kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Велика українська сімейка .Українські народні інструменти

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок 23                                                                                  5 клас.

Тема. Велика українська сімейка 
Мета.
Дати поняття - оркестр народних інструментів та його різновиди, знайомство з особливостями українських народних інструментів та музичними інструментами, які за походженням є російськими , але входять до складу народного оркестру, продовжити показ творчісті М. Калачевського.
Розвивати вміння учнів розпізнавати на слух звучання народного оркестру, надавати характеристику музичному образу твору у виконанні народного оркестру, створювати му-зичний супровід на ударних інструментах. 
Виховувати інтерес до інструментально-оркестрової музики, до оркестру народних музичних інструментів, творчості українських композиторів.

 
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. 

Обладнання: музичний інструмент, програвач, портрет М. Калачевського, запис музичних творів у виконанні народних інструментів та  Ноктюрн М. Калачевського.

Основні поняття для засвоєння: оркестр народних інструментів та основні його різновиди, інструменти народного оркестру та їхнє походження. 1 
Твори, що вивчаються на уроці: 
• М. Калачевський. Ноктюрн (у виконанні академічного народного оркестру). . 
• Віночок українських народних мелодій у виконанні укра¬їнського оркестру народних інструментів. 
• «Червона калина». — виконання. 

Хід уроку 
1. Вхід під музичну композицію
— віночок українських народних мелодій. 
 Організаційний момент. Мотивація до навчання. 

2. Актуалізація опорних знань
: опитування в парах, відповідь на запитання — види оркестрів, інструменти народного оркестру, творчість композитора М. Калачевського. 

Українські народні музичні інструменти.Перегляд презентації.

:                  3. Бесіда про особливості оркестру народних інструментів
Оркестр народних інструментів,' на відміну від симфонічного чи духового, складається з музичних інструментів, які нація вважає невід’ємною частиною своєї духовної культури. У кожного народу є свої національні інструменти, а тому й свої особливі оркестри. 
Оркестр українських народних інструментів може складатися з різної кількості інструментів (аж до 40), серед яких більшість — національні: бандура, цимбали, кобза, басоля, ліра, телинка, сопілка, свиріль, козобас, сурма, козацька труба, бугай, флояра, ріжок, дуда, дримба, рубель, качалка, бубон, береста та інші. 

 

Оркестри народних інструментів за складом можуть бути однорідними або мішаними.


Найпопулярнішими є академічний оркестр, який переважно складається зі струнно-щипкових інструментів, та український оркестр народних інструментів, до складу якого входять і струнно-смичкові інструменти. 
 

Музичний словничок 
Оркестр народних інструментів — колектив музикантів, які грають на народних інструментах


4. Бесіда про особливості походження деяких музичних народних інструментів
Знайомтесь: ці інструменти входять до складу народного оркестру, але за походженням не є українськими. 
Показ ілюстрацій: домра, балалайка, баян.  Відео 
Домра — старовинний (XVI ст.) народний струнно-щипковий інструмент із грушоподібним корпусом та трьома або чотирма струнами. Раніше триструнну домру використовували народні музиканти та актори — скоморохи. Зараз триструнна домра широко розповсюджена в Росії, а в Україні цей інструмент має чотири струни. 
 

Балалайка — російський народний щипковий музичний інструмент із дерев’яним корпусом трикутної форми і трьома (раніше двома) струнами. Балалайка відома з початку XVIII століття. 
 
Баян — музичний інструмент, створений на основі російської гармонії (гармошки). Назва походить від імені давньоруського співця-поета Бояна. Баян складається з двох кришок-коробок, з’єднаних між собою міхами, та кнопкових клавіатур для обох рук. 
 
5. Музичне сприймання. М. Калачевський. Ноктюрн (у виконанні бандуристки)-, 
 
                                           Віночок українських народних мелодій у виконанні українського оркестру народних інструментів. 

 
6. Аналіз музичного твору. 

— Які оркестри виконували твори? Гру яких інструментів народного оркестру вам вдалося розпізнати на слух? 
— Розкажіть про засоби виразності обох творів. 
— В якому творі поєдналися народна і професійна музика? 
— Розкажіть про свій настрій після прослуховування творів. 

7. Бесіда про творчість композитора. 
Михайло Миколайович Калачевський — український композитор, піаніст, музично-громадський діяч та юрист. Автор «Української симфонії» (1876), в якій використав українські народні теми, а також «Реквієму», струнного квартету, ряду фортепіанних п’єс, романсів та духовних хорів. 

