Просмотр содержимого документа
«Жай б?лшектерді ?осу та?ырыбына есептер шы?ару »
Сыныбы: 5 Пәні: Математика Тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу тақырыбына есептер шығару Мақсаты: Білімділігі: Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қоса білуге, қосу ережесін айта білуге үйрету ; Жай бөлшектер мен аралас сандарды түрлендіруге, салыстыра білуге үйрету; Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін жай бөлшектерді қосуда және өрнектерді ықшамдауда қолдана білуге дағдыландыру ;
Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу техникаларын ,дағдыларын жетілдіру; Белсенділіктерін арттыру ,оқушылардың пінге деген қызығушылығын арттыру .
Тәрбиелілігі: Оқуға саналы , жауапкершілікпен қарап , өз бетінше еңбектенуге және тез ойлап, ойын ашық жеткізе білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Қайталау сабағы Көрнекілігі: 1)Ұлттық ойын- есептер
(“Бәйге ”, “Қыз қуу”, “Теңге алу”, “Көкпар”, “Жорға”) 2)Cөзжұмбақ “Жай бөлшек” 3) Логикалық есептер Сабақтың барысы: 1)Ұйымдастыру кезңі 2)Негізгі бөлім (ойын - есептер) 3) Логикалық есептер 4)Қорытынды,оқушыларды бағалау 5)Үйге тапсырма беру
“Бәйге ” ойыны:
Салыстырыңдар :
1-топ 2-топ
а.*
* b. *
* c.*
“ Теңге алу” ойыны:
Жай бөлшектерді қосу:
а.
b
c.
“Қыз қуу”ойыны:
Нүтелерді координаталық сәуледе белгілеңдер:
a) А () , В(), С(), бірлік кесінді 8 тор көз;
б) M () , N(), D(), бірлік кесінді 10 тор көз;
“Көкпар” ойыны:
1 санының құрамын толтыр (қосу амалын қолдану)
1
2/5
1/4
2/3
3/7
5/6
“Жорға” ойыны:
(Сөзжұмбақ “Жай бөлшек” )
Ж
А
Й
Б
Ө
Л
Ш
Е
К
2,3,5,7,11... – қандай сандар
Натурал сан
Математикалық амал
3/7*0 = ?
Геометриялық фигура
Ұзындыққа өлшемі
Салыстыру таңбасы
Сабақ соңында оқушылар бағаланып , жеңіске жеткен топ марапатталады
Үйге тапсырма : §22,№641,651,653
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы : Натурал сандардың бөлінгіштігі тарауына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өтілген тақырыптарды ескетүсіре отырып,есептерді шығаруда пайдалана білу;
Дамытушылық: Теорияны практикамен ұштастыра отырып, ойлау,есептеу,есте сақтау қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа,ұжым болып жұмыс істеуге,сыйластыққа, достыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы
Сабақтың әдісі: Жарыс , ойын сабағы
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, қазыналы сандықша, бағалау жетондары
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру 2.Үйге тапсырманы тексеру 3.Сыныпты топқа бөлу (“Натурал сандар” және “Жай сандар” ) 4.Әр топтың өз аттарын қорғауы 5. Сабақ ұлттық ойындар негізінде жүреді
“Бәйге” ойыныБұл ойынға жүйрік атқа мінген бірнеше шабандоз қатысады,кімнің аты жүйрік болса сол озады . Біз өзіміздің жүйріктерімізді сұрақтарға жауап беру арқылы көрсетеміз.
Натурал сан деген не?
Математикалық өрнек дегеніміз не?
Әріпті өрнек дегеніміз не? Мысал
Санды өрнек дегеніміз не? Мысал
Теңдеу дегеніміз не?
Формула дегеніміз не? Қандай формулаларды білесің?
3-ке,9-ға бөлінгіштік белгісі
Жай сан деген не?
Құрама сан деген не?
5-ке , 10-ға бөлінгіштік белгісі
“Ақсүйек” ойыныБұл ойын ертедегі жастардың түнде қойдың жілігін лақтырып ойнайтын ойыны , оны тапқан адам “Ақсүйек !” деп айқайлап ұстатпауға тырысады.
Мына сандар 3-ке де, 9 – ға да бөліну үшін * - ның орнына қандай цифрлар қою керек:
А.123*4 Ә.34*5
2.Мына сандар 2- ге де, 10-ға да бөліну үшін *- ның орнына қандай йифр қою керек:
А. 134* Ә. 593*
“Жамбы ату” ойыныБұл мерген жігіттердің биік ағаш басына байланған нәрсені садақ ату арқылы атып түсіруі. Кім мергендік танытса,сол жеңіске жетеді.
Тест 1. Өрнектің мәнін табыңдар:
125:а+8 , а = 5 14в+75 в=4
А.25 В. 32 С. 33 А. 133 В. 131 С. 134
“Қазақша күрес” ойыныБұл мықты жігіттердің белдесіп күресетін ойыны, оны үлкен жиын – тойларда ойнаған белдескенде қайсысы күшті болса сол жеңген. 1.Амалды орындаңдар: 1496:136*25:25= 2.Жай көбейткіштерге жіктеп ЕҮОБ – н табыңдар: 48 бен 92 38 бен 48 3.Мына сандардың қайсыс жай сан , қайсыс құрама сан? 47;432;532 ;557; 653; 701; 29; 800; 317 4.Теңдеуді шешіңдер: ( x + 79 ) :7=12 ( 7x + 16 ) :9 =8
Сабақты қорытындылау;
Сандықшаны ашып, қазына тарату;
Бағалау;
Үйге тапсырма: № 387,988 есептер
Тарихи мағлұматтар 99- бет
Сыныбы:5 Сабақтың тақырыбы: Сыбайлас және вертикаль бұрыштарға есептер шығару Мақсаты: Білімділігі: Сыбайлас және вертикаль бұрыштар теоремасын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету; Дамытушылығы: Оқушылардың ой – өрісін кеңейту,геометрия пәніне деген қызығушылығын арттыру; Тәрбиелілігі:Ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу; Сабақтың түрі: Іскерлеік пен дағдыны қалыптастыру Сабақтың әдісі:Ойын элеметтерін қолданып оқыту; Көрнекілігі: Слайд,карточкалар , кесте. Сабақтың құрылымы 4 ойын түрінен тұрады : 1.Ойын - болжамдар (ауызша сұрақтар) 2.Ойын - тапсырмаларт ( тест) 3.Ойын - әңгімелер ( математикалық лото) 4.Ойын - саяхаттар (оқулықпен жұмыс)
Сабақтың жүрісі:
Ұйымдастыру : Оқушыларды түгендеп,сабаққа ынтасын аудару
Үй тапсырмасын тексеру
Негізгі бөлім
I.Ойын - болжамдар(оқушылар слайдқа қарап сұрақтарға жауап береді)
Қандай бұрышты сыбайлас бұрыш деп атайды?
Сыбайлас бұрыш туралы теореманы тұжырымда.
Қандай бұрыш вертикаль бұрыш деп аталады?
Вертикаль бұрыш туралы теореманы тұжырымда.
Қандай бұрышты жазыңқы бұрыш дейміз?
II.Ойын – тапсырмалар (тест)
Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ,ал қалған қабырғасы бір-бірінің толықтауыш сәулелері болса,онда бұл бұрыштарды ___________ бұрыштар деп атайды.
Екі в) сыбайлас
с) сүйір д) доғал
Түзудің әрбір нүктесінен оған перпендикуляр болатын түзу жүргізуге болады.
Екі түзудің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың бірі екіншісінен 36 кем.Осы бұрыштарды тап.
а) 36 ; 144 в) 108 ; 142 с) 102 ; 156 д) 72 ; 108
АОВ = 100 0, OC- осы бұрыштың биссектрисасы,ал ОД сәулесі ОС - ның толықтауыш сәулесі, АОД – ны тап.
а)50 в) 130 с) 80 д)100
III.Ойын – әңгімелер (Математикалық лото) Мұндағы тапсырмалар слайдқа жазылады . Қалың картоннан жасалған тік төртбұрыш торкөздерге бөлінген .Жауабы дұрыс келген карточкамен сол жауап тұрған торкөзді жапқанда қазақ халқы үшін қаһарлы қыспен бірге келген желтоқсан оқиғасына байланысты “Желтоқсан” сөзі шығады да, оқушылар өз ойларын әңгімелеп береді.
Сыбайлас бұрыштардың біреуі екіншісінен 25 үлкен . Бұрыштардың әрқайсысының шамасын табыңдар
(Ж)
АОВ = 50
AOC = 20
BOC бұрышының шамасын тап.
(Е)
Сыбайлас бұрыштардың біреуі екіншісінен екі есе үлкен.Бұрыштардың әрқайсысының шамасы неше градустан болады?
(Л)
Берілген бұрыш пен оған сыбайлас бұрыш екеуі вертикаль болады деген тұжырым дұрыс па? (Т)
Егер АВС = 115 болса, онымен сыбайлас бұрыштың шамасын тап.
(О)
Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштардың біреуі 17 қалған бұрыштардың шамасын табыңдар. (Қ)
85 бұрышқа сыбайлас бұрыштың шамасын тап.
(С)
Екі түзудің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың біреуі екіншісінен 4 есе үлкен.Осы бұрыштардың шамасын табыңдар.(А)
Сыбайлас бұрыштардың біреуі 120 , екіншісін табыңдар?
(Н)
Жауаптары:
Дұрыс емес
65
17 ; 163 ; 17 ; 163
95
ВОС = 30
60
77,5 ; 102,5
36 ; 144
60 ; 120
IV. Ойын – саяхаттар (Оқулықпен жұмыс)
№ 79 Екі түзудің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың бірі 50 - қа тең,қалған бұрыштарды табыңдар.мұндағы сыбайлас бұрыштарды, жазыңқы бұрыштарды көрсетіңдер.
Жауабы: 50 ; 130 ; 130
№82 Сыбайлас бұрыштардың бірі екіншісінен 5 есе артық болса,ол бұрыштардың үлкені неге тең.
Жауабы: 150
V.Бағалау. Сабаққа белсене қатысқан оқушылар бағаланып , сабақ қорытындыланады.