| Математика |  Уақыты:09.10.15ж | Кабинет: 203 | Мұғалім:Джансенбаева | 
  | Сабақтың тақырыбы | Қосу және азайтуға берілген өзара кері жай есептер | 
  | Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | 
  | Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. | 
  | Жалпы мақсаттар Оқыту  нәтижесі | Мақсаты: оқушыларды өзара кері есептер құрастыруға және шығаруға жаттықтыру. Көпбұрыштар түрлері жайындағы түсінікті тиянақтау. Екі таңбалы сандарды оқуға, жазуға және салыстыра білуге машықтандыру. Тез ойлап тез есептеуге үйрету. Білімділігі: екі таңбалы санның ондықтарға және бірліктерге жіктелуі және сол білімге негізделген есептеу тәсілдерімен таныстыру. Дамытушылығы: тапсырмаларды орындау арқылы ой - өрістерін дамыту, өз беттерінше есептерді шығару қабілеттерін дамыту. Тәрбиелігі: шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету, ұйымшылдықпен жұмыс жасауға, бір - біріне деген сыйластыққа тәрбиелеу. Көрнекіліктер: кеспе сандар касса, карточкалар геометриялық фигуралар, слайдтар. Сабақтың түрі: Жаңа материалды оқыту, игеру, логикалық тапсырмалар беру. Сабақтың барысы: ұйымдастыру. Оқушыларды топқа бөлу. Әр топтың топ басшысын бағалау парағын беру. | 
  | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | 
  | Бағалау парақшасымен таныстыру | 
  | Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі.   | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | 
  | Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | 
 Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | 
  | Үй тапсырмасын пысықтау 
 | Көбейту кестесін еске түсіру Сөзжұмбақты шешу.1дм - де неше см бар?- 10см
 100 саны неше таңбалы сан?
 1м - де неше дм бар?
 1м - де неше см бар?
 Қосуды қай амалмен тексереміз?
 Азайтуды қай амалмен тексереміз?
 Сыйымдылықтың өлшем бірлігі?
 Массаның өлшем бірлігі?
 | Оқушылар ауызша орындайды | 
  | Жаңа сабақ | Жаңа сабақ: 100 - ге дейін санау.Ауызша есептер айту.
 Ондықтармен бірліктерден құрылған санды жазу және оқу
 2 онд 4 бірл 24 3 онд 2 бірл 32 9 онд 6 бірл 96
 5 онд 7 бірл 57 8 онд 1 бірл 81 7 онд 9 бірл 79
 Оқулықпен жұмыс.
 Әйнекшелердің орнындағы сандарды суретті пайдаланып тауып жазу:
 90+5=95
 60+0=60
 40+4=44
 95 - 5=90
 60 - 0 =60
 44 - 4=40
 95 - 90=5
 60 - 60=0
 44 - 40=4
 5+90=95
 0+60=60
 4+40=44
 Топтарға тапсырма: Мына сандарды цифрмен жаз. а)жиырма бес; отызалты;қырық екі; жүз; алпыс төрт; ә)он жеті;қырық төрт; отыз екі; алпыс жеті; он бес; елу тоғыз;қырық; б)жиырма үш;қырық төрт; елуүш; алпыс; он үш;қырық тоғыз; в)елу төрт; сексен үш; жиырма екі; алпыс екі; тоқсан екі; Оқулықтағы тапсырмаларды орындау | 
  | Сергіту сәті | Бір, екі, үш,Бойға жинап күш.
 Әдемі етіп жазамыз,
 Күнде бестік аламыз.
 | Оқушылар сергіту сәтін жасайды | 
  | Ой толғаныс 1 - топ --------------------------------------------2 - топ -----------------------------------3 - топТергені - 9 шелек ---------------------------- тергені -? ------------------------------ Тергені - 9 шелек
 Бергені - 5 шелек --------------------------- бергені - 5ш --------------------------- бергені --?
 Қалғаны -? ------------------------------------- Қалғаны - 4ш ------------------------- қалғаны - 4 шелек.
 Ш: 9 - 5=4 -------------------------------------- Ш: 5+4=9 -------------------------------- Ш: 9 - 4=5ш
 Жауабы: 4шелек алма қалды ----------- Ж: тергені 9 шелек алма ---------- Ж: бергені 5 ш алма
 9 5? ----------------------------------------------? 5 4 --------------------------------------- 9? 4
 | 
  | Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік?   | Саған қайсы тапсырма қиын болды? 
 | 
  | Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау | 
 Оқушылар күнделіктеріне жазады | 
  |  Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма?Өз көңіл күйлерін стикерге жазу.
 | Бағалау парақшасын толтырады | 
  | Кері байланыс |