Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | «Техникалық бағытпен саусақпен жұмыстану» | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: | Баян аспабын жетік меңгеру үшін музыкалық сауаттылық элементтерінен білім беру. Шығармаларды тыңдату арқылы оқушының есте сақтау қабілетін, ырғақ сезу қабілетін, музыкалық сауатын дамыту. Оқушыны өнерді сүюге, ұйымшылдыққа, ұлттық құндылықтарымызды қадірлеп- қастерлеуге тәрбиелеу. | |||||
Сабақтың мақсаты: | Техникалық бағытпен саусақпен жұмыстануды үйрете отырып, мағұлмат беру. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы 10 минут | Ұйымдастыру сәті.Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. Үй тапсырмасын сұрау. Саусаққа жаттығу жасау: *До-мажор гаммасы - оң қолдалигамен ойнау *До мажор гаммасы - сол қолда стаккатомен ойнау. Оқушыдан Н.Тілендиевтің өмірбаянын сұрау. «Құттықтаймын мама туған күніңмен!» - жатқа ойнау. Қатемен жұмыс жүргізу.(мех, аппликатура,динамикалық белгілер). Non Legato, стаккато, пауза туралы кеңінен дамыта отырып, жіктеп оқушыға түсіндіру. | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. | Психологиялық ахуал | |||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу. 15 минут | Жаңа мәліметті түсіну К.Черни Этюд (фр. etude – оқу, үйрету, дамыту; латын тілінен studium) – бір жағынан, қандай да бір қиын орындаушылық техниканы жиі қолдануға негізделген және орындаушының техникасын жетілдіруге, атап айтқанда, аспапты меңгеру деңгейін арттыруға бағытталған, әдетте шағын көлемді, оқу-танымдық музыкалық жанр, аспаптық шығарма. Екінші жағынан, этюд кең мағынада жалпы кез келген музыкалық жаттығуға берілген атау. | Нота сауатын дамыту, ритм түсіндіру. | ||||
Сергіту сәті 10 минут | Сергіту сәтінің мақсаты, оқушының ойын сергітіп, рухани құндылықтармен толықтыру. Музыка қосу арқылы оқушыға тапсырма беріп, ырғақты түсіндіру. Ырғақты жаттықтыруға арналған ойынды оқушыға қайталатқызу. | Мұғалім көрсеткен жаттығуларды түсініп, артынан қайталайды. | Бас бармақ арқылы бір бірін бағалау. | |||
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту. Рефлексия Үйге тапсырма: «Құттықтаймын мама туған күніңмен» К.Черни «Этюд» қайталау. | Сабақты пысықтау, тапсырмаларын орындау. | ||||
Кері байланыс | Рефлексия Оқушыға рефлексия парағын беру арқылы бағалау.
| «Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. | «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі | Кері байланыс парағы | ||