kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Театральне мистецтво, Російський балет

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок з художньої культури з елементами подорожі

ознайомити учнів із історією виникнення російського балету, поглибити знання учнів про театральне мистецтво; розвивати вміння працювати з довідковою літературою. Виховувати інтерес та шану до світового мистецтва ; прагнення до особистої творчості.

Тип уроку: комбінований.

Оснащення уроку:

  1. Технічні (інформаційні) засоби навчання.
  2. Художні світлини ( зображення костюмів…).

Методи і прийоми, використовувані вчителем на уроці: коментар, бесіда, евристичний метод (проблемного викладу), частково-пошуковий, репродуктивний (відтворюючий), дослідницький, інтерактивний метод «Мікрофон».

Форма організації: урок з елементами подорожі з використанням відеоматеріалів.

Структура використання на уроці навчального часу:

1. Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку (1 хв.).

2. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.).

3. Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями (2-5 хв.).

4. Виклад вчителем та учнями нового матеріалу (30 хв.).

5. Підсумок уроку, рефлексія (3-5 хв.).

8. Домашнє завдання (3 хв.).ознайомити учнів із історвєю виникнення російського балету, поглибити знання учнів про театральне мистецтво; розвивати вміння працювати з довідковою літературою. Виховувати інтерес та шану до світового мистецтва ; прагнення до особистої творчості.

Тип уроку: комбінований.

Оснащення уроку:

  1. Технічні (інформаційні) засоби навчання.
  1. Художні світлини ( зображення костюмів…).

Методи і прийоми, використовувані вчителем на уроці: коментар, бесіда, евристичний метод (проблемного викладу), частково-пошуковий, репродуктивний (відтворюючий), дослідницький, інтерактивний метод «Мікрофон».

Форма організації: урок з елементами подорожі з використанням відеоматеріалів.

Структура використання на уроці навчального часу:

1. Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку (1 хв.).

2. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.).

3. Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями (2-5 хв.).

4. Виклад вчителем та учнями нового матеріалу (30 хв.).

5. Підсумок уроку, рефлексія (3-5 хв.).

8. Домашнє завдання (3 хв.).  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Театральне мистецтво, Російський балет »

Уманська загальноосвітня кола І-ІІІ ст.

Ім. М.П.Бажана №11

Бутенко Г.Б.

11Клас,

Назва розділу:Театральне мистецтво,

урок № 14

Тема . Російський балет

Мета уроку: формування ключових компетентностей:

Загальнокультурна компетентність: духовно-моральні основи життя людини; роль мистецтва у житті.

Інформаційна компетентність: здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел, користуватися довідковою літературою.

міжпредметна естетична компетентність: виявлення естетичного ставлення до мистецтваспроможність аналізувати й оцінювати найважливіші досягнення світової культури; вміння цінувати красу, створену митцями; виявлення інтересу до художньої культури;

предметних компетентностей: ознайомити учнів із історвєю виникнення російського балету, поглибити знання учнів про театральне мистецтво; розвивати вміння працювати з довідковою літературою. Виховувати інтерес та шану до світового мистецтва ; прагнення до особистої творчості.

Тип уроку: комбінований.

Оснащення уроку:

  1. Технічні (інформаційні) засоби навчання.

  2. Художні світлини ( зображення костюмів…).

Методи і прийоми, використовувані вчителем на уроці: коментар, бесіда, евристичний метод (проблемного викладу), частково-пошуковий, репродуктивний (відтворюючий), дослідницький, інтерактивний метод «Мікрофон».

Форма організації: урок з елементами подорожі з використанням відеоматеріалів.

Структура використання на уроці навчального часу:

1. Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку (1 хв.).

2. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.).

3. Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями (2-5 хв.).

4. Виклад вчителем та учнями нового матеріалу (30 хв.).

5. Підсумок уроку, рефлексія (3-5 хв.).

8. Домашнє завдання (3 хв.).

Хід уроку

1. Організація уваги учнів на уроці та проголошення теми уроку

2. Мотивація навчальної діяльності

Історія світового балету зберегла чимало легендарних імен. Хто з вас не пам'ятає танець маленьких лебедів або адажіо Одетти-Одилії з казково-фантастичного балету П.Чайковського «Лебедине озеро»? Ця музика стала улюбленою для багатьох людей в усьо­му світі, адже ідеї боротьби проти тем­них сил, що стоять на заваді щастя, зро­зумілі представникам різних культур, людям різного віку, різних художньо-естетичних інтересів і уподобань.

Сьогодні на уроці мені будуть допомагати учні, які попередньо працювали над сьогоднішньою темою.


3. Актуалізація набутого навчального матеріалу учнями

  • Назвіть види музичного театру

  • У якому виді сценічного мистецтва основними засобами виразності є ианець і пантоміма?

4. Виклад вчителем нового матеріалу

Балет — вид музично-сценічного мистецтва, зміст якого розкривається в хореографічних образах. Французьке слово «ballet» походить від італійсь­кого «танець». Французька назва та іта­лійське коріння не випадкові. Балет виник в епоху Відродження в Італії, де здавна любили веселі танцювальні сценки на карнавалі, які згодом пере­творилися на танцювальні спектаклі. У Франції набув популярності придвор­ний урочистий балет. Видатний фран­цузький драматург Ж.-Б. Мольєр ство­рив лібрето кількох комедій-балетів, музику до яких написав композитор Ж.-Б. Люллі. У Королівській академії танцю (Париж) сформувалася школа класичного танцю — своєрідна мова хореографічного мистецтва, яка в ос­новному збереглася до наших днів.(Слайд 1-2)

Сьогодні ви зможете збагатити свій арсенал мистецьких понять такими термінами, які зазначені у словнику. Звернемось до них, а також до портретів та ілюстрацій, які представлені на дошці.

Балет – ( фр. ballet від італійського ballo-танець, пляска), музично- хореографічний спектакль, в якому органічно співіснують музика, танець, драматичне дійство та елементи образотворчого мистецтва на основі загального драматичного плану. Танець у балеті складає (або ставить) балетмейстер, якого в програмках й афішах називають хореографом або постановником, а виконують артисти балету, або, як про них говорять, танцівники.

Адажіо- (adagio)- повільний музичний темп, по метроному від 96 до 120 ударів за хвилину.

Лібрето – ( італ. Libretto- книжечка), літературний текст, який лежить в основі музично-сценічного твору, головним чином опери. Часто під «лібрето» мають на увазі короткий переказ змісту опери, балету, оперети.

Виступ учня-історика:

Танець - головний виразний засіб у балеті. У танці розкриваються зміст балету, характери діючих осіб, їхньої думки, почуття. Величезне значення в балеті має музика - її драматична, емоційна сила, багатство й краса мелодій і ритмів.

Важлива роль у балеті належить декораціям, костюмам, висвітленню. У Росії перший балетний спектакль відбувся при дворі пануючого Олексія Михайловича у 1673 р. у підмосковному селі Преображенському. Його підготував іноземець - офіцер інженерних військ Микола Ліма. Називався він «Балет про Орфея та Евридіку». Джерела російського балету - у народних танцях, то величних і співучих, то бешкетних і зухвалих. Російські артисти по-своєму поставилися до техніки танцю, запропонованої їм закордонними постановниками й педагогами. Вони розвили її, збагатили якостями, властивими народному танцю: виразністю, натхненністю, свідомістю.(Слайд 3)

Слово вчителя:

1742 року Єлизавета ІІ видала указ про заснування в Петербурзі російської балетної трупи.

1776 року у Москві було закладено Большой театр.(Слайд 4-5)

Виступ учня-історика:

В історії російського балету багато славних сторінок. В 19-му ст. він став зразком для балету всього світу. Цим він зобов'язаний композиторам П. І. Чайковському (1840-1893), творцеві безсмертних балетів «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик».(Слайд6-8).

Відомі тісні зв'яз­ки композитора з Україною. Проте навіть фахівці не зав­жди знають про ко­зацьке коріння його роду. Прадід компо­зитора Федір Чайка був православним шляхтичем (сотни­ком) на Полтавщині, де народився дід компози­тора Петро Федорович Чайковський (у селі Мико­лаївка). Він навчався у Київській академії, потім став ліка­рем. Петро Ілліч часто і подовгу бував у Кам'янці і Вербівці на Черкащині, у Низах та Тростянці на Сумщині, у Симаках і Браїлові на Поділлі, неоднора­зово відвідував Київ, Харків, Одесу та інші міста України. Він залюбки вико­ристовував український музичний фоль­клор у багатьох інструментальних тво­рах, присвятив українській тематиці опери «Мазепа»,

«Черевички». У Вербівці в маєтку Давидових, де жила родина його сестри, композитор написав два акти свого першого балету «Лебедине озеро».

П. Чайковський надав глибинного змісту балетній му­зиці, в якій викорис­товував принципи симфонічного розвит­ку. Він вважав, що ба­лет здатний виразити складні почуття, велич душі людини. Співтворчість композитора з балетмейстером М. Петіпа збагатила танцювальну лексику, утвердила нове розуміння ба­летної драматургії.

Учитель:

Зіркою першої величини в російській трупі С. Дягілева була балерина Анна Павлова (1881-1931). До неї в ба­леті панував віртуозний блиск, культ танцювальної техніки. Анна Павлова створила еталонні образи високої ду­ховності, краси, щирості. Серед них — «Лебідь» К. Сен-Санса, «Вальс» із «Шопеніани». Останній образ худож­ник Валентин Сєров втілив у портреті балерини на афіші «Російських се­зонів» у Парижі. Гастролі російської балетної трупи на всіх континентах забезпечили грандіозний успіх Анни Павлової. Вона стала легендою балет­ного мистецтва.(Слайд 9)

Майя Плісецька

Народилася в Москві у відомій єврейській сім'ї Михайла Еммануїловича Плісецького і Рахілі Михайлівни Мессерер. Ходила до школи на Шпіцбергені, де її батько працював інженером «Арктиквігулля», потім був призначений генеральним консулом СРСР. У 1938 році його розстріляли під час сталінської чистки (під час Хрущовської відлиги — реабілітований), а мати, актриса німого кіно, була депортована до Казахстану в Акмолінський табір дружин зрадників Батьківщини. У зв'язку з цим Майю удочерила тітка по материнській лінії, балерина Суламіфь Мессерер. В 1943 у Майя закінчила Московське хореографічне училище (педагоги Єлизавета Павлівна Гердт та М. М. Леонтьєва).

У пластиці Майї Плісецької танцювальне мистецтво досягає високої гармонії. Найвидатніші партії: Одетта — Оділлія в«Лебединому озері», Аврора в «Сплячій красуні» (1961), Господиня мідної гори в «Кам'яній квітці» Прокоф'єва, Раймонда в однойменному балеті Олександра Глазунова. В 1959 Плісецькій присвоєно звання Народної артистки СРСР.(Слайд 10)

Виступ учня:

Спеціальний одяг для балету: пачка, пуанти ( Слайд 11-12) коментар учня по слайду .

5. Підсумок уроку. Закріплення вивченого.

Запитання для підсумкової бесіди:

1. Що означає слово «балет»?

2. У якій країні народився цей танець?

3.Перелічіть імена видатних російських композиторів, які писали музику до балетів.

4.Назвіть імена прославлених танцівників російського балету.

6. Оцінювання.

7. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення на тему «Вацлав Ніжинський – життя і творчість», «Сучасні російські артисти балету».

Написати твір-роздум на тему: «Що нового я дізнався про балет?»


Використані джерела:

1. Всесвітня мережа Інтернет.

2.Детская энциклопедия. Т.12 «Искусство». Изд-во « Педагогика» - М., 1977 Акад. наук СССР. 3-е изд.

3. Художня культура світу : Європейський культурний регіон : Навч. Посіб. / Н.Є. Миропольська, Е.В. Бєлкіна, Л.М. Масол, О.І.Оніщенко. – К. : Вища шк., 2001.


6




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: МХК

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Театральне мистецтво, Російський балет

Автор: Бутенко Галина Борисівна

Дата: 29.12.2014

Номер свидетельства: 148958


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства