kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ҚМЖ музыка 2 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

ҚМЖ очень удобно для планирование урока.Этот документ для преподователей музыки,для 2 го класса

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ музыка 2 класс»


1-тоқсан:

1 бөлім

Өзім туралы

Сабақтың тақырыбы: Ойыншықтарыма арналған бесік жыры

Күні:

Мұғалім:___________________________

Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________


Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • «Бесік жыры» әнін (өлеңін жазған:А.Асылбек,әнін жазған: Ә.Бүшіков) және «Бесік жыры» фортепианоға арналған пьесасын тыңдайды.

  • «Бала уату» қазақ халқының әнін үйренеді.

Оқушылардың көпшілігі:

  • «Бесік жыры» әнін (өлеңін жазған:А.Асылбек,әнін жазған: Ә.Бүшіков) және «Бесік жыры» фортепианоға арналған пьесасын тыңдайды және талдауға тырысады.

  • Ойыншыққа арнап соль,ми ноталарын және музыкалық,шулы аспаптарды пайдаланып,ән шығаруға тырысады.

  • Өз жұмыстарын бағалайды.

Бағалау критерилері

  • Музыканы тыңдайды,талдайды;бесік жыры туралы ақпарат іздейді;ойыншыққасоль,ми ноталарын және шулы аспаптарды пайдалана отырып,ән немесе аспаптық музыка шығарады.

  • Өз жұмыстарын таныстыра және бағалай біледі

Тілдік мақсаттар

Оқушылар;

*Музыканы талдау және талқылау барысында сәйкес терминдерді қолданады;

* Өз жұмысына түсініктеме беріп,оны жақсарту үшін ұсыныстар жасайды.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Музыка сіздің қандай сезіміңізді оятады?

  • Бұл музыка...ойыншыққа келеді,өйткені...

  • Музыка ойыншықты/кейіпкерді...көмегімен бейнелейді.

Құндылықтар

ды дарыту

Қазақстан жас компазиторларының музыкасын тыңдауға ұйрету,мәдени құндылықтарды классикалық және халық музыкасы арқылы оқушыларға дарыту.

Пәнаралық байланыстар

«Дүниетану», «Әдебиеттік оқу»

Бастапқы білім

Алдағы бөлімдерде алған білімдері

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


(МК,Ұ) 1-тапсырма.Музыканы тыңдау және талдау.

Оқушыларға «Бесік жыры» әнін және фортепианоға арналған пьесаны тыңдату және талдау жасау.Екі шығарманың ұқсастығы мен айырмашылығын табу.

Оқушылар мына сұрақтарға жауап береді:

  • Ән адам өмірінің қай кезін сипаттап тұр?

  • Ән қандай сезімдерді оятады?

  • Осындай әнді ана баласына тәуліктің қай мезгілінде айтады?

  • Музыкалық пьеса нені суреттейді?

  • Алдындағы тыңдаған әнмен салыстыр.

  • Екі шығарманы салыстыру.Ұқсастығы мен айырмашылығын тауып,түсінігін айтамын.

Нота хрестоматиясы,

фонохрестоматия

оқулық

«Бесік жыры» әні

Өлеңі: А.Асылбек

Әні:

Ә.Бүшікова

«Бесік жыры» пьесасы,муз.Г.Абдрашев


Сабақтың ортасы











(О) 2 –тапсырма.Ақпарат іздеу.

Оқушыларға қойылатын сұрақтар:

  • «Бесік жыры» дегеніміз не?

  • «Бесік жыры» қалай орындалады?

  • «Бесік жырын» қала сипаттайсығ?

  • «Бесік жырының» мазмұны туралы не айтасың?

(Ұ) 3-тапсырма.Сыныптағы талқылау.

* «Бесік жырын» орындау үшін суреттерден қай аспапты таңдайсың?Неліктен?

* Бесік жырына «форте» немесе «пиано» аталымдарының қайсысын қолданар едің?

Осы жерде оқушылармен: форте – f-қатты,пиано – р – ақырын дыбыс күштерін талдаймыз.


(Т) 4-тапсырма.Музыка шығару.

Топтық жұмыс.Ойыншыққа ранайы «Бесік жырын» шығару.Соль және ми ноталарының көрсету белгілерінпайдалану.Немесе ұрмалы,музыкалық,шулы аспаптардың біреуін таңдап орындап беру.

