий дайындау


ІІ- топ: Дарынды және талантты балаларды анықтауға әріптеске көмек

Тапсырма дайындау


ІІІ- топ: Талантты және дарынды балалардың мінез- құлқы сипаты

Топпен бірігіп жұмыс жасайды, флипчартқа түсіріп, қорғайды, пікір алмасады, ұсыныс айтады

Әр топ өз ортасында «дарынды» туралы тәжірибелерімен бөліседі. Постер жасап, ортада қорғайды. Өз тәжірибелерінде пайдаланатын әдістерімен бөліседі.Ой қиялына жүгініп, сыныпта көріп жүрген талантты балаға мінездеме беруге үйренеді


Постермен жұмыс, маркерлер, плакаттар, т.б

4 тапсырма

Логикалық деңгейлер пирамидасын ұсыну

Дилтс пирамидасын толтырады


Қорытынды

Рефлексия

Кері байланыс

Құрметті әріптестер, біз Сіздермен ойлана отырып, ойлауды және топ бойынша бірлескен түрде ынтымақтастықта жұмыс жасадық. Топта бір – бірімізге сенім  білдіріп дарынды және талантты балалар туралы, оларды дамыту жолдарына тоқталдық деп ойлаймын. Әр оқушы өзінше зерек және дарынды. Оқушыларымызды дарынын ашуға итермелеу және көмектесу, танып білу, қолдау көрсету, біздің ұстаздық міндетіміз!

Бүгінгі коучинг жұмысына келіп  өз ойларыңызды білдіргендеріңіз үшін көп рахмет!

Сабақтарыңызда осы әдіс – тәсілдерді пайдаланып,биік жетістіктерге жете беріңіздер!


Сергіту сәтін жасату

Рефлексия жасайды

Кері байланыс парағын толтырады















«Кірпі биі»

А4 парағы


Интерактивті тақта


Рефлексия/бағалау





Ұсынылған әдебиет:

Мұғалімге арналған нұсқаулық 38-43бет

Коучинг сессиясын жоспарлау әдістемелік нұсқаулық Г. Я Казыгулова, Б. Т. Арынов



















Дарынды және талантты оқушыларды анықтау жолдарын табуға бағыт- бағдар беру, таланты және дарынды балаларды оқыту үдерісінде заманауи технологияларды өз тәжірибесінде қолдануға көмек беру мақсатында дарынды және талантты балаларды оқытудың басым ерекшеліктері тақырыбында коучинг сессиясын өткіздім. барлығы- 20 адам қатысты. Талантты, дарынды тұлғалардың суреттері арқылы топқа бөлінді. Үш топ түрлі құралдарды пайдаланып әуен шығару арқылы өлең айтып, жағымды ахуал қалыптастырды. Әріптестердің қызығушылығын ояту үшін «Миға шабуыл» әдісімен суреттегі затты (скрепка) беріп, не үшін пайдаланатындарын, қажеттілігін жазуға нұсқадым. Ең көп жазған мұғалімдер жазғандарын оқып, кейбірі толықтырып жатты. Яғни, 10- ортадан төмен, 11-12- орта, 12-ден жоғары- жақсы, 18-ден жоғары- өте жақсы деген креативті ойлаудың деңгейін көрсете отырып, креативтілікке - түбегейлі жаңа идеяларды100 қабылдау мен жасауға дайындығымен ерекшеленетін және тәуелсіз фактор ретінде дарындылық құрылымына кіретін шығармашылық қабілеті, проблемаларға өзгеше қарап, шешу қабілеті деп анықтама беріп өттім. Қатысушылар өз пікірлерін білдіріп, дарындылықпен ұштастырды. Мағынаны тану үшін дарынды және талантты адамдар туралы видеорлик (you.tube)көрсетілді. Видероликті көре отырып, «Алфавит» әдісімен құрылған серпілген сауалдарға жауап берді, өзара талдаулар жасап, пікірлерін айтты, күнделікті сабақ барысындағы тәжірибелерімен бөлісті. Коучинг тақырыбы жайындағы алған ақпаратты пайдаланып, өз тәжірибелерінен мысалдар келтіру арқылы І- топ талантты және дарынды балаларды қалай оқытуға болады деген сауал бойынша критерий дайындады, ІІ- топ Дарынды және талантты балаларды анықтауға әріптеске көмек ретінде тапсырма- нұсқаулық жасады, ІІІ- топ Талантты және дарынды балалардың мінез- құлқы сипатын көрсетті. Қатысушылар топпен біріге жұмыс жасап, флипчартқа түсірді, жұмыстарын қорғады, пікір алмасты, ұсыныстар айтылды. Логикалық деңгейлер пирамидасын ұсынылды. Кері байланыс стикерге жазылып, смайликтерге ілінді. «Екі жұлдыз, бір тілек арқылы»коучинг жұмысына рефлексия жасалды. Сергіту сәті өткізілді. 239 Коучинг жұмысында әріптестер таланты, дарынды балаларды қалай анықтауға болатын критерийлермен танысты, әріптеске көмек ретінде тапсырма түрлерін дайындап, тәжірибелерімен бөлісті, талантты, дарынды балалардың мінез- құлықтарын сипаттады. 264













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: Прочее

Автор: Аубакирова Гүлмира Кеңесқызы

Дата: 14.01.2017

Номер свидетельства: 379393


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства