Пәні | Музыка | 6 сынып |
Тақырып | Оркестрмен тілдескен дирижер. Ахмет Жұбанов «Қарлығаш» әні Музыка тыңдау «Би» күйі |
Мақсаты Сабақтың міндеті А) Білімділік: Ә)Дамытушылық Б) Тәрбиелілік | Тақырыпты ашу. Оқушылардың қызығушылығын арттыру. Қазақ музыкасының ең биік тұлғасы – Ахмет Қуанұлы Жұбановтың өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет беру. “Қарлығаш” әні. Оқушылардың танымдық іс-әрекетін дамыту, ән иірімдерін дұрыс ести білу, мелодиялық ерекшеліктерін сезіну қабілеттерін дамыту, әнді дұрыс орындауға машықтандыру. Күй тыңдату, айту арқылы әсемдікке, өнерді сүюге, өз ісіне сенімі мол, еңбекқор, мейрімді, өнерлі, заманына сай тұлғаны тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | - ән үйрену, күй тыңдау арқылы музыкаға деген қызығушылықтары артады -оқушылардың шығармашылық ойлары дамиды; -өз бетінше шешім қабылдай білуді үйренеді, бірін-бірі тыңдай білуге дағдыланады |
Ресурстар | А.Райымбергенов, С.Райымбергенова, Ұ.Байбосынова Музыка. Жалпы білім беретін мектептің 6 сыныбына арналған оқулық. Алматы «Атамұра» 2015 АКТ, слайдттар, суреттер |
Бөлімдері Уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Баға- лау |
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин Білу 3мин | Психологиялық тренинг: Қызыл және көк қағаздың түстеріне байланысты ән айту. Оқушыларды оркестр мен дирижердың суреттері арқылы екі топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрау «Миға шабуыл» Сұрақтар арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу 1.Оркесртр дегеніміз не? Қандай түрлерін білеміз? 2. Дирижер туралы не білесің? Қазақ халқының дирижерларынан кімдерді білесің? | Оқушылар «Қызыл» және «көк» сөздерінен басталатын ән айтады Оқушылар топқа бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар білгендерін айтып өтеді | Екі топ бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды |
Түсіну 8 мин | Жаңа сабақ «Оқы, ойлан, бірік» «Джигсо» әдісі бойынша постер қорғау. І топ: Ахмет Жұбановтың өмірі мен шығармашылығы ІІтоп: Жолын қуған ұрпақтары | Берілген тапсырма бойынша топтық жұмыс жасайды | Үш ша-палақ |
Қолдану 7 мин | «Құлақ сап тыңдап, үйренейік» Дауысқа жаттығу жасау. С-dur гаммасы Музыка тыңдау: А.Жұбанов «Би» күйі. Оркестрдің орындауында видео көрсетіледі. Ән үйрену: «Қарлығаш» Ашық сұрақтар | Музыканы тыңдап, күйдің характерін ажыратады. Ашық сұрақтарға жауап береді. Әнді ырғағына келтіре орындайды. | |
Талдау 5 мин | А.Жұбанов пен Алан Бөрібаевтың суреттері. Венн диаграммасы | Оқушылар ұрпақ жалғасумен бірге өнердің ұрпақтан-ұрпаққа берілгендігін салыстрмалы түрде түсіндіреді. | Смайликтер арқылы бағалау |
Жинақтау 10 мин | Шығармашылық жұмыс Сюжеттік сурет салу І топ: Үйренген ән бойынша ІІ топ: Тыңдаған музыка бойынша | Оқушылар топпен жұмыс жасап, сурет салады. | «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша бағалайды |
Сергіту сәті 2 мин | «Қарлығаш» әні | Оқушылар интерак- тивті тақтадан көрсетілген қимылдарды қайталайды. |
|
Бағалау 5 мин Кері байланыс Үйге тапсырма 2мин | «Ой толғау» Эссе жазу І топ: Егер мен дирижер болсам.... ІІ топ: Егер мен сазгер болсам.... «Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады Оркестрмен тілдескен дирижер – оқу, түсінік айту «Қарлығаш» әнін жаттау | Оқушылар өз ойларынан шағын эссе жазады. Оқушылар өз ойларын жазады. Оқушыларды бағалау | Бағдаршам көздері арқылы бағалайды |