- О?ушыларды? ой-?рісін, белсенділігін, ізденімпазды?ын арттыру;
 
	- ?здігінен ізденуін, ойлануын, ?з бетімен ?орытындылар жасай білу ?асиеттерін дамыту. 
 
?зіндік ж?мысты ?йымдастыру формасы:
?зіндік ж?мысты? т?рі:
	- тест ж?мысын орындау;
 
	- де?гейлік есептер шы?ару.  
 
?олданылатын к?рнекіліктер:
	- сызбалар;
 
	- ?лестірме тапсырмалары.
 
 
    
    
    
    
            
                Просмотр содержимого документа
                
                «Жай б?лшектерді б?луге ?зіндік ж?мыс »
            
            
                                                              Тыржанова Назгүл Серікқызы
  Қарағанды облысы
  Қарқаралы ауданы
  Абай ауылы
  №31 орта мектебі
  Сабақтың тақырыбы:  
  Жай бөлшектерді бөлуге өзіндік жұмыс  
  Сабақтың мақсаты:  
   Оқушылардың ой-өрісін, белсенділігін, ізденімпаздығын арттыру;  
  Өздігінен ізденуін, ойлануын, өз бетімен қорытындылар жасай білу қасиеттерін дамыту.  
 
  Өзіндік жұмысты ұйымдастыру формасы:
   Өзіндік жұмыстың түрі:
   Қолданылатын көрнекіліктер:
   сызбалар;  
  үлестірме тапсырмалары.
 
  Сабақтың өту барысы:
   Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, сабаққа келмеген оқушыларды белгілеу, топтармен таныстыру, сабақтың мақсатын айту.
  Үй тапсырмасын сұрау.
 
  №869  
  5) (8+1/3)*(1+5/7): (2+8/21) = 25/3 * 12/7 : 50/21 = 25/3 * 12/7 * 21/50 = 6  
  6) (1+5/6)*(3+3/5): (2+1/5) = 11/6 * 18/5 : 11/5 = 11/6 * 18/5 * 5/11 = 3
  №870
  S = 54 см²  
  S АВС - ?  
  Шешуі: 54 * 1/2 = 27 (см²)
  Жауабы: 27 (см²)
   Өткен тақырыптарды еске түсіру;
 
   Жай бөлшектердің түрлері, мысал келтіру
  Жай бөлшектерге қандай амалдар қолдануға болады?  
 
       |   Жай бөлшектерге амалдар қолдану     |  
  |   Қосу     |    Азайту     |    Көбейту     |    Бөлу     |  
  |   a/n + b/n = (a + b)/n   |    a/n - b/n = (a - b)/n   |    a/b * c/d = (a*c)/(b*d)    a/b * n = (a*n)/b   |    a/b : c/d = (a/b)*(d/c)=    (a*d)/(b*c)   |  
 
  
   Деңгейлік тапсырмалар мен тест жұмыстарын орындау:
 
   Топ – «Дұрыс бөлшектер». Тест тапсырмасы.  
 
   Көбейтуді орында: 3/15 * 7/10 * 5/6;
 
  а) 7/60; ә) 1/4; б) 15/31; в) 42/250; 
   Бөлуді орында: 10/51 : 15/68;
 
  а) 9/8; ә) 8/9; б) 1/8; в) 1; 
   Амалды орында: (5 + 1/7) : 12;
 
  а) 5/7; ә) 7/3; б) 3/7; в) 1/84; 
   72 санының 4/9 бөлігін тап;
 
  а) 162; ә) 12; б) 27; в) 32; 
  
 
  2-Топ – «Бұрыс бөлшектер». Деңгейлік тапсырмалар.
  1-есеп: Қасқыр өзінен (75+3/5)м қашықтықтағы түлкіні (16+4/5)м/с жылдамдықпен қуды. Түлкі қасқырдан (10+1/2)м/с жылдамдықпен қашты. Қасқыр түлкіні неше секундтан кейін қуып жетеді?
  2-есеп: Амалдарды орындаңдар: (1/6+(7/18+2/27): 5/9)+3/11*11/5;
  3-есеп: Альбомның бағасы кітаптың бағасының 3/8-іне тең. 2 кітап және 1 альбом үшін 323 теңге төленеді. Кітаптың бағасы неше теңге?  
  4-есеп: Амалдарды орындаңдар: 19/24 : (3/16+5/24);
  5-есеп: Амалдарды орындаңдар: (3/14+5/7) : 13/28;
  6-есеп: Амалдарды орындаңдар: (8/11 + 3/22):5/11;
  7-есеп: Амалдарды орындаңдар: 17/36: (7/12-5/9);
  8-есеп: Бөлуді орында: а) (14 + 1/3) : (7 + 1/6); б) (6 + 1/5) : (2 + 12/25);  
  3-Топ – «Аралас сандар». Кестені толтырыңдар.
  
 
             |   a   |    b   |    c   |    a/b   |    а/c   |    b/c   |    a/b* b/c   |    a/с : a/b   |    b/c- а/c   |    a/b* b/c+ a/b   |  
  |   16   |    25   |    32   |    16/25   |    16/32   |    25/32   |    1/2   |    25/32   |    9/32   |    57/50   |  
 
  
 
  Деңгейлік тапсырманы берген 2 оқушыны тапсырмаларын орындауға тақтаға шығару.  
  Тест жұмысын орындаған 2 оқушыны тексеру.
  
 
  V. Қорытындылау.  
  
1) - 3/10 : 1/6 m - ? m = 11/30  
 
 
  
 
 2/5
   
 
 
 
 
 
 1/15
    
 
 m
    
 
  
 
  
 
   * 5/12 + 1/2 n - ? n = 6/5  
   
 
 
 
 10/11
    
 
  
 
 9/22
    
 
 n
    

 
  
 
  2) 1-тапсырмада кездесетін жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу керек.
  
 
  VI. Үй жұмысын беру:  
  №873; №877 (1,4).
  
 
  VII. Бағалау.  
  Сабаққа ждақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау.