Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: М.Клементи Сонатина до мажор» шығармасымен жұмыс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : XVII-XVIII ғасырда өмір сүрген немістің ұлы композитор және дирижер классик өмірбаяны мен шығармалары туралы түсінік беріп,оқушыларды музыкалық шығармалардың күрделі түрімен таныстыру. Дамытушылық: Оқушыны сауатты ойнауға үйрету,музыканың әсемдігін сезінуге баулу.
Тәрбиелік: Халықтардың музыка мәдениетін білуге үйрету.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ -жауап, аспапта орындау.
Сабақтың оқыту формасы: Жеке даралап оқыту
Пәнаралық байланыс: Сольфеджио,музыка әдебиеті.
Көрнекіліктер:Фортепиано,ноталар
Дәріс алушы оқушы: Уразгалиева Аянат 3- сынып.
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Техникалық жаттығу кезеңі
III. Үй тапсырмасын қайталау
IV. Жаңа тақырып
V. Сабақты қортындылау
VI. Үй тапсырмасы
VII.Бағалау
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлематсыздар ма, құрметті ұстаздар, оқушылар!Бүгінгі өткелі отырған сабағымызға қош келдініздер!» «Музыка-күллі өнердің ішіндегі ең құдіретті,ең әсерлісі»,- деп Г.Берлиоз айтқандай, музыка адамзаттың рыхани азығы, жан серігі.Өз бетімен жұмысқа оқушыны алғашқы сабақтан үйреткен жөн, себебі
II. Гамма Ре- мажор.Гамма-оқушының саусақтарын жаттықтыру үшін және шығармада кездесетін альтерациялық белгілерді еркін ойнау, техникалық шеберлікті арттыру мақсатында ойнатылады.
III.Үй тапсырмасын қайталау:
Келесі кезекте үй тапсырмасы тексеріледі.С.М.Майкапар
«Бурный поток» С М.Майкапар «Бурный поток» шығармасын
алдымен жеке тексеріп,ойнату.Оның таза және нота
ырғақтарының дұрыс ойнауын қадағалау.
- Шығарманың авторы кім?
- Дұрыс С.М.Майкапар
-Шығарманың екпіні қандай?
-Тез
-Шығарманың өлшімі?
-Дұрыс 4/4
С.М.Майкапар «Бурный поток» (Жатқа ойнау ).
(Оқушы үй тапсырмасын жатқа ойнап көрсетеді,қателері түзетілді).
IV.Жаңа тақырып: М.Клементи Сонатина C-dur.
Күрделі формадағы шығармалардың түріне:кішкентай сонатиналар,
Сонаталар,вариациялар,рондолар,пасакаллия, концерттер жатады.
Сонатина екі партиядан тұрады,олар негізгі және қосымша.
Соната бірнеше не 3-4 бөлімнен тұрады. Мұнда әлеуметтік
идеялар, қаhармандық күрес образдары, адам жанының
асқақтығы, терең рухани тартыстар.
М.Клементи.Сонатина (C-dur)
М.Клементи(1752 ж.Рим (Италия) -1832 ж.
Вустершир (Англия)) –итальян композиторы,пианист,педагог,
дирижер, Англияда өмір сүрген. Музыка тарихында оның аты
атақты педагог ретінде қалды. Оның 60-тан астам фортепианолық
сонатасы бар. 46-дай әр түрлі аспапқа арналған сонатасы,
15 симфониясы (оркестрге арналған).
1.Негізгі партия –сонаталық форманың ең негізгі элементі.Ол негізгі және қосымша тақырыптан тұрады (12 такт)
а)Шығарманы орындап көрсету.
Оқушы тыңдайды, содан соң фортепиано аспабында бөлім-бөліммен талдайды.
б) Тональдығы До- мажор( С- dur),Екпіні AIIegro (Жылдам),Өлшем 4/4. Штрихтер: легато, стаккато,акцент дұрыс ойнауын қадағалаймын.
Нотаны дауыстап атап талдайды.Оқушы оң қолды бөлек, сол
қолды бөлек талдайды шығарманың апликатурасын дұрыс ойнауға қадағаланады. Шығармада 2-ші такт пен 15 -ші такт
легато штрихы дыбысты бір-бірімен байланыстырып ойнауға көңіл бөлеміз. Динамикасымен жұмыс f (форте) –громко, p (пиано)- тихо.
2.Қосымша партия – негізгі партияға қарама-қарсы түрде жүреді, лирикалық
Характерінде ойналады (14 такт).Әрбір үзіндіні «фраза»бойынша үйренеді. Стаккато дыбысты қысқа үзіп ойнау Қиыншылық тудыратын жерлерін
біреше рет оқушы қайталап ойнады. Сабақтың соңында оқушы музыкалық
V.Сабақты қортындылау.
- Күрделі формағы шығармалардың түрлерін ата?
- Сонатина неше бөлімнен тұрады?
- М.Клементи кім?
- М.Клементидін қандай шығармаларын білесін?
VI.Үй тапсырмасы.
М. Клементи Сонатина C-dur шығарманы
1-2 бөлімін нота бойынша санап, ойнап келу.
VII.Оқушыны бағалау: Үй тапсырмасы мен жаңа
Тақырып бойынша оқушыны бағалаймын.
