Математика | Мушанова Жадыра Кунболатовна | 4-сынып | |
Сабақтың тақырыбы | Жазбаша бөлу тәсілдері |
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер |
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдері бойынша өткен сабақтарды рефлекциялау, өткен есеп түрлерін шығару қабілетін тексеру және өздігінен ойлап есеп шығарып, дұрыстығын анықтай білуге дағдыландыру; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, білімділікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: ойын сабақ. Әдісі: іздену- ойлау, сұрақ-жауап, түсіндіру, дәлелдеу. Көрнекілігі: оқулық, ережелер, геометриялық фигуралар |
Мұғалімнің әрекеті Оқушыларға бағалау парақшалары таратылады. Осы параққа стикерлер жинайды. Ең көп стикер жинаған оқушыларды анықтап «Мүмкіндіктер бұтағының » шыңына шығарамыз. | Оқушының әрекеті Стикерлерді жауап берген сайын алып жауап парақшасына жинап отырады. |
Топқа бөлу 2-минут | - Ақшаны тарату арқылы екі топқа бөлу. Жүздіктер бір топ, мыңдықтар екінші топ болып бөлінеді. -Әр топтың топ басшысы, уақыт өлшеуші сайланады. | Оқушылар ақшаны алу арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу. |
Ынтымақтастық атмосферасы 3 минут | Оқушылар шеңбер жасап тұрады. -Оқушылар шеңбер құрып тұрып, Өрмекшінің торын жасап, бір-біріне жақсы лебіздерін білдіреді. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Білу. Үй тапсырмасын пысықтау 5 минут | №8 (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру) -Әр топтың топ басшылары шығып , екінші топтың үй тапсырмасын тексеріп шығу тапсырылады. - «Өкіл стратегиясы» Әр топ өкілі бір-бірінің есебін тексереді.Интерабелсенді тақтада үй тапсырмасының дұрыс жауаптыры шығып тұрады. Топ басшылары осы жауаптарға сүйене отырып, өз тобына ұпай жинайды. 14490:90*43= 181200:300*67 387000:90*77 123000:300*32 | Оқушылар ауызша орындай |
Түсіну 4 минут | №1. тез есептеу жолын түсіндіру. «ДЖИК СО» немесе Бедерлі пышқы стратегиясы 45∙99=4455 40*25=10000 101∙89=8989 6∙999=5994 99+115=214 37∙101=3737 50*999=49950 800*25=20000 | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. |
Қолдану 10 минут | Былай тұжырымда: Жазамын: бөлінгіш29900, бөлгіш 460. Бөліндінің мәніндеондық мыңдық шығатындай етіп, 2 ондық мыңдықты 460 бөлуге болмайды.Бөліндінің мәнінде бірлік мыңдық шығатындай етіп 29 бірлік мыңдықты 460 қа бөлуге болмайды. Бөліндінің мәнінде жүздік шығатындай 299 ды 460 қа бөлуге болмайды.Бөлінгіш пен бөлгіштін нөлдерін теңестіремін. Бірінші толымсыз бөлінгіш 299 ға тең. Ондықтарды бөлемін 299:46-,,,6 (қалд 23 онд) бөліндінің мәніне 6 ны жазамын.Қалдықты 23-ті ондықтардың астына жазамын.Бірліктерді түсіремін.2 жүздік,3 ондық –бұл 230 бірлік. Бірліктерді бөлемін: 230: 46----5, 5-ті бөліндінің мәніне жазамын, қалдық нөлге тең. Яғни толығымен бөлдік. Жауабын оқимын 65. 1232:56=22 4116/42=98 91350/15=6090 169960/28=6070 | Оқушылар тізбектеле бір- бірінің артына тұрып, алдындағы оқушының артында жапсырылып тұрған қағаздағы берілген есептерді шығарады. |
Сергіту сәті 2 минут | | |
Талдау 5 минут | «Почта ойыны» топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тапсырмалар беріледі. Сұрақтар мен қосымша тапсырмалар жаңа тақырып бойынша сабақты қалай түсінгендігін тексеру және сұрақтар беру, есепті шығарту арқылы жұмыс істеу. Топпен талқылату.Ортадан бір оқушы шығып өз ойын тақтаға жазады. № 4 Теңдеулерді шешу | Берілген жаңа тақырыпты топпен талқылайды.Өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қағазға жазып, тақтаға шығып орындайды. |
Жинақтау . «Топбасшылар» сайысы 10 минут | Әр топтан топ басшысы ортаға шығады. Арнайы тапсырмалар беріледі.Есептер шығарып жарысады. №7. Есептерді теңдеу құрастыру арқылы жауабын табу. -
х-23=5+8 х-23=13 х=13+23 х=36 36-23=5+8 13=13 Жауабы: сыныпта барлығы 36 бала болды. | х-12=6 х=12+6 х=18 18-12=6 6=6 Жауабы: сыныпта барлығы 18 бала болған. | | Үйге тапсырма беру: 1-топ №5,2-топ №6 есептерді шығару | Топ басшылары өзара жарысады. Ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды. |
Бағалау 2 минут | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Бүгінгі сабақты түсінсеңдер,көк түсті шеңберді, жартылай түсінсеңдер сары шеңберді, түсінбесеңдер қызыл шеңберді көтеріңдер. | Бағалау парақшасын толтырады Бағалау парақшаларындағы жинаған ұпайлар бойынша оқушыларды бағалау. |
Кері байланыс 2минут | Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойларын стикерге жазып, тақтадағы күлегештерге іледі. | Ұсынылған стикерді толтыру. |
| | |
Құрөзек орталау мектебі.