kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект интегрированного (чувашский язык и музыка) урока на тему: "Весна в искусстве"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема весны расскрывается в  произведениях композиторов, поэтов и художников.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект интегрированного (чувашский язык и музыка) урока на тему: "Весна в искусстве"»

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

«Средняя общеобразовательная школа №28» г. Чебоксары





Çурхи юрăсем, сăнсем

Весна в искусстве


План-конспект интегрированного урока
(чувашский язык и музыка)




Преподаватели:

Учитель чувашского языка Фомина И.Н.

Учитель музыки Крепышева О.В.












г. Чебоксары – 2017

Содержание

  1. Предмет

  2. Класс

  3. Школа

  4. Тема

  5. Тема урока

  6. Тип урока

  7. Технологии

  8. Методы и приемы работы

  9. Цель

  10. Задачи

  11. Результаты

  12. Оборудование

  13. Наглядность

  14. Ход урока

















  1. Предмет: чувашский язык и музыка

  2. Класс: 5 класс

  3. Автор учебника (учебного пособия):

Г.В. Абрамова, А.Л. Краснова, С.А. Разумова Чăваш чĕлхи: вырăс шкулĕн 5-мĕш класĕ валли / Г.В. Абрамова, А.Л. Краснова, С.А. Разумова. – Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 2014. – 274 с.

В.В. Алев, Т.И. Науменко «Искусство Музыка» - Москва «Дрофа», 2014г. –138 с.

  1. Школа: МБОУ «СОШ №28» г. Чебоксары

4. Тема: Çуркунне;

5. Тема урока: Çурхи юрăсем, сăнсем. Весна в искусстве

  1. Тип урока: урок систематизации и обобщения знаний и умений 

  2. Технологии: интегрированного обучения, проблемного обучения, технология активных методов обучения, здоровьесберегающая технологии

  3. Методы и приемы работы: индивидуальная, фронтальная, устный, письменный ответ, перевод, беседа, тренировочные упражнения; составление кластера, синквейна; обсуждение, диалог

  4. Цель: Показать взаимосвязь музыки, живописи, литературы (чувашского языка) через песенность природы и пейзажность народной композиторской песни.

  5. Задачи: Образовательная: Сформировать умение сравнивать музыкальное произведение с литературными произведениями и произведениями изобразительного искусства; владеть приемами анализа и обобщения; Развивающая: Развить наглядно- образное мышление; Воспитательная: Воспитать в детях эстетический вкус, стремление к творчеству, прекрасному;

  6. Результаты:

Личностные:  развивать умение высказывать своё отношение, выражать свои эмоции, оценивать поступки в соответствии с определённой ситуацией, формировать мотивацию к обучению и целенаправленной познавательной деятельности.

Метапредметные:

Познавательные УУД:

1. Развивать умения извлекать информацию из иллюстраций, текстов, музыкальных произведений.

2. Представлять информацию в виде схемы (кластера солнце).

3. Выявлять сущность, особенности объектов.

4. На основе анализа объектов делать выводы.

5. Находить ответы на вопросы в иллюстрации.

Регулятивные УУД:

1. Развивать умение высказывать своё предположение на основе работы с материалом уурока.

2. Оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей.

3. Прогнозировать предстоящую работу (составлять план).

4. Осуществлять познавательную и личностную рефлексию.

Коммуникативные УУД:

1Формировать умение работать в паре.

2.Учить представлять результат своей работы;

3.Формировать умение адекватно оценивать свою работу и работу других учеников.

4. Развивать умение строить речевое высказывание в соответствии с поставленными задачами, оформлять свои мысли в устной форме.


Предметные: закреплять умение слушать и слышать, переводить, читать с правильным произношением, писать, анализировать и делать выводы


12.Оборудование: компьютер, проектор, экран, Музыкальные инструменты: треугольник, колокольчик

13.Наглядность (дидактические материалы): карточка с заданиями, карточки для рефлексии

Ход урока

Этап урока


Время

I. Организационный момент


  1. Музыкальное приветствие

  2. Фонозарядка

Сывлăх сунатăп,

Сывлăх сунатăп.

