Саба?ты? ма?саты: О?ушыны? о? ж?не сол ?ол аппатаратын кою.
Саба?ты? міндеті. Ыс?ышты д?рыс ж?ргізіп, бір-бірімен байланыстыра бір?алыпты дыбыс шы?ару. Таза дыбысты д?л табу?а да?дыландырып дыбыс тазалы?ын м??ият ба?ылап отыру.
Саба?ты? т?рі. Т?жірбиелік саба?
Саба?ты? к?рнекілігі: слайдтар, аспаптар нота пара?ы.
?обызда ойнау т?сіліні? е? к?рделісі дыбыс бояуын шы?ару. ?обыз тартуды ?йрету кезінде екі жа?дайды ескерген ж?н.
Орындалатын шы?арманы? к?ркемділік сапасы.
Техникалы? ?рістері.
Ыс?ышты ашы? ішекті? бойынша ж?ргізу.
Ыс?ышты? тиекті? бойымен ж?ргізу.
орта??ы б?ліммен.
жо?ар?ы б?ліммен.
т?менгі б?лігімен.
т?тас б?лігімен.
ішек алмасу.
Сол ?олды? ?ызметі, ?рбір дыбысты д?л тауып ішек бойына д?рыс орналастыру.Ішекті? мойнынан алша? т?руына ж?не ?лтты? ойнау т?сіліне байланысты дыбыс тырна? к?бесін ішекке тигізу ар?ылы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
««Ыс?ышты? техникалы? ?рістері»»
Семей қаласы Латыф Хамиди атындағы
«№1 Балалар музыка мектебінің»
қобыз классының оқытушысы
Ргелова Айгуль Бигазыевна.
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Ысқыштың техникалық өрістері»
Сабақтың мақсаты: Оқушының оң және сол қол аппатаратын кою.
Сабақтың міндеті. Ысқышты дұрыс жүргізіп, бір-бірімен байланыстыра бірқалыпты дыбыс шығару. Таза дыбысты дәл табуға дағдыландырып дыбыс тазалығын мұқият бақылап отыру.
Сабақтың түрі. Тәжірбиелік сабақ
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, аспаптар нота парағы.
Сабақтың барысы: ұйымдастыру кезең, білім алушының сабаққа дайындығын тексеру, аспаптың құлақ бұрауын келтіру.
Жаңа тақырып: «Ысқыштың техникалық өрістері»
Қобызда ойнау тәсілінің ең күрделісі дыбыс бояуын шығару. Қобыз тартуды үйрету кезінде екі жағдайды ескерген жөн.
Орындалатын шығарманың көркемділік сапасы.
Техникалық өрістері.
Ысқышты ашық ішектің бойынша жүргізу.
Ысқыштың тиектің бойымен жүргізу.
ортаңғы бөліммен.
жоғарғы бөліммен.
төменгі бөлігімен.
тұтас бөлігімен.
ішек алмасу.
Сол қолдың қызметі, әрбір дыбысты дәл тауып ішек бойына дұрыс орналастыру.Ішектің мойнынан алшақ тұруына және ұлттық ойнау тәсіліне байланысты дыбыс тырнақ көбесін ішекке тигізу арқылы шығады. Оқушының дыбысты таза , рет-ретімен орналасу тәртібі бойынша гамма орындау.
Гамманы әр түрлі штрихтар пайдалана отырып орындау, мысалы. Стакатто. Деташе, лига және т.б.
Оқушының үйге берілген тапсырмасын тексеру мақсатында
А. Жайымов «Бесік жыры» фортепианоның сүйемелдеуімен қобыз аспабында ойнау. Қате кеткен жерлерімен жұмыс.
Жаңа сабақта талданатын музыкалық шығарманың авторына тоқталып, өмірі мен шығармашылығынан мәліметтер беру.
Г.Купердің «Тарантелласын» шығарманың орындалу ерекшелігі мен әуендік сипатын салыстыру, әр аспап ерекшелігі мен құрылымына байланысты скрипка аспабында орындалуын тыңдату.
- Жаңа шығарманы теориялық, әуендік тұрғыдан талдау, орындалу ерекшелігімен таныстыру. Шығарманың әр бөлігің талдай отырып, штрихтардың «стакатто» яғни секіртіп, қысқа әрі жеңіл орындалуын қадағалау, Талданған бастапқы бөлігін екпінінде сүйемелдеумен орындап көру.
-Сабақты қортындылап бекіту.
-Оқушының сабаққа дайындалып келгендігімен, жаңа шығарманы талдау кезіндегі жұмыстарын бағалау.