Таңдау нұсқасы:

1.Ән түрінде

2.Аспаптық музыка түрінде

(Ұ) 5-тапсырма.Орындау.

«Бала уату» қазақ халық әнін үйрену.

1.Әлди-әлди бөпем-ай,

Әлди әнге салам-ай

Әлди әнге мен салсам,

Бөпем ұйықтап қалама-ай

2.Әлди-әлди,бөпешім

Жылай беріп не етесің

Қаз тұрасың ертең-ақ,

Тәй-тәй басып кетесің.

Бұл жерде оқушыларға:

  • Әннің бір шумағын үйрету.

  • Әннің әуеніне,сөзіне көңіл бөлу,түсінігін айту.

  • Алдында тыңдаған музыкамен салыстыру,айырмашылығын және ұқсастығын табу.

  • Әуен қозғалысына,екпін,ырғақ,дыбыс күшіне назар аудару.

Нота хрестоматиясы,

фонохрестоматия

оқулық



«Бесік жыры» туралы ақпарат іздеу үшін әртүрлі музыкалық кітаптар,энциклопедиялар мен сөздіктер

Ойыншықтар белгіленген үлестірме парақшалар





Ұрмалы,музыкалық,шулы аспаптар.

«Бала уату» қазақтың халық әні


.









Сабақтың соңы


(ОТ) Қосымша тапсырма.

  • Соль,ми ноталары мен қол қозғалыстарын пайдаланып, «Әлди-әлди,бөпем-ай,әлдиледім еркетай!» деген сөйлемге әуен шығару,бірге орындау.

Рефлексия:

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Бағалау:

Бағалу критерийлері мен дескрипторлар бойынша;

Ән орындау кезінде оқушылар бір-бірін бағалайды.

Тексерілді:____________________






































1-тоқсан:

1 бөлім

Өзім туралы

Сабақтың тақырыбы: Сүйікті әуендерім

Күні:

Мұғалім:___________________________

Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________


Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • Т.Тоқжановтың «Бөбегім» күйін тыңдайды.

  • Соль,ми,до ноталарының дыбысталуын талқылайды.

  • «Бала уату» қазақ халқының әнін екінші шумағын үйренеді.

Оқушылардың көпшілігі:

  • Т.Тоқжановтың «Бөбегім» күйін тыңдайды.

  • Соль,ми,до ноталарының дыбысталуын талқылайды және осы ноталар негізінде шағын ән орындауға тырысады;

  • «Бала уату» қазақ халқының әнін екінші шумағын үйренеді.

  • Музыкалық үзінді шығаруға тырысды.

Кейбір оқушылар:

  • Т.Тоқжановтың «Бөбегім» күйін тыңдайды:

  • Соль,ми,до ноталарының дыбысталуын талқылайды және осы ноталар негізінде шағын ән орындайды;

  • До,ми,соль ноталарының негізінде кішкентай нәрестеге әуен шығаруға тырысады;

  • «Бала уату» қазақ халқының әнін екінші шумағын үйренеді

  • Музыкалық үзінді шығарып,өз жұмыстарын тапсырады:

  • Өз жұмыстарын бағалайды.

Бағалау критерилері

  • Берілген тақырыпқа музыкалық үзінді шығарып,оны ұрмалы,музыкалық және шулы аспаптарды қолдана отырып орындайды;

  • Өз жұмыстарын таныстыра және бағалай біледі

Тілдік мақсаттар

Оқушылар;

*Музыканы талдау және талқылау барысында сәйкес терминдерді қолданады,өз жұмысына түсініктеме беріп,оны жақсарту үшін ұсыныстар жасай алады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Музыка кейіпкерді қандай көркемдеуіш құралдары арқылы бейнелейді?

Әуеннің ырғағы қалай бейнелейді?

  • Егер де...мен өз жұмысымды жақсартар едім.

Құндылықтар

ды дарыту

Классикалық музыканы тыңдауға үйрету,мәдени құндылықтарды классикалық музыка арқылы оқушыларға дарыту.

