Облыстық арнаулы №3 мектеп-интернаты 
 Математика пәні мұғалімі 
 Габдулова Саулеш Есенжановна 
  
 Математика 
  
  Сабақтың тақырыбы:  Жай бөлшектерді көбейту.
  Сабақтың мақсаты: 1) Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу. Жай  
  бөлщектерге қосу, азайту амлдарын қолдану дағдыларын  
  қалыптастыру . Жай бөлшектерді көбейтуді үйрету.  
  2) Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, ой қорыта білуге  
  үйрету.
  3) Алған білімдеріне жауапкешлікпен қарауға,өз мүмкіндігіне  
  сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету.
  Сабақтың түрі: жаңа сабақ
  Сабақтың әдістері: сұрақ- жауап, түсіндірмелі, көрнекілік
  Сабақтың көрнекілігі: мультимедия, таратпа материал, плакаттар.
  « Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің жоқ.» 
  Сабақтың барысы:
  І. Қызығушылығын ояту: 
  а) сәлемдесу
  ә) тренинг «Күн шуағы» ( оқушылар қағаз қиындыларынан күннің бейнесін  
  кескіндейді)
  Жарқыраған күннің шуағын көріп, келер күнге қадам басу – әрбір адам үшін үлкен бақыт. Оқушылар, әрбір күндерің шуақты, бүгінгі сабақтарың сәтті өтсін!
  
    б) оқушыларды түгендеу
  в) оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  г) «Алғашқы қадам» үй жұмысын тексеру. № 719 (1), 723 (1)
  Дайын слайдпен тексереміз. ( өзара тексеру, қателерін карандашпен түзетеміз. Бағалаймыз, «5» -қате жоқ, «4» - 1 қате, «3» - 2 қате
  Шарты: Шешуі
  № 719 (1) І-күні - 12 га ? га 12 + 2 = 14 = 14  
  ІІ- күні - ? 2 га 12 + 14 = 26 = 27 = 27  
 
  «Біз нені білеміз»  ( қайталау сұрақтары)
  Жай бөлшектердің қандай түрлері бар? ( дұрыс, бұрыс, аралас сан)
 Дұрыс бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір ( алымы бөлімінен кіші)
 Бұрыс бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір (алымы бөлімінен үлкен, немесе тең)
 Жай бөлшектің бөлімі нені көрсетеді, алымы нені көрсетеді ?
 Бөлшектерді қысқарту дегеніміз не?
 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?
 Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
 Бұрыс бөлшекті, дұрыс бөлшекті ажырату. ( қаптарға салу)
  Берілген бөліктер бойынша аралас сан құрап жазыңдар
    
  
   
  Берілген бөлік бойынша бұрыс бөлшек құрап жазыңдар
    
   
   
  Ауызша есептер: 1+ ; + ; - ; *; * 5;
  
  ІІ. Мағынаны тану
  «Жаңа сабақ- жаңа белес» тақырыпты түсіндіру 
  * = ? көбейту керек ( тақтаға жазамын)
  Экранда бұл есептің шығарылуы берілген . Сіздер сол есептің шығарылу жолын қарап, түсініп, ережесін айтуға жұмыстаныңдар.
  
  Слайд: * = = ( оқушы мүмкіндігі келгенше ережені айтады)  
  Ереже: Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп,алым етіп,бөлімдерін көбейтіп , бөлім етіп жазу керек.
  * 5 = =  
  Ереже: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алым етіп жазып, бөлімін өзін қалдыру керек.
  Енді келесі есептерді бірге орындаймыз, сосын оны дәптерге жазамыз. ( Оқушы шығарылу жолын айтады,тақтаға жазады)
  * = = * 7 = = = 6  
  
  «Алғырлық кілті » ( оқулықпен жұмыс)
  № 741 ( 1,2,3,4,5 )
  № 742 ( 1,2,34)
  Сергіту жаттығу: Алға қарай бір адым
  Артқа қарай бір адым
  Бір орнымда қозғалып
  Кезек басып тұрамын
  Жоғары, төмен қарайық
  Орнымызды табайық  
  
  Өзіндік жұмыс: «Сәйкестігін тап» 
     ;  
    
    Ең кіші жай сан
 
        
  7
    
     Жұп сан
 
        
  8
    
     Дұрыс бөлшек
 
       
  2
    
     Аралас сан
 
       
  
    
     Тақ сан
 
       
  3  
    
     Бұрыс бөлшек
 
     
  
   
    
  7  
    
    
  *  
       
  2  
    
    
  Аралас сан
       
  
    
    
  Тақ сан
       
  99
    
    
  Жұп сан
       
  64
    
    
  * 5
       
  
    
    
  Ең кіші жай сан
     
 
  «Математикалық лото»  ( даналық сөз)
   + 3) 2 + 1 5) *  
    
   * 4) 12 *
    
  
  
    
  Барлық  
 
    
  Нәрсеге
       
  білім
    
  қолды
    
  жеткізеді
     
  
  
  Қорытындылау: Ережелерді қайталау
  
  «Лездік тапсырма» № 741 (7-12) , №742 (5,6)
  
  «Шешуші сәт» Бағалау
  
  Релаксация:  
  Қосымша тапсырмалар: 1) «Арқан тарту» көбейту кестесін сұрау,
  анықтамалар.
  Есептер дайындау.