Эпĕ аван пурăнатăп,

Эпĕ аван пурăнатăп,

Сире те ҫавнах сунатăп.

Шăппăн ларăр,

Шăппăн ларăр,

Урок пырать ку класра.

Эп çыратăп, эп вулатăп,

Калаçатăп чăвашла.

  1. Диалог с дежурным

– Паян класра кам дежурнăй?

– Класра эп дежурнăй.

– Паян миҫемĕш число? Мĕнле уйăх?

– Паян ака уйăхĕн 24-мĕшĕ, юн кун.

– Класра кам ҫук?

– Класра пурте пур.

– Маттур, лар.

2 мин

II. Мотивация


(Слайд №1, 2) Определение темы урока, целей и задач

– Ачасем, халĕ кĕвĕ янăрать. Сирĕн ăна тимлĕ итлесе вăл мĕнле туйăмсем ҫуратнине, ҫулталăкăн хăш вăхăтне сăнланине каласа памалла пулать.

Музыка поможет вам определить тему урока.

– Послушайте, пожалуйста, отрывок и скажите, какие чувства и эмоции рождает эта музыка, какое время года она изображает?

Звучит отрывок «Весенние воды» С.В. Рахманинова.

Ответы обучающихся.

– Тĕрĕс, ачасем. Эсир Сергей Васильевич Рахманиновăн «Çурхи шывсем» ятлă композицине итлерĕр. Урок теми: Çурхи юрăсем, сăнсем. Тĕллевĕсем: «Çуркунне» темăна пĕтĕмлетесси.

Разучивание песни М. Воиновой «Про весну»

2 мин

III. Осмысление


  1. (Слайд №3)

– Сирĕн умра Исаак Ильич Левитанăн «Çуркунне» ярăмри ÿкерчĕкĕ. Çуркунне итнине художник мĕнле палăртнă? Сирĕн шутпа, çак ÿкерчĕк мĕн ятлă-ши?

Ответы обучающихся.

Вĕренекен. Если снег повсюду тает,

День становится длинней,

Если все зазеленело

И в полях звенит ручей,

Если солнце ярче светит,

Если птицам не до сна,

Если стал теплее ветер,

Значит, к нам пришла весна.

– Çак сăвăра çуркуннен хăш паллисем çинчен каланă? Вěсене тупса палăртатпăр, чăвашла куçаратпăр.

Снег тает

День становится длинней

Зазеленело

Звенит ручей

Солнце светит

Теплее ветер

– Çуркунне çитсен юр ирĕлет, кун вăрăмланать, йывăçсем симĕсленеççĕ, шыв шăнкăртатать, хĕвел ăшăтать, çил ăшшăнрах вĕрет.

  1. (Слайд №4) Сирĕн умра Алексей Кондратьевич Саврасовăн ÿкерчĕкĕ. Сирĕн шутпа, çак ÿкерчĕк мĕн ятлă-ши?

Ответы обучающихся.

– Тĕрĕс. Ку ÿкерчĕк вĕçен кайăксем кăнтăртан таврăннине сăнлать. Сăвва итлĕр те пирĕн пата пуш уйăхĕнче мĕнле кайăксем вĕçсе килнине калăр.

Вĕренекен. Каласамччě, çуркунне,

Епле çитрěн ку енне?

Хура курак сассипе,

Шăнкăрч тусăн юррипе,

Шăнкăр шывăн чуппипе,

Тăр-тăр тăри ташшипе,

Пěчěк тиха сиккипе,

Çитрěм эпě ку енне, -

Хуравларě çуркунне.

  1. (Слайд №5, 6) (П.И. Чайковский «Подснежник») Ачасем, халĕ кĕвĕ янăрать. Сирĕн ăна тимлĕ итлесе вăл мĕнле туйăмсем ҫуратнине, ҫуркуннен хăш уйăхне сăнланине каласа памалла пулать.

Ответы обучающихся.