ДИНАМІЧНА ЧАСТИНА - Фізкультхвилинка

8. Виконання творчого завдання. 
Виконайте ритмічний супровід української польки на ударних та шумових народних інструментах. Слухайте уважно! Майте на увазі, що ритм польки — дводольний: І II І 
 
9. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя). 
Співайте голосні "А" "О" "У" "І" разом із віртуальним фортепіано, спостерігаючи за курсором (червоною крапкою) 
 
10. Виконання пісні. *Червона калина». 
Виконайте пісню під фонограму. Створіть музичний супровід на 
українських народних інструментах. 
 
11. Виконання творчого завдання. 
Візьміть пензлик та фарби. Намалюйте для своєї матусі квіточку. Нехай вона «заграє» тими кольорами, які підказала вам пісня. 
Звичайний (простий) спосіб (на папері): 
 
Для допитливих і кмітливих (за допомогою комп'ютера):  малюнок
 
12. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. 
• Що таке оркестр народних інструментів? Назвіть його різновиди, які вам запам’яталися. 
• Розкажіть про інструменти, які вивчали на уроці. 
• Які музичні твори вас вразили найбільше? Чому? 

13. Домашнє завдання. 
У коментарях до уроку дайте відповіді на питання: 
РЕПРОДУКЦІЙНИЙ (достатній рівень): 
1. Які оркестри виконували твори, що прозвучали на уроці? 
2. Гру яких інструментів народного оркестру вам вдалося розпізнати на слух? 
3.Розкажіть про засоби виразності обох творів. 
4.В якому творі поєдналися народна і професійна музика? 
5.Розкажіть про свій настрій після прослуховування творів. 
6.Чи звучить у вас удома українська народна музика або музика у виконанні оркестру народних інструментів? Яка саме? 
7. Створіть у відкритому Інтернет-просторі на доступному вам ресурсі сторінку "Українські народні музичні інструменти" (із зображеннями, аудіо-та відео-файлами), URL-адресу (гіперпосилання) на створену сторінку розмістить у коментарі до уроку. 

ТВОРЧИЙ (високий) РІВЕНЬ: 
Для допитливих — виконання музичного проекту. 

Проект «Словничок музичних інструментів світу» 
Мета: знаходити та вибирати необхідну інформацію для оформ¬лення словника. 
Очікуваний результат: музичний словничок інструментів. •, 
План створення: 
Цей проект створити вам допоможуть друзі. 
Об’єднайтеся з ними у три групи. 
ОБЕРІТЬ ОДНУ ІЗ ЗАПРОПОНОВАНИХ ГРУП І ВИКОНАЙТЕ ЗАВДАННЯ У КОМЕНТАРІ ДО УРОКУ: 
Перша група «Українські музиканти-знавці» — знайдіть інформацію про українські народні музичні інструменти. Розташуйте їх за алфавітом. 

Друга група «Європейські музиканти-знавці» — знайдіть інфор¬мацію про народні музичні інструменти країн Європи. Розташуйте їх за алфавітом. 

Третя група «Художники-оформлювачі» — придумайте разом оформлення вашого словничка та знайдіть малюнки або, ілюстрації із зображенням інструментів. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Велика українська сімейка .Українські народні інструменти »

Презентація підготовлена  вчителем вищої категорії  Краснолиманської ЗОШ № 5  Новіковим  Іваном Андрійовичем

Презентація підготовлена

вчителем вищої категорії

Краснолиманської ЗОШ № 5

Новіковим

Іваном Андрійовичем

Струнні Скрипка Альт

Струнні

Скрипка

Альт

Козобас

Козобас

Дримба Торбан Торбан

Дримба

Торбан

Торбан

Сопілка

Сопілка

Ріжок Гудок

Ріжок

Гудок

Трембіта Ріжки з трембітою

Трембіта

Ріжки з

трембітою

Сурми Свіріль Флейта Пана

Сурми

Свіріль

Флейта Пана

Бандура

Бандура

Ліра і кобзи

Ліра і кобзи

Цимбали

Цимбали

Ударні інструменти

Ударні

інструменти

Бубон і тарілки Бугай і барабан

Бубон і тарілки

Бугай і барабан

Грає оркестр народних інструментів

Грає оркестр народних інструментів

Дякую за увагу !

Дякую за увагу !


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Музыка

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Велика українська сімейка .Українські народні інструменти

Автор: Новиков Иван Андреевич

Дата: 10.06.2014

Номер свидетельства: 101722


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства