Облыстық арнаулы №3 мектеп-интернаты
Математика пәні мұғалімі
Габдулова Саулеш Есенжановна
Математика
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді көбейту.
Сабақтың мақсаты: 1) Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу. Жай
бөлщектерге қосу, азайту амлдарын қолдану дағдыларын
қалыптастыру . Жай бөлшектерді көбейтуді үйрету.
2) Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, ой қорыта білуге
үйрету.
3) Алған білімдеріне жауапкешлікпен қарауға,өз мүмкіндігіне
сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: сұрақ- жауап, түсіндірмелі, көрнекілік
Сабақтың көрнекілігі: мультимедия, таратпа материал, плакаттар.
« Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.»
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылығын ояту:
а) сәлемдесу
ә) тренинг «Күн шуағы» ( оқушылар қағаз қиындыларынан күннің бейнесін
кескіндейді)
Жарқыраған күннің шуағын көріп, келер күнге қадам басу – әрбір адам үшін үлкен бақыт. Оқушылар, әрбір күндерің шуақты, бүгінгі сабақтарың сәтті өтсін!
б) оқушыларды түгендеу
в) оқушылардың назарын сабаққа аудару.
г) «Алғашқы қадам» үй жұмысын тексеру. № 719 (1), 723 (1)
Дайын слайдпен тексереміз. ( өзара тексеру, қателерін карандашпен түзетеміз. Бағалаймыз, «5» -қате жоқ, «4» - 1 қате, «3» - 2 қате
Шарты: Шешуі
№ 719 (1) І-күні - 12 га ? га 12 + 2 = 14 = 14
ІІ- күні - ? 2 га 12 + 14 = 26 = 27 = 27
«Біз нені білеміз» ( қайталау сұрақтары)
Жай бөлшектердің қандай түрлері бар? ( дұрыс, бұрыс, аралас сан)
Дұрыс бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір ( алымы бөлімінен кіші)
Бұрыс бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір (алымы бөлімінен үлкен, немесе тең)
Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді ?
Бөлшектерді қысқарту дегеніміз не?
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
Бұрыс бөлшекті, дұрыс бөлшекті ажырату. ( қаптарға салу)
Берілген бөліктер бойынша аралас сан құрап жазыңдар
Берілген бөлік бойынша бұрыс бөлшек құрап жазыңдар
Ауызша есептер: 1+ ; + ; - ; *; * 5;
ІІ. Мағынаны тану
«Жаңа сабақ- жаңа белес» тақырыпты түсіндіру
* = ? көбейту керек ( тақтаға жазамын)
Экранда бұл есептің шығарылуы берілген . Сіздер сол есептің шығарылу жолын қарап, түсініп, ережесін айтуға жұмыстаныңдар.
Слайд: * = = ( оқушы мүмкіндігі келгенше ережені айтады)
Ереже: Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп,алым етіп,бөлімдерін көбейтіп , бөлім етіп жазу керек.
* 5 = =
Ереже: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алым етіп жазып, бөлімін өзін қалдыру керек.
Енді келесі есептерді бірге орындаймыз, сосын оны дәптерге жазамыз. ( Оқушы шығарылу жолын айтады,тақтаға жазады)
* = = * 7 = = = 6
«Алғырлық кілті » ( оқулықпен жұмыс)
№ 741 ( 1,2,3,4,5 )
№ 742 ( 1,2,34)
Сергіту жаттығу: Алға қарай бір адым
Артқа қарай бір адым
Бір орнымда қозғалып
Кезек басып тұрамын
Жоғары, төмен қарайық
Орнымызды табайық
Өзіндік жұмыс: «Сәйкестігін тап»
;
Ең кіші жай сан
7
Жұп сан
8
Дұрыс бөлшек
2
Аралас сан
Тақ сан
3
Бұрыс бөлшек
7
*
2
Аралас сан
Тақ сан
99
Жұп сан
64
* 5
Ең кіші жай сан
«Математикалық лото» ( даналық сөз)
+ 3) 2 + 1 5) *
* 4) 12 *
Барлық
Нәрсеге
білім
қолды
жеткізеді
Қорытындылау: Ережелерді қайталау
«Лездік тапсырма» № 741 (7-12) , №742 (5,6)
«Шешуші сәт» Бағалау
Релаксация:
Қосымша тапсырмалар: 1) «Арқан тарту» көбейту кестесін сұрау,
анықтамалар.
Есептер дайындау.