– Тĕрĕс, ачасем. Эсир Петр Ильич Чайковский ҫырнă «Полснежник. Çеҫпĕл» ятлă композицие итлерĕр. Калаҫу малалла ака уйăхĕ ҫинчен пулать. Халĕ «Апрель» юрă юрлатпăр.

(Слайд №7) Исполнение песни

  1. А. Ермолова «Апрель»

Вĕренекен. Два скворца летели,

На березку сели,

Сели и запели, -

Как они летели, как они спешили

С берегов заморских

В край родимый, милый

К беленькой березке!

– Ака уйăхĕнче çут çанталăк мĕнле улшăнать?

Вĕренекенсем. Пĕрремĕш чечексем тухаççě, йывăçсем çулçă кăлара пуçлаççě.

  1. (Слайд №8, 9, 10) – Тĕрĕс, ачасем. Халĕ «Апрель» сăвă итлетпĕр.

ÿкерчĕксем патне юрăхлă предлженисене тупса палăртатпăр.

Вĕренекен. Шăнкăрчсем хавас юрлаççě,

Шарласа шывсем юхаççě,

Йăмрасем кăчка лараççě,

Чаплă-çке апрель.

Çепěç çеçпěлсем тухаççě,

Хурăнсем ăшша туяççě,

Çамрăк çулçă кăлараççě,

Чаплă-çке апрель.

Тракторсем хирте ěçлеççě,

Тарăн касăсем чěреççě,

Тăрисем çÿлте вěçеççě,

Чаплă-çке апрель.

(Слайд №10) Исполнение песен Ф. Лукина «Тăри» и

М. Глинки «Жаворонок» (Обучающиеся анализируют оба произведения).

(Слайд №11, 12)

Вĕренекен. Пробудившись ото сна,

Кистью мягкою весна

На ветвях рисует почки

На полях — грачей цепочки,

Над ожившею листвой —

Первый росчерк грозовой,

А в тени прозрачной сада —

Куст сирени у ограды.

– Сирень хăш уйăхра чечеке ларать? (Çу уйăхěнче.) Апла малалла калаçу çу уйăхě çинчен пулě. Çу уйăхě мěнпе палăрса тăрать-ши?

Ответы обучающихся.

– Тĕрĕс, ачасем. Çу уйăхне чечек уйăхě теме пулать. Ӱкерчěке сăнăр, текста вуласа ăна ят парăр.

  1. (Слайд №13)

Вĕренекен. – Шăнкăрав пек шурă лантăш

Татрăм, – терě манăн тантăш. –

Шурă капăр шăнкăрав,

Хытă-хытă янăра!

Эпě лантăша тăнларăм:

Шăнкăравě шарламарě.

Ӱкрě кěмěл пек тумла –

Сассăр йěчě пулмалла.

– Çак сăвă пире мěнле пулма вěрентет? Тавралăх илемлě пултăр тесен пирěн мěн тумалла?

Ответы обучающихся.

  1. (Слайд №14)

Вĕренекен. Снова нет ручьям покоя -

День и ночь журчат в кустах.

Ходит солнце золотое

В чистых-чистых небесах.

Льет лучи на лес и луг

И на все цветы вокруг:

Розовые, синие,

Голубые, красные,

Как один - красивые,

Хоть и очень разные.

Вĕренекен. Килчě ырă çуркунне,

Килчě ячě ăшăтса.

Хěвел савать тěнчене

Хěл ыйхинчен вăратса.

Тěттěм вăрман чěрěлет,

Симěс тумтир тăхăнать.

Çеçен хир те ешерет,

Илемěпе мухтанать.

Тěрлě-тěрлě чечексен

Ырă шăрши сарăлать.

Пур çěрте те кайăксен

Лайăх юрри янăрать.

– Çак сăвăсем пире паянхи калаçăва пěтěмлетме пулăшěç. Мěн-ши вăл çуркунне? Çуркунне сăмахпа хěвел кластер тăватпăр.

  1. Пĕтĕмлетÿ туни. Отметка лартни.

