Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді азайту және қосу тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты:а) Білімділігі: Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу, азайтудан алған білімдерін жүйелеу, тиянақтау, толықтыру.
ә) Дамытушылығы: Оқушылардың логикалық ой - өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға, шығармашылыққа баулу;
б) Тәрбиелілігі: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянақты орындау білуге, шапшаңдыққа, тез есептей білуге, өз ойын ашық айтуға, өз бетімен жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Қайталау
Сабақтың типі: Білімділік пен дағдына қалыптастыру
Сабақтың әдістері: Деңгейлеп – саралап оқыту, сұрақ – жауап, тест, сәйкестендіру тесті, кесте толтыру, топпен, жеке оқушымен жұмыс
Пәнаралық байланыс. Қазақ тілі мен әдебиеті, тарих, өмірмен байланыс
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру (Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын тексеру)
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
№ 715 2) ; 4) ; 6)
ІІІ Бүгінгі сабағымыз «Жай бөлшектерді азайту және қосу тақырыбын қайталау». Сабағымызды қазақтың ұлы ақыны абай атамыздың «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңіндегі бес асыл қасиеттерді негізге ала отырып өткізгелі отырмын.
Осы әрбір асыл қасиеттерді біз тапсырмалар орындау арқылы табамыз
1.Қайталау сұрақтарына жауап беру арқылы кесте толтырады, сонда алғашқы асыл қасиет жазылған сөз шығады
1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріңдер.
2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріңдер.
3. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріңдер.
4. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріңдер.
5. Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал келтіріңдер.
Т
А
Л
А
П
Осы сөзге байланысты оқушылардан мақал сұрау мыс: «Талаптыға нұр жауар»
2. Есептер жинағынан есептер шығару арқылы кесте толтырып екінші қасиетті табу
Б. ; Е. ; К. ;
Е. ; Ң.
Е
Ң
Б
Е
К
Оқушылардан шыққан сөзге байланысты мақал сұрау. Мыс: «Еңбек – түбі береке»
3. Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар
№721 1) ; 3) ; 5)
№723 1) ; 2)
№724 1) ; 2)
Т
Е
Р
Е
Ң
*
О
Й
Мақал: «Жол жетпеген жерге, ой жетеді»
4. Жұптық тапсырма, тест жұмысы
1. Дұрыс бөлшекті тап: А. 12/5; Б. 8/5; В. 7/5; Г. 3/5
2. Бұрыс бөлшекті тап: А. 3/7; Б. 12/7; В. 5/7; Г. 1/7
3. Есепте: 7/15+4/15: А. 13/15; Б. 8/15; В. 11/30; Г. 11/15
4. Есепте: 11/19-5/19: А. 6/19; Б. 16/19; В. 16/38; Г. 5/19
5. 3:14 бөліндісін бөлшек түрінде жаз: А. 14/3; Б. 3/3; В. 3/14; Г. 14/14
6. 13/37 бөлшегін бөлінді түрінде жаз: А. 13:37; Б. 13*37; В. 37:13; Г. 13+37
7. 25/23 бөлшегін аралас сан түрінде жаз. А. ; Б. ; В. ; Г.
Жауаптары
Г
Б
Г
А
В
А
В
Қ
А
Н
А
Ғ
А
Т
Мыс: «Қанағат – қарын тойғызар»
5 Сәйкестендіру тесті, Тарихи мәліметтер кесте толтыру, оқушылар шығармашылығы
1. Сәйкестендіру тесті:
а) 1
ә)
б)
в)
г) 9-
2. Тарихи мәліметтер
Атау
Уақыты
Ұлты
Тегі
Бөлшек сызығы,
бөлшек
ХІІ
Итальян
Леонардо Пизанский
Алым, бөлім
ХІІІ
Грек
Максим Плануд
Б.з.д. 287-212
Грек
Архимед
Бөлшек туралы толық мәлімет
ХХ
Орта Азия математигі
Әл-Хорезми
3. Оқушылар шығармашылығы
Мыс: «Кішіпейілділік – кісілік белгісі»
ІҮ Үйге тапсырма: №721 (2, 4, 6) №723 (3,4)
«Топтастыру» стратегиясы «Жай бөлшектер»
Ү. Қорытындылау ОТЫЗ БІРІНШІ СӨЗ
Естіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар: әуелі – көкірегі байлаулы берік болмақ керек; екінші — сол нәрсені естігенде я көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек; үшінші — сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; төртінші – ой кеселі нәрселерден қашық болу керек. Егер кез болып қалса, салынбау керек. Ой кеселдері: уайымсыз салғырттық, ойыншы-күлкішілдік, я бір қайғыға салыну, я бір нәрсеге құмарлық пайда болу секілді. Бұл төрт нәрсе – күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғын нәрселер.
ҮІ. Бағалау, мадақтау
5 сынып математика
Сабақтың тақырыбы: Аралас сандарды қосу
Сабақтың мақсаты:білімділік:аралас сандарды, натурал сан мен аралас санды қоса білуге
дағдыландыру;
дамытушылық:аралас сандарды, натурал сан мен аралас сандарды қосу
ережелерін айта білу, ережелерді есептер шығаруда пайдалана білуге
дағдыландыру.
тәрбиелік: ұжымшылдыққа, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта
Оқыту әдістері: көрнекіліктік, сұрақ-жауап,түсіндіру
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Алдын-ала даярлық тапсырмасы
ІІІ.Актуалдау.
“Ой қозғау”
1.Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?
2.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?
3.Аралас санға мысал келтір.
4.Аралас санды қосынды түрінде жаз.
ІҮ.Жаңа сабақ. Аралас сандарды қосу
Аралас сандарды қосу электронды оқулық бойынша түсіндіріледі.