kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабактың тақырыбы: Х.Тастанов «Би»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытое занятие по классу "Кобыз". предназначен для педагогов дополнительного образования

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабактың тақырыбы: Х.Тастанов «Би»»


Сабактың тақырыбы: Х.Тастанов «Би»

Сабақтың мақсаты:. Қазақ  халқының  музыкасы  халық күйлері туралы әңгімелеу, олардың  шығу  тарихын  білуге, насихаттау, ұрпақтан – ұрпаққа жеткізіп, білім алушы  бойына сіңіру.

Міндеттері:

Білімділік: нота жазбаларын талдай отырып, аспапта орындау шеберлігін арттыру. Халық  әндерін, күйлерін  тыңдау, талдау, насихаттау, нотамен сауатты ойнауды үйрету.

Дамытушылық: күйді аспапта ойнау әдісін дамыту, музыкалық  сауаттылығын  ашу, есту , есте  сақтау  қабілеттерін  дамыту. Берілген тақырыпты жете түсіндіріп білімін сараптау.

Тәрбиелік: Ұлттық өнердің құдіреттілігін білім алушы бойына сіңіре отырып, рухани тәрбие беру.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, слайдтар.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

3.Жаңа сабақ.

4.Жаңа сабақ әрі қарай практикалық талдау

5. Сергіту

6. Қорытындылау

7.Үйге тапсырма

8.Бағалау.

9.Бекіту.

Ұйымдастыру бөлімі:

1.Сәлемдесу, Білім алушыны психологиялық тұрғыдан дайындау:

2. Үй тапсырмасын тексер:

Оқушының сабаққа әзірлігін тексеру,назарын сабаққа аудару.

Вальс тональносы «соль мажор» Өлшемі: 2/4

Вальс екпінде

А.Жұбанов «Вальс» шығармасын жатқа ойнату

ә) білім алушы шығарма авторы және шығарма мазмұны жайында қысқаша айтып беруі:вальс мазмұнын қалай түсінетінін білім алушыдан сұрап толықтырған соң , шығарманы білім алушы концертмейстердің көмегімен жатқа орындайды. (қателіктері болса түзетіледі)

3. Жаңа тақырып: Х.Тастанов«Би»

а) Күйдің шығу тарихы, ерекшеліктері жайлы түсіндіру

(Екпін- музыкалық шығармалардың орындалу ерекшелігі, желісі.Екпіндер орындалу жылдамдығына қарай үшке бөлінеді жай,орташа, жылдам).

б) шығармаға музыкалық теориялық талдау жасау.

в) «Би» күйін сольмизациялау, фраза бойынша санап,сольфеджио айту.

г) «Би» күйін педагог өзі концертмистермен аспапта ойнап көрсету,

Күй «Би »

-Ал, енді бүгінгі жаңа тақырыбымыз

Күй«Би» жалпы күй дегеніміз не?


Хабидолла Тастанов 12 шілде 1926 жАқтөбе облысыМұғалжар ауданы-5

маусым 1980 Алматы –музыкатанушы,педагог, домбырашы,Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген өнер қайраткері(1972)1950 ж. Алматы мемлекеттік консерваториясының (қазіргі Қазақ ұлттық консерваториясы) домбыра класын бітірген.Қ.Жантілеуовтың шәкірті.1950 жылдан осы консерваторияның халық аспаптары кафедрасында ұстаздық(1980 жылдан профессор) етті.1959-61ж.КСРО Мәдениет министірлігінің жолдамасымен Ұланбатыр қаласында(Монғолия) монғол өнері онкүндігін ұйымдастыру және өткізу жұмысына басшылық етті.Баян-Өлгий музыкалық-драма театры жанында қазақтың тұңғыш халық аспаптар оркестрін ұйымдастырды. Осы еңбектері үшін 1960 ж. Моңғолияның «Алтын жұлдыз» орденімен марапатталды.


Оқулық кітаптары:

Домбыра оркестрін қалай ұйымдастыру керек,А, 1956;

Пьесалар. Домбыра үшін, А.,1957

Алғашқы домбыра үйрену мектебі, А,1966;

Домбыраға арналған этюдтер мен пьесалар, А, 1966; Қуанамын.

Партитура,А.,1977


Аспаптық және вокалдық шығармалар:

«Алтай аясында»

«Тыңға аттану»

«Қазақ биі»

«Толғану»

«Қуанамын»

«Романс»

«Толғау»

«Би»


Күй –өнері туралы мәлімет

Қазақтың күйшілік дәстүрінде аттары аңызға айналған біртуар ірі дарындардың есімдері өнер тарихында алтын әріптермен жазылып қала бермек.Күй -тарихтың өткені мен бүгінін көз алдына әкелетін ерекше қасиеттерімен сипатталады.Күй өнері – шексіз өнер.

4.Сергіту сәті

5. Күйге музыкалық, динамикалық талдау жасау:

Шығарманың тональносы-(соль- мажор)

Екпіні-тез Алегро

Өлшемі-2/4

сольмизациялау-шығарманы нотамен санап, әуенсіз айту

Сольфеджио айтып талдау

Шығармада кездесетін динамикалық белгілерін анықтау.

Динамикалық белгі дегеніміз–(музыкадағы дыбыстың күшейіп, азаюын динамикалық белгілер дейміз).Күйді концертмеистердің көмегіменсольфеджио орындау,(қателер болса түзету)

Педагог шығарманы өзі ойнап көрсету

6.Қорытындылау:

Сабақты қорытындылап, өткен жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады.


«Инсерт әдісі»

Не білдім

Білгім келеді

Мен үшін жаңалық





1.Күй дегеніміз не? Оларды атап айтып бер?


7.Үй тапсырмасы: Х.Тастанов күйі «Би» 1-10 такті аралығында ойнап, қарап келу.

8.Білім алушыны бағалау:

9.Бекіту.


Пайдаланған әдебиеттер:

«Қобызға арналған оқулықтар»

«Хрестоматиялар»

МКҚК «Балалар мен жасөспірімдер шығармашылығы орталығы»





Бекітемін ______________

А.З.Нигматуллина

қосымша білім беретін педагог

Молдашева Г.Н













Тақырыбы : Х. Тастанов «Би»







Дайындаған: Молдашева Г.Н.













Ақтөбе 2018 ж.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Музыка

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Сабактың тақырыбы: Х.Тастанов «Би»

Автор: Молдашева Гулсима Нурланқызы

Дата: 02.05.2018

Номер свидетельства: 468228


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства