2 класс
Урок №23
Тема уроку: Зустріч народної пісні із симфонією.
Мета уроку: визначити роль пісні в пізнанні музики, музичних жанрів; простежити, яких перетворень, якостей набуває пісня, потрапляючи в різні «музичні країни» (жанри); розвивати ладове відчутті, творчі здібності; виховувати інтерес до оперної, симфонічної музики, народної пісні.
• Музичний матеріал: П.Чайковський «Четверта симфонія»; російська пісня «Во поле береза стояла»; українська пісня «Вербовая дощечка».
• Тип уроку: урок введення в тему, гра.
• Обладнання та матеріали:Монітор, комп'ютер, музичний центр, диски, фортепіано, кольорові картки, портрети композиторів, ілюстрації до теми, телевізор, слайди, кліпи.
Хід уроку:
- Вхід учнів до класу під музику П.Чайковського «Маршу» з балету «Лускунчик».
- Музичне вітання.
- Добрий день вам, діти, зустрілися ми знову.
- Слухати музику, співати ми вже готові.
У: - Яка музика зустрічала вас, коли заходили до класу? Знайома чи ні? Що ви можете про неї розповісти? (Відповіді дітей)
Давайте згадаємо, що таке «оркестр»? (Музиканти, які грають на різних музичних інструментах).
Як називається людина, яка керує оркестром? (Диригент).
А як називається оркестр, який виконує класичну музику? (симфонічний оркестр) (кліп про симфонічний оркестр)
Загадки.
- Коллектив музыкантов, что вместе играют,
И музыку вместе они исполняют.
Бывает он струнный и духовой,
Эстрадный, народный и всякий (Оркестр)
2) Музыкантам машет он
Палочкою…………………(дирижёр)
Гра: «Розкидані вітром оркестр»
На столі розкидані аркушики паперу з назвами інструментів симфонічного оркестру. За сигналом діти повинні зібрати їх по групах і розмістити так, як вони розташовуються в оркестрі. Гра може бути й командною, і індивідуальною.
Гра: «Незнайка все переплутав»
Ведуча: - Незнайко взяв зошит і вирішив написати назви всіх відомих йому інструментів. Але він переплутав у них всі склади! Діти, давайте виправимо ці помилки: ТРОМ-ТАВРЫ, ЛИ-БОН; БАЛА-НЕТ, КЛАР-ТАЙКА; ГИ-СОФОН, КСИ-ТАРА; КСИЛО-ГАН, ОР-ФОН; ВАЛ-ГОТ, ФА-ТОРНА; ФЛЕЙ-ВЕСИН, КЛА-ТА.
У: - На нашому уроці продовжимо розмову про жанр симфонії. Цього разу ми з піснею подорожуємо на зустріч із симфонією.
- Слухання російської народної пісні «Во поле береза стояла»
У: - Пісня – вірний супутник під час наших подорожей до різних музичних країн. Із піснею ми йшли до весни, з піснею побували в опері. Самі навчилися створювати пісні. Що ще цікавого відкриє пісня?
Загадка.
Если текст соединить с мелодией
И потом исполнить это вместе,
То, что вы услышите, конечно же,
Называется легко и просто — ...... (песня)
(Звучить російська народна пісня
«Во поле береза стояла» - кліп)
- Яким є настрій пісні?
- Про що розповідає?
- Чому саме берізці російський народ присвятив пісню?
У: Біла береза - поетичний жіночий символ, ліричний образ весни, світла, дівочої чистоти у слов'ян. На Русі струнка «зеленокосая» берізка завжди асоціювалася зі скромною дівчиною-красунею, та й саму Росію, освітлену білими березовими гаями, великий співак природної краси Сергій Єсенін недарма називав «країною березового ситцю».
У язичницькій релігії північних народів «древо світла» оточене благоговійною любов'ю.
У східних і західних слов'ян священна береза вважалася кращим природним оберегом. Існує припущення, що і сама назва благословенного дерева походить від дієслова «берегти». Саджаючи берізку під вікном, наш пращур розраховував, що вона відлякає від будинку духів зла, не підпустить до нього відьом і чаклунів, захистить від ударів блискавки.
Берізка – дерево, на честь якого існує свято «травневого дерева».
Берізка – «музичне дерево», з якого виготовляють музичні інструменти (балалайки, гудки).
- Чи з’явилось бажання заспівати пісню про берізку?
- Виконання пісні: «Во поле березка стояла»
- Слухання: «Четвертої симфонії» П.І.Чайковського.
У: - Ця пісня дуже сподобалась композитору П.Чайковському, і він використав її в одному зі своїх музичних творів. А в якому саме – нам необхідно буде сьогодні визначити.
(Звучить ««Четверта симфонія» П.Чайковського)
У: Куди ми потрапили з нею – до опери, балету, симфонії?
Д: З піснею ми потрапили до симфонії.
У: Як зазвучала пісня? Чи змінився її характер?
- Чи згодні зі зміною характеру звучання пісні в симфонії?
Запис: на дошці або плакаті.
Схвильовано, радісно
М’яко, ніжно
Грізно, суворо
Танцювально, грайливо
• Музична фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
- Розучування: української народної пісні «Вербовая дощечка».
У: Певно, ви полюбили ці пісні-привітання – веснянки. Можливо, і у вас з’явилося бажання написати свою весняночку. Вслухайтеся в ці слова та складіть свій варіант ритму, мелодії (залежно від рівня класу).
Вербовая дощечка, дощечка, дощечка,
По ній ходить Насточка, Насточка, Насточка….
(Після демонстрації учнівських імпровізацій звучить українська народна пісня «Вербовая дощечка» в записі чи у виконанні вчителя)
Розучування пісні (перший куплет).
Звернути увагу на повторюваність ритмічного малюнку, мелодичну схожість, відмінність у фразах, мінорне звучання.
- Якою показана Насточка в пісні?
- Чи згадаєте, що ж це за пісні – веснянки? Які з них вам відомі?
(відповіді дітей: «Подоляночка», «Вийди, вийди Іванко»,
«Щебетала пташечка» та інші).
- Гра «Композитор»
Складання: пісеньки про себе, використовуючи вивчені ступені.
Я маленька (ий) дівчинка (хлопчик)
________________________ звати,
Люблю разом із мамою
Веснянки співати.
(у пропущене місце вставляється своє ім’я: Оленкою, Миколкою,….)
- Підсумок уроку:
Наш урок закінчується.
- Яка музика звучала на уроці?
- Куди ми потрапили з піснею?
- Що трапляється з піснею, коли вона з’являється в симфонії?
(Пісня в симфонії не співається, а виконується симфонічним оркестром.
Вона здатна змінювати свій характер, змінюватися мелодійно.)
- Домашнє завдання: пригадайте вдома, які ви знаєте веснянки, заспівайте улюблені веснянки.
- Вихід із класу під музику П.Чайковського
«Четверта симфонія».