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: М.Клементи Сонатина до мажор» шығармасымен жұмыс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : XVII-XVIII ғасырда өмір сүрген немістің ұлы композитор және дирижер классик өмірбаяны мен шығармалары туралы түсінік беріп,оқушыларды музыкалық шығармалардың күрделі түрімен таныстыру. Дамытушылық: Оқушыны сауатты ойнауға үйрету,музыканың әсемдігін сезінуге баулу.
Тәрбиелік: Халықтардың музыка мәдениетін білуге үйрету.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ -жауап, аспапта орындау.
Сабақтың оқыту формасы: Жеке даралап оқыту
Пәнаралық байланыс: Сольфеджио,музыка әдебиеті.
Көрнекіліктер:Фортепиано,ноталар
Дәріс алушы оқушы: Уразгалиева Аянат 3- сынып.
Сабақтың жоспары:
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Техникалық жаттығу кезеңі
III. Үй тапсырмасын қайталау
IV. Жаңа тақырып
V. Сабақты қортындылау
VI. Үй тапсырмасы
VII.Бағалау
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлематсыздар ма, құрметті ұстаздар, оқушылар!Бүгінгі өткелі отырған сабағымызға қош келдініздер!» «Музыка-күллі өнердің ішіндегі ең құдіретті,ең әсерлісі»,- деп Г.Берлиоз айтқандай, музыка адамзаттың рыхани азығы, жан серігі.Өз бетімен жұмысқа оқушыны алғашқы сабақтан үйреткен жөн, себебі
II. Гамма Ре- мажор.Гамма-оқушының саусақтарын жаттықтыру үшін және шығармада кездесетін альтерациялық белгілерді еркін ойнау, техникалық шеберлікті арттыру мақсатында ойнатылады.
III.Үй тапсырмасын қайталау:
Келесі кезекте үй тапсырмасы тексеріледі.С.М.Майкапар
«Бурный поток» С М.Майкапар «Бурный поток» шығармасын
алдымен жеке тексеріп,ойнату.Оның таза және нота
ырғақтарының дұрыс ойнауын қадағалау.
- Шығарманың авторы кім?
- Дұрыс С.М.Майкапар
-Шығарманың екпіні қандай?
-Тез
-Шығарманың өлшімі?
-Дұрыс 4/4
С.М.Майкапар «Бурный поток» (Жатқа ойнау ).
(Оқушы үй тапсырмасын жатқа ойнап көрсетеді,қателері түзетілді).
IV.Жаңа тақырып: М.Клементи Сонатина C-dur.
Күрделі формадағы шығармалардың түріне:кішкентай сонатиналар,
Сонаталар,вариациялар,рондолар,пасакаллия, концерттер жатады.
Сонатина екі партиядан тұрады,олар негізгі және қосымша.
Соната бірнеше не 3-4 бөлімнен тұрады. Мұнда әлеуметтік
идеялар, қаhармандық күрес образдары, адам жанының
асқақтығы, терең рухани тартыстар.
М.Клементи.Сонатина (C-dur)
М.Клементи(1752 ж.Рим (Италия) -1832 ж.
Вустершир (Англия)) –итальян композиторы,пианист,педагог,
дирижер, Англияда өмір сүрген. Музыка тарихында оның аты
атақты педагог ретінде қалды. Оның 60-тан астам фортепианолық
сонатасы бар. 46-дай әр түрлі аспапқа арналған сонатасы,
15 симфониясы (оркестрге арналған).
1.Негізгі партия –сонаталық форманың ең негізгі элементі.Ол негізгі және қосымша тақырыптан тұрады (12 такт)
а)Шығарманы орындап көрсету.
Оқушы тыңдайды, содан соң фортепиано аспабында бөлім-бөліммен талдайды.
б) Тональдығы До- мажор( С- dur),Екпіні AIIegro (Жылдам),Өлшем 4/4. Штрихтер: легато, стаккато,акцент дұрыс ойнауын қадағалаймын.
Нотаны дауыстап атап талдайды.Оқушы оң қолды бөлек, сол
қолды бөлек талдайды шығарманың апликатурасын дұрыс ойнауға қадағаланады. Шығармада 2-ші такт пен 15 -ші такт
легато штрихы дыбысты бір-бірімен байланыстырып ойнауға көңіл бөлеміз. Динамикасымен жұмыс f (форте) –громко, p (пиано)- тихо.
2.Қосымша партия – негізгі партияға қарама-қарсы түрде жүреді, лирикалық
Характерінде ойналады (14 такт).Әрбір үзіндіні «фраза»бойынша үйренеді. Стаккато дыбысты қысқа үзіп ойнау Қиыншылық тудыратын жерлерін
біреше рет оқушы қайталап ойнады. Сабақтың соңында оқушы музыкалық
V.Сабақты қортындылау.
- Күрделі формағы шығармалардың түрлерін ата?
- Сонатина неше бөлімнен тұрады?
- М.Клементи кім?
- М.Клементидін қандай шығармаларын білесін?
VI.Үй тапсырмасы.
М. Клементи Сонатина C-dur шығарманы
1-2 бөлімін нота бойынша санап, ойнап келу.
VII.Оқушыны бағалау: Үй тапсырмасы мен жаңа
Тақырып бойынша оқушыны бағалаймын.