Пәнаралық байланыстар

«Әдебиеттік оқу» және хореография

Бастапқы білім

Алдағы бөлімдерде алған білімдері

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы















Сабақтың ортасы








(МК,Ұ) 1-тапсырма.Музыканы тыңдау және талдау.

Оқушылар Т.Тоқжановтың «Бөбегім» күйін тыңдап,мына сұрақтарға жауап береді;

  • Балаға деген әке махаббаты қалай бейнеленген?

  • Күйлің екпіні қандай?

  • Оның дыбысталуы қандай?

Түсінік;

  • Күй – домбыра және басқа халықаспаптарында орындалатын музыкалық шығарма.

  • Күйді тартатын адамды күйші,орындаушы деп атайды.

  • Күй-кюй-kyn

(О) 2 –тапсырма.Орындау,суырыпсалма.

* «Бө-пе-шім,кө-ке-шім

Ай-на-ла-йын бө-пе-шім» деген сөздердің ырғағын таяқшамен көрсетемін

  • Жоғарыда көрсетілген сөздердің ырғағын шапалақпен соғып таяқшалармен көрсетемін.

Түсінік;

Дыбыс күшін көрсететін белгілер форте – f – қатты,пиано – р – ақырын деп аталады.

«Бөбегім» күйіндегі әуендерді мына белгілерді қолданып орындату.

F Р

Бөпешім, көкешім,

F Р

Айналайын бөпешім

Әуенге музыкалық,шулы аспаптардан сүймелдеу қосамын.

(МК,Ұ) 3-тапсырма.Талқылау мен орындау.

  • Нота қандай фигураға ұқсайды?

  • Соль және ми ноталары қай сызықта орналасқан?

(тақтаға нота сызықтарына соль,ми,до ноталарын орналастырады,түсінік береді).

До нотасымен таныстыру.

  • До нотасының дыбысталуы мен соль,ми ноталарының өзара дыбысталу ерекшеліктері қандай?

  • До нотасы қай сызықта орналасқан?

  • Соль,ми және до ноталарын орындау.

(Ұ) «Нотаны тап» ойынның шарты.

Берілген үш нотаны әртүрлі реттілікпен орындаймын,ал оқушылар оны тауып атайды.

Содан соң до,ми,соль ноталарының негізіндегі қысқа әуендерді орындайды.

(Ұ) 4 – Тапсырма.Әуенді орындау.

* «Бала уату» әнінің екінші шумағын үйрету.

Мазмұнына қарай мәнерлеп орындау.

  • Таңдаған шулы аспаппен сүймелдеу.


Нота хрестоматиясы,

фонохрестоматия

оқулық


Тыңдалымға арналған музыкалық материал Т.Тоқжановтың «Бөбегім» күйі





















Нота хрестоматиясы,

фонохрестоматия

оқулық














Балаларға арналған музыкалық аспаптар

Сабақтың соңы


(Т,ОТ) 5- тапсырма.Таныстырылым мен бағалау

Жұмыстарын көрсету және басқа топтарды бағалау:

  • Қандай жұмыс сәтті болды?

  • Әуенді әлі де қалай жетілдіруге болады?

  • Қай тұстарды толықтыруға болады?

Рефлексия:

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Бағалау:

Бағалу критерийлері мен дескрипторлар бойынша;

Ән орындау кезінде оқушылар бір-бірін бағалайды.

Тексерілді:____________________
































1-тоқсан:

1 бөлім

Өзім туралы

Сабақтың тақырыбы: Ақылды ойыншықтар

Күні:

Мұғалім:___________________________

Сынып: 4

Қатысқан оқушы:

cаны________


Қатыспаған оқушы

cаны________

Осы сабақтағы негізгі мақсаттары

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • Г.Абдрашеваның «Ақылды ойыншықтар» музыкалық миниатюрасын тыңдау.

  • «Бала уату» әнін орындау

Оқушылардың көпшілігі:

  • Г.Абдрашеваның «Ақылды ойыншықтар» музыкалық миниатюрасын тыңдайды,мүмкіндігінше талдауға тырысады;

  • «Бала уату» әнін мәнерлеп,нәзік сезіммен орындайды;

  • Өз жұмыстарын бағалайды.

Кейбір оқушылар:

  • Г.Абдрашеваның «Ақылды ойыншықтар» музыкалық миниатюрасын тыңдайды және талдайды;

  • До,ми,соль ноталарын төрттік,сегіздік ұзақтықтарда және музыкалық,шулы аспаптарды пайдаланып,ақылды ойыншықтарға шағын әуен шығарыды.

  • «Бала уату» әнін мәнерлеп,нәзік сезіммен орындайды;

  • Өз жұмыстарын бағалайды.

Бағалау критерилері

  • Берілген тақырыпқа музыкалық үзінді шығарып,оны ұрмалы,музыкалық және шулы аспаптарды қолдана отырып орындайды;

  • Өз жұмыстарын таныстыра және бағалай біледі

Тілдік мақсаттар

Оқушылар;

*Музыканы талдау және талқылау барысында сәйкес терминдерді қолданады,өз жұмысына түсініктеме беріп,оны жақсарту үшін ұсыныстар жасай алады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Музыкалық шығарманы тыңдау барысында мен...

  • Егер де...мен өз жұмысымды жақсартар едім.

Құндылықтар

ды дарыту

Классикалық музыканы тыңдауға үйрету,мәдени құндылықтарды классикалық музыка арқылы оқушыларға дарыту.

Пәнаралық байланыстар

«Әдебиеттік оқу» және хореография

Бастапқы білім

Алдағы бөлімдерде алған білімдері

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы















Сабақтың ортасы





(МК,Ұ) 1-тапсырма.Сыныптағы талқылау.

Сабақ ойын түрінде басталады.Әр оқушы келесі тапсырмаларды орындайды:

  • Суретке қарап,ақылды ойыншықтар дүкеніне барғанын елестету.

  • Қандай ойыншықтарды ұнататынын өзінің сыныптастарына айтып беру.

(Ұ) 2 –тапсырма.Музыканы тыңдау және талдау.

«Ақылды ойыншықтар» музыкалық пьесаны тыңдау.

  • Музыканы зейін қойып тыңдау.Суретте орындалған музыкаға сәйкес келетін ойыншықтарды табу.Сыныптастарына пікір айту.

  • Орындалған музыкаға қайсы ойыншық (робот,айфон,қуыршақ,паровоз) сәйкес келетінін табу.

  • Оқушылардың екпіні,ырғағы,дыбыс күші мен биіктігіне көңіл бөлу.

Пьеса – пьеса - play

(Т) 3-тапсырма.Музыка шығару.

* Ақылды ойыншықтардың біреуін талдау және оған әуен шығару.

* До,ми,соль ноталарын төрттік және сегіздік ұзақтықтармен орындау.

* Әуенді музыкалық,шулы аспаптармен сүймелдеу.

Суретке қарап, төрттік және екі сегіздік ноталарының белгілерімен танысу.Төрттік нотаның ұзақтығын «Таа» деп,ал екі сегіздік ноталарын «Та-та» деп санау.Осы ноталарды шапалақтап көрсету.

(Ұ) 4 – Тапсырма.Орындау.

* «Бала уату» әнін мәнерлеп,нәзік сезіммен орындау.

* Тыңдаған музыканы,шулы аспаппен сүймелдеу.

* Әннің ырғағын ұрмалы аспаппен орындау.

(Т,ОТ) 5 – тапсырма. Таныстырылым мен бағалау.

Жасаған жұмысқа көрсетілім ұйымдастыру және басқа топтарды бағалауына араластыру.

  • Орындау барысы саған ұнадыма?Неліктен?

  • Таныстырылымды тағыда жақсарта түсуге боларма еді?

  • Қалай жақсартуға болады?


Әр түрлі ойыншықтар бейнеленген дүкеннің суреті.





Нота хрестоматиясы,

фонохрестоматия

оқулық

«Ақылды ойыншықтар» (музыкалық миниатюра)

Музыкасын жазған: Г.Абдрашева


























Сабақтың соңы


Рефлексия:

Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?

Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?


Бағалау:

Бағалу критерийлері мен дескрипторлар бойынша;

Ән орындау кезінде оқушылар бір-бірін бағалайды.

Тексерілді:____________________
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Музыка

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
ҚМЖ музыка 2 класс

Автор: Марат Сандуғаш

Дата: 02.10.2017

Номер свидетельства: 430632


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства