Саба?ты? мазм?нын ашу ?шін алдымен «?ыз Жібек » операсын ты?дату?а болады. С?ра?тар ?ою ар?ылы.?ыз Жібекте ойна?ан актердларды білесі?дер ма ?
А?ын аса к?рнекті композитор,кезінде алдына жан салма?ан ?нші ?кілі Ыбырай ?зіні? «?кілі Ыбырай» атануыны? ?зіні? себебіни «?зім жайлы » атты ?ле?інде айтып кетіпті.
Музыка ты?дау :Ыбырайды? ?ні «Г?кку» ?нін жеке орындау да ты?дау.
-Г?кку деген ?ыз?а арнал?ан ?сем ?нні? мазм?ны ?андай екен, о?улы??а назар аударайы? .
Домбыра ?йрену : «Келіншек» к?йіні? келесі буынын ?йренуді жал?астыру.Алды??ы буындардан кездескен ?иынды?тармен ж?мыс жасап,барлы? буынды уа?ыт?а ?арай ?осып ойнау.
Шы?армашылы? ж?мыс: Ж?мба? шешу. Сырт жа?ынан зер жіппен,К?з тартатын к?рікпен.
Ою ?рнек бастыр?ан,Шал?асынан таста?ан.К?дімгі сыр тоста?ан.?ойса? егер т??керіп т??ірегін к?мкеріп.Тоста?андай бос т?р?ан.Киіз ?йден аумайды,Бас??рменен бастыр?ан.(Та?ия)
Просмотр содержимого документа
«Ыбырай Сандыбай?лы»
Алматы облысы,Панфилов ауданы ,Қожбанбет би атындағы орта мектептің музыка пәні мұғалімі Абидоллаева Мерует Әшімқызы
Сабақтың тақырыбы: «Ыбырай Сандыбайұлы ».
Сабақтың мақсаты: Оқушының музыкалық білімін жетілдіру , музхыкалық талғамын ашу . Сабақтың міндеті: 1)Ән жырға деген сүйіспеншілігін арттыру; 2) Музыканың мәнерлеуші құралдарын ажырата білуге үйрету :3) Халық композиторларының әнін сүюге ,өнерпаздардың еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу . Сабақтың түрі: Жаңа
Сабақтың әдісі : Түсіндіру ,ән үйрету .
Сабақтың барысы : 1.Ұйымдастыру кезеңі 2)Үй тапсырмасын тексеру (Өткен сабақтағы «Бақытты балалық шақ » әнін хормен айту ) ;3)Жаңа сабақ
Сабақтың мазмұнын ашу үшін алдымен «Қыз Жібек » операсын тыңдатуға болады . Сұрақтар қою арқылы .Қыз Жібекте ойнаған актердларды білесіңдер ма ?
Ақын аса көрнекті композитор ,кезінде алдына жан салмаған әнші Үкілі Ыбырай өзінің «Үкілі Ыбырай» атануының өзінің себебіни «Өзім жайлы » атты өлеңінде айтып кетіпті .
Музыка тыңдау :Ыбырайдың әні «Гәкку» әнін жеке орындау да тыңдау .
-Гәкку деген қызға арналған әсем әннің мазмұны қандай екен , оқулыққа назар аударайық .
Оқулықпен жұмыс.(Мәтінді оқып түсіну).
Ән үйрену : М.Керейбаевтің әні «Мұғалімдер мерекесіне » әнін үйрету
Домбыра үйрену : «Келіншек» күйінің келесі буынын үйренуді жалғастыру .Алдыңғы буындардан кездескен қиындықтармен жұмыс жасап ,барлық буынды уақытқа қарай қосып ойнау.
Шығармашылық жұмыс: Жұмбақ шешу . Сырт жағынан зер жіппен ,Көз тартатын көрікпен .
Ою өрнек бастырған ,Шалқасынан тастаған .Кәдімгі сыр тостаған .Қойсаң егер төңкеріп төңірегін көмкеріп .Тостағандай бос тұрған .Киіз үйден аумайды ,Басқұрменен бастырған .(Тақия)
Тағы қандай ұлттық киімдердің атауына жұмбақ жасыра аласың ,кәне шеберліктеріңді ,тапқырлықтарыңды байқайық .
Үйге тапсырма : «Мұғалімдер мерекесіне» жаттау
Сабақты қорыту : 1) Гәкку деген сөзді қалай түсінесің ? 2)Ыбырайдың үкілі атануы не себептен
3)Ы.Сандыбай ұлын сал-сері деп атауға бола ма? 4)Қыздарға арналған ұлттық киімдерді ата ?