30-35 мин

IV. Рефлексия


(Слайд №15) Урока «Про весну» юрăпа вěçлетпěр. Урокра мĕнле кăмăлпа ĕçленине, хăвăр ĕçĕрпе кăмăлллă пулнине палăртма эсир рефлекси карточкипе усă курма пултаратăр. Исполнение песни «Весенняя капель»

3 мин

V. Домашнее задание

    • Пĕтĕмлетÿ урокĕ пулнă май килти ĕç пулмасть.

    • Домашнее задание: выучить слова песни М. Воиновой «Про весну»



Сывă пулăр,

Сывă пулăр,

Тепре куриччен

Чипер юлăр.



Карточка с заданиями

Çурхи юрăсем, сăнсем

Хушамат, ят.

  1. Скажите выделенные слова и выражения по-чувашски. Перевод напишите.

Если снег повсюду тает,

День становится длинней,

Если все зазеленело

И в полях звенит ручей,

Если солнце ярче светит,

Если птицам не до сна,

Если стал теплее ветер,

Значит, к нам пришла весна.

  1. Паллă тунă сăмахсене, сăмах майлашăвěсене чăвашла куçарса çыр.



Снег тает

День становится длинней

Зазеленело

Звенит ручей

Солнце светит

Теплее ветер

  1. Ответь на вопрос. Впиши в предложение нужные слова.

– Каласамччě, çуркунне,

Епле çитрěн ку енне?

– Хура курак сассипе,

Шăнкăрч тусăн юррипе,

Шăнкăр шывăн чуппипе,

Тăр-тăр тăри ташшипе,

Пěчěк тиха сиккипе,

Çитрěм эпě ку енне, -

Хуравларě çуркунне.

  1. Ыйтăва хуравла. Предложение кайăк ячěсене çырса хур.

Мěнле кайăксем илсе çитернě-ши çуркуннене пирěн чăваш çěршывне?


_______________________________,

________________________, _____________ - çурхи хăнасем.

  1. Подберите к рисункам подходящие предложения из стихотворения (подчеркните их одной линией).


Шăнкăрчсем хавас юрлаççě,

Шарласа шывсем юхаççě,

Йăмрасем кăчка лараççě,

Чаплă-çке апрель.

Çепěç çеçпěлсем тухаççě,

Хурăнсем ăшша туяççě,

Çамрăк çулçă кăлараççě,

Чаплă-çке апрель.

Тракторсем хирте ěçлеççě,

Тарăн касăсем чěреççě,

Тăрисем çÿлте вěçеççě,

Чаплă-çке апрель.

  1. Прочитай и озаглавь текст, используя картину как подсказку. Текста вула та ÿкерчěкпе усă курса ят пар.


Садсем чечекре… Яштак чиесем, çěмěрт йывăçсем, туратлă улмуççисем – пурте шап-шурă та çемçе тумпа витěннě. Аякран пăхсан садсем çине кăпăшка юр çуса лартнă пекех туйăнать.


Текст ячě: _______________________

  1. Сăвва итле, вěрентекен ыйтăвěсене хуравла.

Килчě ырă çуркунне,

Килчě ячě ăшăтса.

Хěвел савать тěнчене

Хěл ыйхинчен вăратса.

Тěттěм вăрман чěрěлет,

Симěс тумтир тăхăнать.

Çеçен хир те ешерет,

Илемěпе мухтанать.

Тěрлě-тěрлě чечексен

Ырă шăрши сарăлать.

Пур çěрте те кайăксен

Лайăх юрри янăрать.

  1. Сăвăпа усă курса Мěн вăл çуркунне? ыйтăва хуравла.

Çуркунне вăл – ______________________,

_______________________,

_______________________,

_______________________,

_______________________ .

  1. Манăн хаклав:

  2. Вěрентекен хаклавě:















13




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Музыка

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Конспект интегрированного (чувашский язык и музыка) урока на тему: "Весна в искусстве"

Автор: Крепышева Ольга Владимировна, Фомина Ирина Николаевна

Дата: 13.10.2017

Номер свидетельства: 432208


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства