kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жай бөлшектерді қосу және азайту Сызықтық функция және оның графигі есептерді шешу. Мәтінді есептерді теңдеулер мен теңсіздіктерді құрастыру арқылы шығару.

Нажмите, чтобы узнать подробности

сызықтық функцияны графикке салу ережесін үйрету;х,у функциясының графигінің дұрыс салынуын қадағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жай бөлшектерді қосу және азайту Сызықтық функция және оның графигі есептерді шешу. Мәтінді есептерді теңдеулер мен теңсіздіктерді құрастыру арқылы шығару.»

Тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту

Сызықтық функция және оның графигі

Күні: 21.11.2018

Сынып: 5-7

Пән: Математика

Сабақ түрі: Кіріктірілген сабақ

Пән мұғалімі: Нұржанқызы Назерке

Оқытудың мақсаты:

Оқушыларды жай бөлшектерді қосу және азайту ережелерін таныстыру. Осы ережелер негізінде жай бөлшектерді қосу және азайту дағдыларын қалыптастыру. Сызықтық функция және оның графигінің ережелерімен таныстыру. Осы ереже негізінде функцияны графикке салу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:

Тақырыпты игеру барысында оқушылар бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосу және азайту ережелерін үйрету. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру, ең кіші ортақ еселіктің ережесін қолдана отырып бөлшектердің толықтауыш көбейткіштерін таба білу, бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу мен азайтуды орындауды үйрету.

Сызықтық функцияны графикке салу ережесін үйрету; х,у функциясының графигінің дұрыс салуды қадағалау;

Жетістік критерийлері:

Оқушылар осы тақырып бойынша түсіну, талдау, қолдану, синтез, анализ, сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Құндылықтарды дамыту:

Үй тапсырмасын беру және оны орындатып, тексеру арқылы оқушыларды жауапкершілікке, ұқыптылыққа, өзін өзі бағалауға, топтасып жұмыс жасату арқылы бірін бірі құрметтеуге, сөзжұмбақ шешу арқылы есте сақтау дағдыларын қалыптастыру. Адамгерщілікке, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс:

Әдебиет, Геометрия, Сурет

АКТ қолдану дағдысы: Ертегі суреттері, таратпа қағаз, тақта, сөзжұмбақ.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі:

Армысыздар балалар бүгінгі сабағымызды мына әдемі өлең жолдарымен бастағым келеді:

Қайырлы күн, достым,

Қайырлы күн болсын.

Сәрсенбінің сабағы

Сәттілікке толы болсын!

Біздің балдық жүиеміз

Сексен бестен көп болсын! Деп сабағымызды бастайық.

Кәне балалар үйге қандай тапсырма бердім?

Өте жақсы барлығымызда орындап келіппіз.

5- cынып сіздерге оқулығымыздағы №436 есептің тақ сандарын шығарайық.

Ал 7- сынып сіздермен біз жаңа тақырып өтеміз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы « Сызықтық функция және оның графигі». Өзіміз білеміз у=kx+b сызықтық функция екенің, мұндағы х тәуесіз, к,в қандай да бір сан.

Оқулығымыздағы №22.1 есепті шығарайық.

Тақырыбымызды түсынып, есебімізді шығарып болсақ, барлығымыз бері қарайық.

Балалар сендермен мен қызықты математика әлеміне саяхат жасағым келіп отыр. Ең әуелі саяхатқа шықпас бұрын біз өз қоржынымызды дайындап алайық. Кәне, қоржынымызға не салайық?

( ақылдылығымызды, жылдамдығымызды, шапшаңдығымызды, ойлылығымызды т.б)

Олай болсақ қоржынымызды дайындап болсақ саяхатқа аттанайық. Балалар біз жай саяхатқа шықпаймыз, біз ертегі әлеміне, оның ішінде шалқан ертегісіне саяхатқа шығамыз... дайын болсақ жолға шығайық....

Ерте, ерте, ертеде бір ата мен апа және оның немере қызы борлыпты. Олар көктем шыға егін егіп, жаз бастала соны күтіп баптайды екен. Күзде сол егіндер жинастырады. Бір де атамыз күз басталғанда жазда еккен көкеністерін жинамақ болып бақшағы кірсе өзі еккен шалқанның үлкен болып өскенін көреді. Атамыз таңырқап, әрі қуанып кемпіріне көрсетпен болып шалқанды тарта бастайды шалқан жұлынбайды. Әбден шаршаған атамыз кемпірін шақырады

Ата: кемпірім, кемпірім бері келші, маған көмектешші.

Ол кезде апамыз текемет тоқып отыр еді... балалар сендерге тапсырма

1 топқа: осы текеметтің ұзындығын графикке салыңдар. А(-2;4) В(-1;2) жане С(1;-2) Д(2;-1)

2 топқа:

3 топқа:

Дұрыс айтасындар. Кемпірі шалының даусын естіп көмекке келеді. Екеуі шалқанды әрі тартады, бері тартады шалқан жұлынбайды. Апасы немере қызын шақырады. Немере қызы ол кезде бақшаның солтүстік болігіндегі сәбіз жинап жүр еді. Сіздерге тапсырма осы сәбіздің ұзындығын табыңдар және қанша бөлігін жинағаның анықтаңдар

1 топқа: осы текеметтің ұзындығын графикке салыңдар. А(10;30) В(20;40) жане С(10;10) Д(20;0)

2 топқа:

3 топқа:

Дұрыс айтасыңдар, жарайсыңдар!

Немере қызы әжесіне көмекке келеді. Осылайша атасы, апасы, немере қызы үшеуі шалқанды әрі тартады, бері тартады шалқан жұлынбайды. Немере қызы сүйкімді күшігін шақырады. Күшік ырылдап қызға мынандай шарт қояды...

( бірінші слайд)

Жарадыңдар

Күшік апаның немере қызына көмектеседі. Шалқанды тартады бірақ жұлынбайды. Күшік өзінің досы мысықты жақырады. Мысық пырылдап ұйықтап жатқан еді күшіктің даусын естіп ұйқыдан оянады мйяулап күшікке...

Мысық; егер менің жұмбағымды шешсең мен саған көмектесемін....

( екінші слайд)

Дұрыс оқушылар сендер жарадыңдар... мысық келіп күшікке көмектеседі. Мысық барлығы шалқанды тартады бірақ шалқан жұлынбайды. Мысық батылданып, ашуланып....тышқанды шақырады....

Мысық: тышқан достып бізге көмектес, тез кел...

Тышқан; егер менің берген сөз жұмбағымды шешсең, мен саған көмектесемін

(сөзжұмбақ)

Балалар сендер жарадыңдар... барлығын дұрыс таптыңдар...

Тышқан жұгіріп келіп мысықтың жұп жұмсақұ құйрығынан тартып қалғанда шалқан жер қойнауынан бір шығады осылайша шалқанды әрез жұлып алады..

Оқушылар сендер жарадыңдар өзгеге көмектесу арқылы өз білімімізді жетілдірдік, бұлда біздің өзгеге және өзімізге тигізгенкішкене болсын пайдамыз.

Рефлекция: оқушылар бүгінгі сабақымызды қорытындыламас бұрын мынадай «Брайб» ағашы атты рефлекция жұргізгім келеді . сендер өз алдыларындағы смайлктерді жапсыру арқылы бүгінгі сабақты түсінгендеріңді немесе сұрағым бар деген смайлыктер арқылы анықтаймыз кәне түсінсен мына ағашқа өз түсінігімізді жұргізейік.

Бағалау; оқушылар сендер барлықтарында бүгінгі сабағымызда жарадыңдар, барлығымыз балдық жүйеде сексен бес пайыздар алдық...

Бүгінгі сабағымды мына әдемі өлең жолдарымен аяқтаймын

2030- дың біз барысымыз,

Болашаққа бастайды әр ісіміз.

Егемен елімізді көркейтетін

Білім шыңына шығу парызымыз. Деп сабағымды аяқтаймын. Келесі сабақта кездескенше сау болыңдар!












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Нұржанқызы Назерке

Дата: 12.04.2019

Номер свидетельства: 506864


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства