4-бөлім: «Музыка тілі-достық тілі» Сынып:5 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сабақ тақырыбы: | Қазақстан халқының музыкасы (жалғасы) Кавказ халықтары | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.2 – кавказ халықтары музыкалық аспаптарының жасалуы мен орындалуына қарай топтастыру; 5.1.2.3-кавказ халықтары музыкалық дәстүрлері мен аспаптарының ерекшеліктерін, анықтау. 5.1.1.1-тыңдалған шығарманы талдау. | |
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар: -кавказ халықтарына жататын грузин, аджар, әзербайжан ұлттары туралы ақпарат тыңдайды; -кавказ халықтарының музыкалық аспаптарымен танысады; -кавказ халықтары аспаптарының қалай орындалуын тыңдайды, -ұлттық киімдерімен танысады. Оқушылардың көпшілігі: -кавказ халықтарының музыкалық аспаптарына байланысты ақпарат айтады, -«Шөжелерім» әнін тыңдап,әнді орындайды. Кейбір оқушылар: -кавказ халықтарына жататын грузин, аджар, әзербайжан халықтарының музыкалық дәстүрін талқылайды және қазақ халқы аспаптары мен салыстырады,ақпарат іздейді,әнді толық орындайды. | |
\ Бағалау критерийлері: | -кавказ халықтарының аспаптарымен танысады -кавказ халықтарының (грузин, аджар, әзербайжан) және қазақ халқының музыкалық аспаптарының ұқсастығы мен айырмашы- лығын біледі,музыкалық дәстүрлері туралы мағлұмат алады. -кавказ халықтарының ұлттық киімдерімен танысады. -әнді мәнерлеп орындайды; -өз жұмыстарын таныстыра және бағалай біледі. | |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар: (Айтылым,тыңдалым,жазылым дағдылары) -кавказ халықтарының музыкасындағы ерекшеліктерді суреттейді; аспаптарды талқылайды. Талқылауга арналган сұрақтар: -Қандай аспаптардың дыбыс бояуын (тембр) естіп тұрсың? -Бұл аспаптарды классификатор бойынша қай топқа жатқызуға болады? -Бұл аспаптардың дауыс ерекшеліктері қандай? | |
Қүндылықтарды дарыту: | Кавказ халықтарының музыкалық дәстүріне құрметпен қарау және тыңдауға, түсінуге үйрету, мәдени құндылықтарды әлем музыкасы арқылы оқушыларға дарыту,ұлтжандылыққа,патриоттыққа тәрбиелеу. | |
Пәнаралық байланыстар: АКТ қолдану дағдылары: | Тарих пәні бойынша «Кавказ» тауы туралы мәлімет География пәні бойынша картамен жұмыс. АКТ қолдану,таныстырылым, бейне-роликтер, музыкалар, ресурстар,интерак. тақта. | |
Алдыңғы білім: | Алдыңғы сабақтан алған білімдері: Қазақстан халықтарының музыкасы.Славян халықтары музыка мәдениетіне шолу жасау | |
Сабақ жоспары: | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер ресурстар |
Сабақтың басы: | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу,оқу құралдарын дайындау,сабаққа назарын аудару. Білу және түсіну. Өткен тақырыптарға байланысты ««Кім жылдам» (сұрақ-жауап) әдісі арқылы сұрақтар қойылып оқушылар- дың білімі тексеріледі. Оқушылар топқа бөлінеді. 1-топ « Зурна», 2-топ «Саз», 3-топ « Волынка », Бұл аспаптар оқушыларға таныс емес,сондықтан оқушылар осы аспаптармен сабақ барысында танысады. Психологиялық дайындық: 1- Қолдану. Оқушылар «Кавказ» тауы туралы видео көреді. Сұрақтар қойылады: «Кинометафора» әдісі (бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білу) -Видеодан не көрдік? -Бұл таулар туралы не білесіңдер? -Не себепті тау халқы деп атаған? -Елдер арасында қандай байланыс болған? Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады және оларға қосымша мәліметтер беріледі. «Кавказ» тауларын сипаттау. (Картамен шағын жұмыс жасау).Міне бүгін осы Кавказ тауларының етегінде орналасқан грузин,аджар,әзірбайжан елдерінің музыка мәдениетімен танысамыз | «Музыка» оқулығы,Нота хрестоматиясы Видеоролик |
Сабақтың ортасы: | 1-тапсырма: Талдау. Енді біз виртуалды саяхат жасап көреміз. «Кавказ халықтарының музыка мәдениеті» (виртуалды саяхат ойыны) Ойынның шарты. Балалар «Қазақстан жерінде өмір сүріп жатқан кавказ елдерін» саяхат бағдарламасы бойынша аралайды. Саяхат кезінде оқушылар «Кавказ халықтары ның өнері» деген мұражай көрмемен танысады. Көрменің бір жағында – Кавказ халықтарының ұлттық киімдері, екінші жағында – ұлтгық аспаптар, үшінші жағында ұлттық музыканы тындайтын аудио-бейне залы. Интерактивті тақтадан мұражайдағы барлық суреттер көрсетіліп тұрады. Саяхаттан кейін үш топқа тапсырма беріледі. 1-«Зурна» тобына кавказ елінің аспаптарының қазақ халқының аспаптарымен ұқсас, айырмашылық- тарын салыстыру, 2-«Саз» тобына кавказ елінің ұлттық киімдерін қазақ халқының ұлттық киімдерімен салыстыру, 3-«Волынка» тобы аспаптар туралы өлең шумақтарын шығару тапсырылады. 3-мин уақыт беріледі.Әр топ өз жауаптарын айтып, бағаланады. Дескриптор: -Ұлттық аспаптар қай елдікі екенін анықтайды: -Аспаптарды топтастырады; -Аспаптардың ерекшеліктерін сипаттайды; -Ұлттық киімдерін салыстырады, -Аспаптар туралы өлең шумақтарын құрастырады Музыка тыңдау: «Шөжелерім» әні. Ән туралы түсіндіріледі,талданады. 2-тапсырма.Ән үйрену.Орындау. «Қасиетті домбыра» Б.Бисенова Дауыс жаттығуы: «До мажор» гаммасы әуенімен орындалады. Ән әр фразаға бөлініп үйретіледі. Ән үйрену барысында «Жалғасын тап» әдісі қолданылады. | Көзілдіріктер Тапсырма жазылған плакат дескриптор- мен бірге Видео: «Шөжелерім» әні Үнтаспа: «Қасиетті домбыра» Б.Бисенова. |
Сабақтың соңы: | Синтездеу. Кері байланыс: Оқушылар «Білім ағашына» бүгінгі тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы жүзім жемісін жапсырады. Рефлекция: «Bеер (желпуіш) әдісі: -Сабақ барысында көңіл-күйің қандай болды? Бүгін не білдің? Сен үшін не жаңалық болды? Сабақта қандай қиындықтар туындады? Сабақ аяқталғанда көңіл-күйің қандай? Қандай ұсыныстарың бар? Бағалау. Оқушылар сабақ бойы бағаланып отырады сабақ соңында қортындысы айтылады. | Жүзім суреті Сабақтан алған әсерлерін желпуіш парақшаларына жазады. |